Alex de Minaur luftoi shumë për të arritur në finalen e tij të tetë ATP Tour të Martën në Antalya Open. Australiani i katërt me fitore shënoi fitoren e tij të dytë radhazi ndaj pasardhësit të dytë David Goffin të Belgjikës 6-4, 3-6, 6-2 në një orë e 52 minuta.

“E dija që do të ishte një ndeshje e vështirë dhe do të isha nën presion kur shërbeja,” tha De Minaur për ATPTour.com. “Unë duhej të rivendosja dhe të kthehesha në planin tim të lojës dhe pikat e forta pasi humba setin e dytë. Fitova disa tubime të vështira në setin e tretë dhe kjo më ndihmoi të dilja me siguri”.

21-vjeçari De Minaur, i cili ngriti tre trofe në vitin 2019 në Sydney, Atlanta dhe Zhuhai, do të përballet për herë të parë me Kazakistanin e pasardhur të tetë, Alexander Bublik. Bublik mundi Jeremy Chardy të Francës 6-4, 6-7 (5), 6-3 në gjysmëfinalen e dytë.

“Alex mund të mundë çdo lojtar në çdo ditë të caktuar dhe ai ka shumë forcë zjarri,” tha De Minaur. “Kështu që unë do të duhet të pushoj dhe të përgatitem shumë përpara finales.”

Nr.23 në botë De Minaur theu menjëherë shërbimin dhe kaloi në setin e parë 43-minutësh, duke humbur vetëm tre nga pikët e tij të shërbimit. Por Goffin me Nr. 16 i renditur tabelat duke fituar tre ndeshjet e para të setit të dytë. De Minaur theu për një epërsi 3-1 në vendim, por Goffin u përgjigj vetëm për të humbur vrullin.

“Unë nuk fillova shumë mirë dhe nuk shërbeva mirë në fillim,” tha Goffin. “Nga 0-2 poshtë, nuk e humba shërbimin deri në 1-2 në setin e tretë. Ishte shumë më mirë, dhe unë po luaja mirë – më ofenduese. Kishte pikë të gjatë në setin e tretë dhe ai ktheu rrugën e tij. Jam i kënaqur që kam luajtur katër ndeshje këtë javë. Unë kam qenë nervoz në fillim të turneut, kështu që është shumë pozitive dhe qëndrimi im ka qenë i mirë. ”

Goffin, i cili është duke punuar me trajnerin e ri Germain Gigounon, kishte ofertuar për të avancuar në finalen e tij të parë ATP Tour që nga gushti 2019 në Western & Southern Open. Ai ruajti pesë pikë ndeshje për të mposhtur partnerin e tij në dyshe, Pierre-Hugues Herbert, në raundin e parë të Antalya Open të Enjten javën e kaluar.

GoffinSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu