Disa Pro Skeptikë të Vaksinës Coronavirus

Shëndeti është një parakusht për suksesin në turne pro.

Megjithatë, disa nga 10 lojtarët më të mirë janë të druajtur për t’u vaksinuar për Coronavirus.

Më shumë: Osaka Kalon në Fitoren e 23-të Drejtë në Miami

Pavarësisht nga fakti që lojtarët shërbyen në karantinë në Melburn para Australian Open dhe udhëtuan nëpër botë në qarkun global, disa kanë shprehur skepticizëm për marrjen e një goditje në krah.

Aryna Sabalenka thotë se nuk është mirë të vaksinohet për momentin dhe nuk dëshiron që as familja e saj ta bëjë këtë.

“Deri më tani nuk e besoj me të vërtetë. Tshtë e vështirë të thuash, por në të vërtetë nuk e dua timen, dhe nuk dua që familja ime ta bëjë atë,” tha Sabalenka për mediat në Miami. “Nuk e di. Unë do të mendoj për këtë. Unë dua të them, nëse do të më duhet ta bëj atë, atëherë sigurisht që duhet ta bëj, sepse jeta jonë është një jetë udhëtimi dhe unë mendoj se ne jemi ata që duhet bëj. Por unë do të shoh.

“Për shkak se janë të dy, dhe unë dua të bëj një që unë mendoj se është më i shtrenjtë dhe ai nuk do të shkojë në gjërat tuaja gjenetike. Ka si dy lloje të ndryshme të vaksinave, dhe, po, unë duhet të mendoj për të. Unë duhet të flas me mjekët e mi dhe të shoh se cili është më i mirë për mua “.

Express Tenisi

Nr.7 në botë thotë se ajo nuk beson se ka qenë testimi adekuat i vaksinave.

“Por tani për tani, unë nuk i besoj vërtet. Me siguri nuk dua që familja ime ta bëjë atë,” tha Sabalenka. “Nëse do të më duhet ta bëj, unë do të mendoj me të vërtetë dy herë para se ta bëj … Unë nuk e di. Ata thjesht e bëjnë atë, nuk e di, në të vërtetë si të shpejtë dhe nuk kishte kohë të mjaftueshme për të provojeni dhe shikoni, si mund të ndodhë. Kështu që mendoj se nuk është koha e mjaftueshme për ta bërë atë të mirë. Nuk e di. Dua të them, mbase nuk është vërtet mirë të thuash, por tani për tani nuk e bëj duam ta bëjmë. Ne do të shohim se çfarë do të ndodhë. “

Katër herë kampion Grand Slam Naomi Osaka planifikon të vaksinohet pasi të ketë të drejtë.

“Dua të them, po planifikoj të marr një të tillë,” tha Osaka. “Për mua, ndjehem si sa herë që jam i kualifikuar [I’ll get it], Me mend ”.

Nr 9 botëror Diego Schwartzman tha se është skeptik ndaj vaksinimeve në përgjithësi. Gjysmëfinalisti i Roland Garros heziton të vaksinohet edhe pse do të donte që familja e tij të merrte qëllimin.

“Nuk është një përparësi për mua, sepse po kemi shumë probleme, e dini, për të marrë vaksinën në Argjentinë,” tha Schwartzman. “Padyshim që ne jemi këtu në Amerikë dhe Amerika ka shumë mundësi me vaksinën për shumë njerëz, por unë nuk jam duke menduar t’i marr.

“Dua të them, nëse kam shansin në të ardhmen, mendoj se do të ndihmoj familjen time në të ardhmen për të marrë një, por unë me të vërtetë nuk e dua vaksinën, ju e dini, kurrë, kurrë. Nuk është një traditë në familjen time për të bërë ndonjë vaksinë “.

Ekziston një ngjarje që mund të ndryshojë mendjen e Argjentinasit për vaksinat – perspektiva e përfaqësimit të Argjentinës në Lojërat Olimpike të Tokios këtë verë.

“Kam lexuar shumë gjëra në lidhje me Tokion, jo?” Tha Schwartzman. “Përpjekja për të marrë vaksinën për atletët. Padyshim që nëse atletët kanë shansin para se të shkojnë në Tokio, Tokio merr vaksinën në mënyrë korrekte në disponimin ligjor, mbase unë e bëj atë.”

Kredi fotografike: Peter Staples / Miami Open

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu