Novak Djokovic ka luftuar nga dy sete poshtë për të detyruar një set të pestë kundër Stefanos Tsitsipas të Dielën pasdite në finalen e Roland Garros.

Nr.1 i Botës ishte në telashe të thella ndërsa Tsitsipas 22-vjeçar luajti tenis gati pa të meta në dy setet e para, duke sulmuar në çdo rast dhe duke shfrytëzuar momentin në ndeshjen e tij të parë të kampionatit. Por Djokovic ka treguar qëndrueshmërinë e tij tipike për t’u kthyer në një set vendimtar brenda Court Philippe-Chatrier, duke e barazuar ndeshjen në 6-7 (6), 2-6, 6-3, 6-2 pas tre orësh dhe 14 minutash.

Djokovic ka ardhur nga dy sete poshtë pesë herë, përfshirë më herët në këtë ngjarje kundër Lorenzo Musetti. Por ai kurrë nuk e ka bërë atë në një finale të madhe.

Kthimet me dy sete të Gjokoviç

 Turneu  Kundërshtar
2021 Roland Garros R4 Lorenzo Musetti
2015 Wimbledon R4 Kevin Anderson
2012 Roland Garros R4 Andreas Seppi
2011 US Open SF Roger Federer
2005 Wimbledon R2 Guillermo Garcia-Lopez

Katër lojtarë në epokën e hapur – Bjorn Borg (1974), Ivan Lendl (1984), Andre Agassi (1999) dhe Gaston Gaudio (2004) – janë rikuperuar nga dy sete në finalen e Roland Garros. Lojtari i vetëm që arriti këtë arritje në një tjetër Grand Slam në Open Era ishte Dominic Thiem në finalen e vitit të kaluar US Open.

Djokovic është vetëm një nga pretendimet për titullin e tij të 19-të Grand Slam dhe kalimi në një nga rivalët e tij të mëdhenj, Roger Federer dhe Rafael Nadal, në listën e të gjitha kohërave. Ai mund të bëhet lojtari i parë që fiton Grand Slam në Karrierë dy herë në Epokën e Hapur. Tsitsipas po përpiqet të bëhet kampioni i parë grek i Grand Slam në teke.

Ka qenë një kthesë mbresëlënëse pasi Tsitsipas u kthye në një pozitë dominuese pa treguar asnjë nerva. 22-vjeçari ishte në rrezik të humbte setin e parë kur Djokovic shërbeu për setin në 6-5, dhe ai u përball me një pikë të caktuar në 5/6 në barazimin. Por pasardhësi i pestë luajti guximshëm, duke sulmuar tenis për të marrë kontrollin kundër kampionit të vitit 2016 nga atje. Pyetja ishte nëse ai do të ishte në gjendje të ruante nivelin e tij të lartë për të gjithë ndeshjen.

Unenfosys Stats – Djokovic v Tsitsipas (Përmes 4-të setit)

 Stat  Novak Djokovic  Stefanos Tsitsipas
1-Shërbimi Pts Fituara 76% (54/71) 68% (59/87)
2-Shërbimi Pts Fituara 51% (18/35) 50% (24/48)
Kthimi Pts Fituara 39% (52/135) 32% (34/106)
Netët e Fituar 59% (13/22) 62% (13/21)
Pushimet e konvertuara 33% (4/12) 38% (3/8)
Fituesit 46 51
Gabime të paforcuara 33 28

Tsitsipas, i cili do të ngjitet në një Botë Nr.3 me karrierë, me një fitore, nuk tregoi asnjë zhgënjim deri në ndeshjen e katërt të setit të tretë. Ai luajti me guxim për të ruajtur katër pikët e para të pushimit me të cilat u ndesh në lojë, por ai humbi një hark të gjatë në rastin e pestë të pushimit të Gjokoviç për t’i dhënë kryesuesit të epërsisë në set.

Kjo shërbeu si pikë kthese, dhe Gjokoviç ka ulur ndjeshëm gabimet e tij të paforcuara për ta detyruar grekun të mbyllë finalen me agresion, gjë që nuk ka qenë në gjendje ta bëjë. Kandidati i parë nuk është përballur me një pikë pushimi për të fituar setet e treta dhe të katërta. Djokovic ka përzier në goditje të rënies dhe ka luajtur tenis shumë më të matur për të rifituar qetësinë e tij.

Stefanos Tsitsipas

Djokovic nuk ka lëshuar një ulërimë kataratike si ai pasi bëri mundjen e Matteo Berrettini në çerekfinale, por ai u vendos përsëri në një ritëm të qetë brenda Court Philippe-Chatrier. Tsitsipas mori një vizitë nga trajneri pas setit të tretë për të marrë trajtim në pjesën e poshtme të shpinës, dhe ai gjithashtu ndryshoi këmishën e tij, e cila ishte mbushur me argjilë pas një rënieje në ndeshjen e hershme.

Kampioni i Nitto ATP Final 2019 u mbyll pasi goditi një gabim të dyfishtë gjatë në pikën e parë të ndeshjes. Ai e fitoi pikën e tij të parë të vendosur në pjesën e parë në 5-4, por Gjokoviç gjeti një mënyrë për të përplasur në një tubim nervoz me 25 gjuajtje.

Pavarësisht rënies së shërbimit kundër presionit në rritje të Gjokoviç, Tsitsipas nuk u tërhoq. Ai përfitoi nga përqendrimi i serbit në shërbimin e parë në fund të setit për të hyrë në fushë dhe për të shtyrë numrin 1 të botës përreth fushës. Deri në atë moment, përqindja e lartë e shërbimit të parë të farës së parë e kishte lejuar atë të lundronte përmes lojërave të shërbimit dhe të mbante grekun shumë prapa bazës, pavarësisht një pike në të cilën ai u pengua ndërsa ndiqte një goditje të rënies dhe gati u përplas me sinjalistikën e gjykatës pranë neto.

Tsitsipas dërrmoi 18 fitues në fillim dhe përfitoi nga një humbje e çastit në përqendrimin e Gjokoviç në fund të setit. Djokovic vuri një kthim të dorës së parë në mes në pikën e tij të vendosur, por Tsitsipas qëndroi i qetë dhe goditi një fitues të avantazhit në fushën e hapur, duke nxjerrë një përplasje rakete nga fara e parë.

Kur Tsitsipas ka qenë në gjendje të lëvizë më pranë linjës fillestare dhe të bëjë ndryshime të mëdha, ai ka bërë mirë për të kontrolluar lojën dhe për të shmangur bërjen e shumë gabimeve të paforcuara. Pyetjet ishin nëse ai do të ishte në gjendje të ruante nivelin e tij mbresëlënës për të gjithë ndeshjen kundër 18 herë kampionit të Grand Slam, i cili është i njohur për rezistencën e tij.

Lista e titullit shtatë herë ATP Tour shfrytëzoi qetësinë e Gjokoviç në ndeshjen e parë të setit të dytë duke u thyer menjëherë kur 34-vjeçari humbi një avantazh të gjatë. Serbi humbi një sulm të shpejtë në rrjetë më vonë në set për t’i dhënë Grekut një ndërprerje tjetër të shërbimit, e cila ishte e mjaftueshme për të marrë epërsinë në dy sete.

Kandidati i parë ishte shumë më i mprehtë në fazat e hershme sesa ai kur ra prapa Rafael Nadal 0-5 në gjysmëfinale. Por mundësia e tij e humbur për të shërbyer në fillim ishte kritike, dhe niveli i tij u zhyt më tej për të rënë prapa dy seteve.

Por Tsitsipas bëri 11 gabime të paforcuara në setin e tretë – krahasuar me 12 për dy setet e para të kombinuara – për t’i dhënë jetë Gjokoviç. Serbi preu gabimet e tij për të filluar rikthimin e tij.

Në setin e katërt, Djokovic dominoi në shërbim për të mbajtur presionin ndaj Grekut, duke humbur vetëm tre pikë shërbimi në set. Tsitsipas nuk bëri aq shumë gabime të paforcuara, por kjo ishte kryesisht për shkak të serbëve që kontrollonin veprimin. Pasi siguroi një pushim të hershëm, Djokovic fitoi një sekondë për sigurinë me një goditje të përsosur dhe ai mbylli setin pa ndonjë problem për të detyruar një vendimmarrës.

Këta të dy u përplasën në një gjysmëfinale të paharrueshme në argjilën parisiene vitin e kaluar. Djokovic u kthye në një epërsi në dy sete, përpara se Tsitsipas të rikthente me shpirt në ndjekje të finales së tij të parë të madhe. Nr. 1 i Botës u mbyll në vendim për të kaluar në ndeshjen e kampionatit pas tre orësh dhe 54 minutash.

Më shumë në finale
Djokovic, Tsitsipas & Mali më i Madh në Paris
Një zhytje e thellë në rivalitetin e Novak & Stefanos

Në përgjithësi, Djokovic kryeson serinë e tyre ATP Head2Head 5-2 dhe ai ka fituar tre përplasjet e tyre në fushë, duke përfshirë një fitore me tre sete në Internazionali BNL d’Italia muajin e kaluar. Fitorja e fundit e Tsitsipas kundër garës së parë erdhi në Shangai në 2019.

Djokovic është i ri në një nga ndeshjet e sezonit, në të cilin ai luftoi me kampionin e kaluar 13 herë Rafael Nadal në katër grupe për t’u bërë lojtari i parë që mundi spanjollin në Roland Garros dy herë. Herën e fundit që ai mundi Nadal këtu, në 2015, ai humbi në finale kundër Stan Wawrinka. Tsitsipas le të kalonte në epërsi në dy sete kundër Alexander Zverev në gjysmëfinale, por ishte në gjendje të rigrupohej dhe të shpërthente në ndeshjen e kampionatit.

Ndiqni Rezultatet Drejtpërdrejt Në RolandGarros.com

Historia është në rregull për 34-vjeçarin Djokovic, i cili po përpiqet të mbajë gjallë shpresat e tij për një Grand Slam të një viti kalendarik. Asnjë lojtar tjetër në Open Era nuk e ka përfunduar dy herë Australian Open-Roland Garros dy herë, por Djokovic ka një shans për të arritur atë arritje, pasi ai gjithashtu fitoi dy drejtimet e para të vitit në 2016.

Një fitore do ta bëjë Tsitsipas kampionin më të ri të madh në singëll që kur 20-vjeçari Juan Martin del Potro triumfoi në US Open 2009. Ai tashmë është finalisti më i ri i Slam që nga 22-vjeçari Andy Murray në Australian Open 2010.

Tsitsipas mundi numrin 2 të Botës Daniil Medvedev në çerekfinale, dhe ai mund të bëhej njeriu i nëntë në Open Era që mundi të dy farat e para në një të madhe.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu