Grigor Dimitrov shkaktoi një shqetësim të madh të Dielën duke kaluar finalistin e vitit të kaluar Dominic Thiem për një vend në çerekfinalen e tij të katërt Australian Open.

Dimitrov, fara nr 18, luajti me shumë atletizëm për të mposhtur pasardhësin e tretë Thiem, i cili ishte dukshëm i ulët në energji, 6-4, 6-4, 6-0 për pak më shumë se dy orë në Rod Laver Arena.

“Unë mendoj se çelësi ishte që unë isha në gjendje të mbaja një qëndrueshmëri gjatë gjithë ndeshjes,” tha Dimitrov. “Unë po luaja mirë. Ai ishte në pushim në të dy [the first and second] grupe. Ishte 3-1, 40/15 në setin e parë. Unë mund ta kisha rënë lehtë atë set ”.

Bullgari tjetër do të luajë në numrin 114 të Botës dhe kualifikuesin rus Aslan Karatsev, i cili u rikuperua nga dy-setet e dashurisë për të mposhtur Felix Auger-Aliassime më herët të Dielën. Dimitrov do të garojë në çerekfinalen e tij të gjashtë të kampionatit Grand Slam.

“Unë do ta trajtoj këtë ndeshje jo ndryshe,” tha Dimitrov, duke kërkuar përpara për të luajtur Karatsev të Martën. “Unë ende do të kaloj nëpër rutinat e mia. Unë ende jam duke shkuar për të bërë punën time. Thjesht është një ndeshje tjetër sinqerisht. Unë nuk do të mendoj se çfarë ka bërë djali, çfarë ka arritur ose çfarë po ndodh. Shtë e qartë, në mënyrë që ai të jetë këtu, ai ka bërë diçka si duhet, dhe ai po luan një tenis të shkëlqyeshëm tani. Sigurisht, ai është një lojtar i rrezikshëm ”.

Thiem

Thiem kishte gjashtë pikë loje për një epërsi 4-1 në setin e parë, por lejoi Dimitrov të rikthehet. Ndërsa numri i gabimeve të paforcuara të Thiem u rrit, Dimitrov fitoi pesë ndeshje radhazi. Thiem shënoi një kthim të prapambetur gjatë një shërbimi të dytë të thellë në pikën e parë të Dimitrov për të përfunduar setin 57 minutësh.

Kur Thiem bashkoi avantazhet e njëpasnjëshme për të thyer një epërsi 3-1 në setin e dytë, lodhja fizike e shkaktuar nga kthimi nga dy-setet e dashurisë kundër Nick Kyrgios të Premten u duk të avullojë. Por Dimitrov u mblodh menjëherë, duke thyer në ndeshjet e pestë dhe të nëntë të setit të dytë, para se të dilte përpara dashurisë në 5-4.

Seti i tretë ishte trafiku në një drejtim, pasi Thiem filloi të shërbejë dhe breshëri për të humbur ndeshjen e parë. Austriaku fitoi vetëm pesë pikë në setin 21 minutësh, i cili përfundoi me Dimitrov duke goditur një avantazh që Thiem u kthye gjatë.

“Unë mendoj se një kombinim i [a few] gjëra, disa çështje të vogla fizike, plus një ditë e vërtetë e keqe, plus fakti që ai është një lojtar i shkëlqyeshëm ”, tha Thiem. “Nëse ai është në, ai është shumë i vështirë për të luajtur, veçanërisht në kushte më të shpejta se tani, dhe unë me të vërtetë uroj që ai të mund të bëjë një përparim të madh në një Grand Slam. Ai patjetër do ta meritonte atë. ”

29-vjeçari Dimitrov goditi 25 fitues, përfshirë 10 açe, ndërsa Thiem bëri 41 gabime të paforcuara dhe fitoi vetëm nëntë nga 28 pikë në shërbimin e tij të dytë.

Thiem, i cili u kthye nga dashuria për dy grupe për herë të katërt në karrierën e tij me fitoren ndaj Kyrgios në raundin e tretë, tani është 4-2 në sezonin 2021. 27-vjeçari udhëhoqi Austrinë në ATP Cup, para fillimit të Australian Open.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu