Sado i çmendur, i paparashikueshëm dhe i pashembullt siç ishte sezoni 2020, një gjë na la të magjepsur në ATP Challenger Tour. Një grumbull fytyrash të freskëta hyri në grindje, duke sfiduar yjet e vendosur dhe duke u prezantuar me aplomb.

Kontingjenti #NextGenATP u forcua nga ardhja e Carlos Alcaraz, Lorenzo Musetti dhe Sebastian Korda, me secilin duke ngritur trofetë e tij të parë Challenger ndërsa fitoi vëmendjen globale në skenën e Grand Slam dhe ATP Tour. Dhe me të ngjashmit e Aslan Karatsev dhe Jurij Rodionov gjithashtu që rriten në FedEx ATP Rankings, sezoni siguroi shumë përparime të papritura dhe intriguese në qark Challenger.

Pra, cilët yje që lulëzojnë duhet të mbani një sy në 2021? Ne shohim përpara për lojtarët që janë të etur të ndjekin hapat e tyre në ATP Challenger Tour në vitin e ardhshëm.

Francisco Cerundolo [No. 139]

Njeriu që ata e quajnë Fran ishte një nga interpretuesit më të mirë të sezonit 2020 dhe ka shumë pak për të sugjeruar që ai nuk do të mbajë vrullin në vitin e ri. Nëse keni shkelur syrin, mund të keni humbur ngritjen e shpejtë të 22-vjeçarit në tetor dhe nëntor. Por sigurohuni, ai sapo ka filluar.

I panjohur, por i pamëshirshëm, Cerundolo është gati të bëhet një emër i njohur në të gjithë botën e tenisit. Ai vendosi pjesën tjetër të turneut në njoftim në muajt e fundit të vitit 2020, duke hequr 20 nga 23 ndeshje dhe duke ngritur tre trofe – i barabartë për më shumë në ATP Challenger Tour. Drejtimi i tij dominues e pa atë të fluturonte më shumë se 100 vende në një numër të lartë në karrierë 139 në FedEx ATP Rankings, duke u bërë Argjentinasi më i ri në Top 200.

Dhe nëse kjo nuk ishte një arritje mbresëlënëse në vetvete, suksesi i tij në fushë po vjen ndërsa ai është duke dominuar në klasë. Cerundolo po ndjek një diplomë bachelor në menaxhim, duke marrë kurse online në ekonomi dhe financa ndërsa konkurron në rrugë.

Marc-Andrea Huesler [No. 148]

Një tjetër nga yjet e paparalajmëruar të Breakout të vitit 2020, Huesler ndërtoi në heshtje një portofol mbresëlënës të titujve dhe fitoreve të deklaratave. Lojtari i vetëm që ngriti trofetë Challenger në sipërfaqe të shumta një vit më parë, ai ishte një nga lojtarët më dominues në planet pas rinisjes së turneut në gusht.

Jo vetëm që Huesler triumfoi në baltën e Sibiu dhe fushat e shpejta të qilimave të Ismaning, në turne mbrapa-më-prapa jo më pak, ai gjithashtu u ngjit në ATP Tour në modën e madhe. Zvicerani 24-vjeçar doli në gjysmëfinale në ndalesën ATP 250 në Kitzbuhel, duke shënuar pesë fitore radhazi si një kualifikues, duke përfshirë fitoren e tij të parë në karrierën e saj në Top 20 ndaj Fabio Fognini. Pasi hapi sezonin 2020 anash me një dëmtim në këmbë, një Huesler i shëndetshëm shpreson të vazhdojë të kthejë faqen në karrierën e tij në 2021. Ai ngriti 132 vende në një karrierë të nivelit 146 në FedEx ATP Rankings.

Botic Van de Zandschulp [No. 156]

Një vit më parë, ne paraqitëm Tallon Griekspoor në këtë listë. Tani, është koha që një tjetër yll holandez në rritje të rrëzojë festën. Në Nr. 155 dhe Nr. 156, përkatësisht, Griekspoor dhe Van de Zandschulp po kërkojnë të çojnë tenisin në Hollandë në lartësi të reja në 2021.

Ndërsa emri i tij mund të jetë një gojë për të shqiptuar, loja e tij është sigurisht një grusht për kundërshtarët. I armatosur me një shërbim vigan dhe duke lulëzuar me forcë, Van de Zandschulp krenohet me një markë imponuese të tenisit që e ka parë atë të ngjitet në FedEx ATP Rankings në vitin e kaluar. Ai kapërceu më shumë se 50 spote në vitin 2020, duke arritur kulmin në një karrierë të lartë Nr 152 pasi arriti një palë finale të Challenger në Koblenz dhe Ismaning.

Dhe vetëm një javë më parë, holandezi siguroi fitore ndaj Lorenzo Musetti, Joao Menezes dhe Mathias Bourgue për të shënuar biletën e tij për Australian Open. Kjo shënon paraqitjen e tij të parë Grand Slam në tërheqjen kryesore. Krahas Griekspoor, ata janë një kërcënim i dyfishtë Hollandez për t’u parë në 2021.

Botic

Hugo Gaston [No. 161]

Ishte një nga shqetësimet më të mëdha në Roland Garros në kujtesën e fundit. Një i ri në moshë, 20 vjeç, Gaston tronditi botën me një fitore tronditëse me pesë sete ndaj ish-kampionit Stan Wawrinka. Skenat në Court Suzanne-Lenglen mbeten disa nga imazhet mbizotëruese të turneut 2020. I ulur jashtë Top 200 dhe duke mos arritur asnjëherë në një finale të Challenger, francezi u kthye në një vrap përrallë në Raundin e 16 në tokën e shtëpisë.

Tani, në Nr. 161 në FedEx ATP Rankings, është koha që Gaston të sjellë të njëjtin talent dhe dhunti në ATP Challenger Tour. Vendasi Toulouse tregoi pjekuri dhe vendosmëri të madhe jo vetëm që mposhti Wawrinka, por gjithashtu shtyu numrin 3 të Botës Dominic Thiem në pesë sete në raundin pasues. Pasi kishte arritur vetëm një gjysmëfinale në rrethin Challenger – gati një vit më parë në Bergamo – Gaston do të shpresojë të çojë magjinë e tij parisiene në lartësi edhe më të mëdha në 2021.

Brandon Nakashima [No. 170]

Nakashima është hyrja e vetme e përsëritur në këtë listë nga 2020. Një vit më parë, #NextGenATP Amerikan ishte ulur jashtë Top 350, por ai që atëherë e ka ulur FedEx Renditjen e tij ATP në gjysmë, duke u ngritur nga Nr. 364 në një Nr të karrierës së lartë. 166 në nëntor. 19-vjeçari ka ndërmarrë hapa të mëdha në zhvillimin e tij, duke demonstruar një lojë mbresëlënëse gjithëpërfshirëse dhe një guxim të paqëndrueshëm mendor.

Një vendas i Kalifornisë jugore, Nakashima u bë kampioni më i ri amerikan që nga Frances Tiafoe në 2017 me titullin e tij të vajzës në Orlando. Në moshën 19 vjeç, ai nuk e lëshoi ​​një set gjatë gjithë javës në Kampusin Kombëtar USTA. Nakashima gjithashtu triumfoi në debutimin e tij në Grand Slam në US Open (vd. Lorenzi) dhe arriti në çerekfinale në debutimin e tij në ATP Tour më herët gjatë vitit në Delray Beach.

Një nga katër adoleshentët në Top 200, së bashku me Carlos Alcaraz, Lorenzo Musetti dhe Jannik Sinner, Nakashima bashkohet me një betejë të dendur për t’u kualifikuar në finalet e ATP në vitin 2021.

Aleksandar Vukic [No. 195]
dhe ish-yjet e kolegjit JJ Wolf [No. 127], Maxime Cressy [No. 168] & Arthur Rinderknech [No. 178]

Për shumë, ndjekja e universitetit në SH.B.A. dhe konkurrimi në radhët kolegjiale është rruga ideale për të mirat. Shpesh, lojtarët e rinj nuk janë të gatshëm të hedhin hapin tjetër në nivelin profesional menjëherë, dhe mund të përfitojnë nga struktura dhe trajnimi i ofruar në një institucion elitar.

Duket sikur çdo vit ka një ish-yll kolegji që përkthen suksesin në ATP Challenger Tour. Kohët e fundit, ishte Cameron Norrie (TCU), Dominik Koepfer (Tulane) dhe Marcos Giron (UCLA), dhe në vitin 2020 një grup lojtarësh morën hapin e parë. Ujku i Shtetit të Ohajos, Cressy i UCLA dhe Rinderknech i Texas A & M ngritën të gjithë trofetë, duke u drejtuar në Top 100 pas fushatave të përparimit. Dhe Vukic (Illinois) arriti në finalen e tij të parë në Monterrey.

Përveç kësaj, Wolf dhe Cressy fituan ndeshjet e tyre të para Grand Slam në US Open 2020, duke i rënë përfundimisht Daniil Medvedev dhe Stefanos Tsitsipas, përkatësisht. Në qendër të vëmendjes nuk mund të ketë qenë më i madh për amerikanët. Të dy kanë histori intriguese, me 26 të afërmit e Wolf që kanë marrë një sport në nivelin kolegjial ​​ose profesional, dhe Cressy i lindur në Paris u zhvendos në SH.B.A. si adoleshent. Rinderknech, ndërkohë, përfundoi Top 5 në fitoret e Challenger në 2020, duke postuar një rekord 22-12.

Për Vukiçin, fillimi i një udhëtimi nga Australia në Universitetin e Illinois ishte si të shkoje nga një botë në tjetrën. Një tre-herë Amerikan në Illinois, ‘Vuki’ vjen nga Sidnei, Australi, por ka trashëgiminë e Evropës Lindore në gjak. Prindërit e tij, të cilët e prezantuan atë në lojë në moshën pesë vjeç, janë nga Mali i Zi (babai) dhe Bosnja (nëna).

24-vjeçari u diplomua me një diplomë në financë në 2018 dhe që prej asaj kohe ka luftuar në ATP Challenger Tour. Në mars, e gjithë puna më në fund dha rezultat. Në një javë para mbylljes së COVID-19, Vukic arriti finalen e tij të parë Challenger në fushat e vështira të Monterrey, Meksikë (nga Mannarino). Ai siguroi fitoren më të madhe të karrierës së tij të re në prishjen e numrit 56 të Botës Feliciano Lopez në raundin e dytë. Vukic më vonë do të kualifikohej për Roland Garros, duke bërë debutimin e tij në Grand Slam pasi ruajti dy pikë ndeshjeje dhe u grumbullua nga një set dhe një defiçit i mirë ndaj Alcaraz. Testimi i tij i ashpër, Aussie demonstroi gatishmëri të madhe në grushtimin e biletës së tij për në barazimin kryesor.

Tani, vetëm i ndrojtur nga numri i tij i lartë në karrierë, 190 në FedEx ATP Rankings, Vukic shpreson që fushata e tij Breakout 2020 të çojë në vitin e ri. Përpjekjet e tij u shpërblyen tashmë me një letër tërheqëse kryesore në Australian Open të muajit tjetër.

Vukic

Tomas Machac [No. 197]

Machac ishte sekreti më i mirë i mbajtur në ATP Challenger Tour në vitin 2020. Ai është #NextGenATP që pak e njohin, por kjo nuk do të zgjasë shumë. Në shkurt, menjëherë para mbylljes së COVID-19, 20-vjeçari fitoi kurorën e tij të parë Challenger në gjykatat e forta të Koblenz, Gjermani. Dhe ai me siguri ka treguar se loja e tij përkthehet në të gjitha sipërfaqet, duke sulmuar Roland Garros duke u kualifikuar para se të shtynte pasuesin e 27-të Taylor Fritz në pesë grupe.

Në moshën 19 vjeç, fitorja e tij në Koblenz shënoi herën e parë që një adoleshent Çek kishte ngritur një trofe Challenger që nga Jiri Vesely në 2013. Duke hapur vitin jashtë Top 350, Machac do të kalonte në Top 200 të fundvitit, duke arritur gjithashtu finalen në Bratislavë. Duket sikur 2021 po formësohet për të qenë edhe më i frytshëm për Çekun, pasi i kishte zbehur tre kundërshtarët e tij për t’u kualifikuar në Australian Open në Doha. Ai nuk e la shërbimin një herë.

Felipe Meligeni [No. 230]

Ne shohim jashtë Top 200 për këto tre shënime të fundit. Ata janë tre lojtarë që bënë hapa të vegjël në vitin 2020 dhe sigurisht që kanë fuqinë e zjarrit për të bërë pak zhurmë në vitin e ri.

Pikërisht 27 vjet pasi xhaxhai i tij Fernando Meligeni fitoi titullin e tij të parë Challenger në Sao Paulo, Felipe ngriti trofeun e tij të parë në të njëjtin qytet. Braziliani 22-vjeçar ra një set gjatë gjithë javës në Clube Hipico Santo Amaro në Nëntor, duke u rritur përfundimisht në një Nr 230 të lartë në karrierë.

Xhaxhai i tij ishte një ish-nr 25 i Botës dhe Roland Garros gjysmëfinalist në 1999. Gjatë karrierës së tij, Fernando pretendoi më shumë se 200 ndeshje, duke përfshirë fitore ndaj ish Nr. 1 të Botës Pete Sampras, Yevgeny Kafelnikov, Patrick Rafter, Carlos Moya dhe Andy Rodik Tani, 27 vjet më vonë, nipi i brazilianit është duke gdhendur një rrugë të tijën. Ai do të niste 2021 me fitoren e tij më të madhe në një fushë të vështirë, duke mërzitur ish-numrin 24 të Botës Martin Klizan në kualifikimet e Australian Open.

Meligeni

Kacper Zuk [No. 267]

E ardhmja e tenisit polak ka mbërritur. Emri i tij është Kacper Zuk. 22-vjeçari siguroi një nga shqetësimet e vitit në vitin 2020, mahnitëse Nr 61 Botërore aktuale dhe pasardhësin e lartë Vasek Pospisil në gjykatat e brendshme të forta të Calgary, Kanada. Vetëm një muaj pasi mundi një tjetër yll të Top 100, Dennis Novak, në ATP Cup, Zuk do të hiqte katër fitore në pesë ditë për të arritur gjysmëfinalen e tij të parë Challenger.

Kjo e nxiti Polin të mbizotërojë në qarkun ITF me rifillimin e tenisit profesional në gusht. Ai do të mblidhte tre tituj, duke postuar një rekord 15-0, gjatë rrugës për të goditur Top 300 të Renditjeve të ATP të FedEx për herë të parë. Me një personalitet të lezetshëm dhe infektiv jashtë fushës, Zuk është një konkurrent i pamëshirshëm midis rreshtave. Ai mund të jetë i hollë në shtat, por 22-vjeçari paketon një grusht nga vija fillestare dhe është një forcë e pamëshirshme sulmuese. Duke arritur kulmin në nr. 259 në nëntor, ai është i gatshëm të vazhdojë të ngjitet drejt Top 200 dhe më gjerë në 2021.

Duje Ajdukoviç [No. 321]

Në tetor, një epokë e re e tenisit kroat nisi në qytetin bregdetar të Splitit. Split Open inaugurues paraqiti djalin vendas Ajdukoviç midis gjysmëfinalistëve të tij. 19-vjeçari bëri një debutim mbresëlënës të Challenger në qytetin e tij të lindjes, duke mahnitur ish lojtarët në Top 100 Martin Klizan dhe Jozef Kovalik. Ai hoqi 10 lojëra të kombinuara në ato dy ndeshje.

Lindur dhe rritur në Split, afër Klubit të Tenisit Firule, ku zhvillohet turneu, Ajdukovic u bashkua me ish-yjet e Top 10 Goran Ivanisevic, Mario Ancic, Nikola Pilic dhe dyshe nr. 1 Mate Pavic si kroatë që zhvilluan lojërat e tyre në atë vend . Tani, ylli që lulëzon #NextGenATP hyn në sezonin e tij të dytë në ATP Challenger Tour. Ai arriti një gjysmëfinale të dytë në Maia, Portugali, për të përmbyllur fushatën e tij në vitin 2020 dhe numri 321 i Botës do të synojë Top 300 dhe më tej ndërsa 2021 po fillon.

Ajdukoviç

Turneu ATP Challenger 


Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu