Zizou Bergs ishte tharë fizikisht ndërsa filloi qëndrimin e tij në Almaty, Kazakistan. Ylli belg, i cili lindi 22 vjeç, i cili u bë 22 vjeç vetëm dy javë më parë, hyri në stacionin e fushës në ATP Challenger Tour në kërkim të energjisë shumë të nevojshme ndërsa luftonte me një sëmundje.

“Ishte një javë shumë e vështirë për mua,” tha Bergs. “Po ndjehesha i sëmurë në fillim të javës dhe është shumë e vështirë të bëhem i mirë gjatë një turneu kur nuk ndiheni mirë”.

Bergs luftoi me lodhjen gjatë gjithë javës, por belgu nuk pranoi të dorëzohej ndërsa lundronte në një fushë të fortë në Beeline Challenger 80. Shpesh poshtë, por asnjëherë jashtë, ai do të bënte një deklaratë serioze mbi baltën e Almaty.

Bergs u mblodh nga një set i ulur tre herë dhe luftoi në një pikë ndeshjeje gjatë rrugës për të arritur fitoren e tij më të madhe në rrethin e Challenger. Pavarësisht nga përpjekjet e tij fizike, belgu u mbështet në mashtrimin e tij të markës tregtare dhe vendosmërinë për të triumfuar në Almaty. Ai do të mposhtte shpresën në shtëpi Timofey Skatov 4-6, 6-3, 6-2 në kampionatin e së dielës.

Ishte një kurorë e tretë e ATP Challenger Tour e vitit për yllin më të ri të Belgjikës, i cili bashkohet me Jenson Brooksby dhe Sebastian Baez në krye të tabelave 2021. Në moshën 22 vjeç, ai është lojtari më i ri nga vendi i tij që ngriti tre trofe në një sezon që nga një 21-vjeçar Johan Van Herck në 1995.

“Isha shumë poshtë, por erdha deri,” shtoi Bergs. “Ndihem shumë i lumtur, por edhe shumë i lodhur. Kjo është e pabesueshme. Unë po prisja për mundësinë për të luajtur Challengers sepse po luaja shumë Futures në fillim të vitit. Duke filluar nga mundësia ime e parë, duke fituar titullin në Shën Petersburg, unë ‘ tani fitoj shumë. Ky ishte vetëm turniri im i pestë në baltë dhe unë fitova përsëri, kështu që është premtues për pjesën tjetër të vitit. Unë do të përpiqem të vazhdoj të bëj hapat e ardhshëm, por duke fituar tri herë në një periudhë kaq të shkurtër është një ndjenjë mjaft e pabesueshme “.

Bergs

Gjithashtu kampion në fushat e brendshme të forta të Shën Petersburg dhe Lille, ishte fitorja e parë e Bergs në tokë në karrierën e tij të re. Për më tepër, rekordi i tij 16-2 e vë atë në mesin e liderëve të përqindjes së fituesve të Challenger Tour. Vetëm Brooksby dhe Baez kanë rekorde më të mira deri më tani në 2021.

Bergs hapi turneun me një fitore kthimi 2-6, 7-6 (9), 6-3 ndaj Marcelo Tomas Barrios Vera, duke kursyer një pikë ndeshjeje gjatë rrugës. Dhe ai do të fitonte tre fitore të vendosura drejt vendosjes në çerekfinale, gjysmëfinale dhe finale, duke përfshirë dy fitore të tjera që vijnë nga prapa për favoritët në shtëpi Dmitry Popko dhe Timofey Skatov.

2021 ATP Challenger fiton udhëheqësit e përqindjes

Lojtar Fitimet-Humbjet (Pkt.)
Tituj
Jenson Brooksby
21-2 (91.3) 3
Sebastian Baez 20-2 (90.9) 3
Zizou Bergs 16-2 (88.9) 3
Jaume Munar 13-2 (86.7) 1

Një nga personalitetet më të zjarrta dhe luftëtarët e vendosur në turne, ishte qëndrimi i pamëshirshëm i Bergs që e mbajti atë gjatë javës në Almaty. Gjithashtu një goditës i madh nga pjesa e prapme e fushës dhe një konkurent dinak në llogore, Belgu hapi thellë për të gjetur rrugën e tij në rrethin e fituesve.

“Trajnerët e mi më ndihmuan shumë këtë javë. Ata kanë qenë ndikimi im më i madh. Trajneri im i tenisit (Bertrand Tinck) më ka ndihmuar të vij në rrjetë dhe të jem më agresiv. Ai bëri hapa me mua që askush tjetër nuk mund t’i bënte. Dhe e sigurisht trajneri im mendor i cili ka udhëtuar me mua tani. Ai më ka vendosur në mendjen e duhur. Me të, unë kam luajtur katër ose pesë turne dhe kam humbur vetëm një ndeshje. prettyshtë shumë e çmendur. Ai është gjithashtu një djalë i pabesueshëm dhe unë ” jam shumë i lumtur që i kam në ekipin tim. I vlerësoj shumë “.

Bergs do të rritet 39 vende në një numër të lartë të karrierës 220 në FedEx ATP Rankings të hënën.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu