Djokovic i sigurt në kërkimin e Artë në Tokio

Patriotizmi nxiti Novak Djokovic për të luajtur Lojërat Olimpike të Tokios këtë javë.

Nr. 1 i botës do të vazhdojë kërkimin e tij për të përfunduar Grand Slam-in e Artë – duke fituar të katër kurorat e Grand Slam dhe medaljen e artë Olimpike – pas një kërkimi shpirtëror nëse ai do të bënte udhëtimin në Tokio.

Më shumë: Shpirti Olimpik i Tenisit po Lulëzon

Një fitues i medaljes së bronzit të vitit 2008 në Pekin, Djokovic tha ndërsa nuk është tepër entuziast për protokollin e rreptë të Coronavirus të Lojërave Tokio, krenaria e tij për të përfaqësuar Serbinë në Tokio në fund të fundit e detyroi vendimin e tij për të luajtur.

“Kjo erdhi deri te patriotizmi dhe ndjenjat e mia për Serbinë,” i tha Gjokoviç lajmeve MINA të Malit të Zi në komentet e botuara nga Reuters.

“Unë nuk jam shumë i lumtur për të luajtur me asnjë tifoz të pranishëm ose për kufizimet e ndryshme Coronavirus efektive në Japoni, por përfaqësimi i vendit tuaj në Lojërat Olimpike është i domosdoshëm.”

Djokovic tha se një bisedë me Olimpianen Kroate Blanka Vlasic frymëzoi vendimin e tij.

“Unë u takova me Blanka Vlasic disa ditë më parë dhe ajo tha se njerëzit do të kujtojnë vetëm se kush fitoi medaljet, jo se si ishin kushtet ose nëse kishte ndonjë tifoz apo jo,” tha Djokovic. “Fjalët e saj më mbetën dhe unë jam i kënaqur që vendosa të marr pjesë në Lojërat Olimpike.

“Unë jam frymëzuar të luaj tenisin tim më të mirë dhe të sigurt që mund të fitoj medaljen e artë pas një vrapimi të jashtëzakonshëm deri më tani këtë sezon.”

Express Tenisi

20 herë kampioni i Grand Slam mund të përfundojë karrierën Golden Slam duke fituar medaljen e artë. Nëse Gjokoviç e bën atë, ai do të bashkohet me Rafael Nadal, Andre Agassi, Steffi Graf dhe Serena Williams si lojtari i pestë që fiton Grand Slam të Artë në karrierë. Gjokoviç po bën oferta për t’u bashkuar me Graf si kampioni i dytë në histori për të kapur Grand Slam të Artë të kalendarit.

Kredia e fotografisë: Mark Metcalfe / Getty Images / ATP Cup Facebook

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu