Nadal: Disa kanë nevojë të bëjnë publike gjithçka që bëjnë

Rafael Nadal sugjeron yje të tjerë përveç Novak Djokovic kanë arritur në Tenis Australia në emër të profesionistëve të kufizuar në karantinë e vështirë në Melburn.

Bota 2 e botës thotë se ndryshimi është se ata jo gjithmonë i reklamojnë përpjekjet e tyre.

Më shumë: Gjokoviç Përgjigjet Kritikëve

Në një intervistë me ESPN Argjentina e kryer nga flluska e Adelaidës Nadal dukej se i referohej Djokovic, i cili kontaktoi Tenis Australia në emër të 72 lojtarëve në karantinë e vështirë.

“Disa kanë nevojë të bëjnë publike gjithçka që bëjnë për të ndihmuar të tjerët,” tha Nadal për ESPN. “Të tjerët e bëjnë atë në një mënyrë më private pa pasur nevojë të botojnë ose reklamojnë gjithçka që po bëjmë.

“Thirrjet që bëjmë për të ndihmuar lojtarët më të pafavorshëm, disa prej nesh nuk kanë nevojë të dëshirojnë të reklamojnë në të.”

Tetë herë kampioni i AO, Djokovic, i cili është në karantinë në flluskën e Adelaidës me shokët e tij të super yjeve, publikoi një Letër të Hapur javën e kaluar në përgjigje të kritikave që ai mori pasi foli në emër të atyre lojtarëve në karantinën e Melburnit.

“Synimet e mia të mira për shokët e mi konkurrentë në Melburn janë keqkuptuar si egoist, të vështirë dhe mosmirënjohës,” Djokovic tha ne nje deklarate. “Kjo nuk mund të jetë larg së vërtetës.

“Unë me të vërtetë kujdesem për shokët e mi të lojtarëve dhe gjithashtu e kuptoj shumë mirë se si drejtohet bota dhe kush bëhet më i madh dhe më i mirë dhe pse … Jo çdo veprim merret me vlerën e tij nominale dhe në kohë kur shoh pasojat e gjërave, Unë prirem ta pyes veten nëse duhet të rri duarkryq dhe të shijoj përfitimet e mia në vend që t’i kushtoj vëmendje luftës së njerëzve të tjerë ”

Kampioni i 20-të Grand Slam vjen pas veteranit argjentinas Guido Pella thirri publikisht Nadal dhe Dominic Thiem për të qëndruar të qetë ndërsa stërviten në flluskën më falëse të Adelaidës së bashku me Djokovic, Naomi Osaka, Serena Williams dhe Simona Halep. Yjet janë planifikuar të luajnë në një ditë në ekspozitën bamirëse Drive të Premten në Adelaide.

“Unë jam shumë i befasuar me heshtjen e Rafael Nadal dhe Dominic Thiem,” Pella i tha

Podcast 3igales. “Ata janë në Adelaide dhe ne në Melburn, lidhur me atë që po ndodh këtu, unë nuk do ta vendosja jetën time për askënd, por Gjokoviç, të paktën, tregon qëllime. Më vonë, nuk e di se çfarë ndodh.

“Nuk është se më lëndoi, sepse askush nuk ka për të thënë asgjë, por sa Thiem dhe Nadal nuk thanë asgjë për karantinën e Adelaidës, nuk më pëlqeu. Por hej, ka njerëz që mendojnë ndryshe dhe, por kështu është. ”

Në intervistën e tij për ESPN, Nadal pranoi që kushtet në flluskën e Adelaidës “kanë qenë më të mira se shumica e lojtarëve në Melburn”.

“Ankesat janë të kuptueshme dhe plotësisht të respektueshme. Ku është linja e privilegjit apo jo privilegjet nëse tashmë është pak më ndryshe,” tha Nadal për ESPN. “Dhe unë kam një vizion të ndryshëm nga tenistët e tjerë. Në Adelaide, kushtet kanë qenë më të mira se shumica e lojtarëve në Melburn. Por ka lojtarë në Melburn që kanë dhoma më të mëdha ku mund të zhvillojnë aktivitete fizike, të tjerët kanë dhoma më të vogla dhe nuk munden të kenë kontakte me trajnerin dhe trajnerin e tyre fizik.

“Ku është linja? It’sshtë një çështje etike. Të gjithë kanë mendimin e tyre dhe të gjithë janë të respektueshëm.”

Express Tenisi

Kampioni i Australian Open 2009 tha që në fund të fundit të gjithë lojtarët duhet të bëjnë më të mirën e një karantine sfiduese.

“Beenshtë folur që njerëzit e Adelaidës kanë kushte më të mira, por unë nuk kam dëgjuar për ndonjë lojtar të Melburnit që disa kanë dhoma shumë më të mira se të tjerët”, tha Nadal për ESPN. “Unë nuk kam parë disa nga ata që janë ankuar aq shumë për kushtet në Adelaide të ankohen për kushtet e më shumë se 20 tenistëve të pastërvitur. Ankesat vijnë gjithmonë nga një pozitë e pafavorshme.

“Në kohën e të folurit për lojë të ndershme ose kushte të barabarta, njerëzit nuk priren të ankohen për pozicionin e atyre që janë më keq se ata. Në fund të fundit të gjithë përpiqemi të përfitojmë sa më shumë nga mundësitë tona dhe të ndihmojmë njëri-tjetrin “

Kredia e fotografisë: Mark Peterson / Corleve

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu