Djokovic, Nadal, Federer Titulli 2021 Lista e Hyrjeve të Hapura të SHBA

Stadiumi Arthur Ashe do të jetë një udhëkryq historik muajin e ardhshëm.

Nr 1 botëror Novak Djokovic po luan për të kompletuar Grand Slam-in e kalendarit dhe për të mbledhur kampionatin e tij të 21-të të madh për të tejkaluar rivalët Roger Federer dhe Rafael Nadal si mbret i padiskutueshëm i Grand Slam.

Murray: Pse Këto janë Lojërat Olimpike më të Rëndësishme ndonjëherë

Katër herë kampioni i US Open, Nadal, i cili ka fituar 19 nga 20 ndeshjet e tij të fundit Flushing Meadows dhe pesë herë kampioni Federer do të përpiqen të bëjnë historinë e tyre duke fituar një titull të 21-të Grand Slam.

Big 3 i Djokovic, Nadal dhe Federer kryeson listën e hyrjeve për US Open 2021 të lëshuar sot. Shikoni lista e plotë e hyrjes këtu.

Fusha e vetme për burra e US Open që përmban 103 burrat më të mirë në botë, përfshirë Nr. 6 dhe kampionin e Mbrojtjes së US Open Dominic Thiem (AUT), ish-kampionët e US Open Stan Wawrinka (SUI) dhe Marin Cilic (CRO) dhe një Top- 10 plot sfidues të rinj: Nr. 2 Daniil Medvedev (RUS), një finalist i US Open 2019; Nr. 4 Stefanos Tsitsipas (GRE), një finalist i French Open i 2021; Nr. 5 Alexander Zverev (GER), një finalist i US Open 2020; Nr. 7 Andrey Rublev (RUS), i dyti në turneun në fitore këtë vit; Nr. 8 Matteo Berrettini (ITA), një finalist i Wimbledon 2021; dhe Nr. 10 Denis Shapovalov (MUND), një gjysmëfinalist i Wimbledon 2021.

Djokoviç, kampion i vetëm në Australian dhe Francez Opens dhe Wimbledon këtë vit, do të vijë në Nju Jork me një shans për të qenë njeriu i tretë në histori që fiton të katër titujt kryesorë në të njëjtin vit, pas Australian Rod Laver në 1969 dhe Don Budge Amerikan në 1938. Djokovic hyn gjithashtu në fushën e tekeve në Lojërat Olimpike të Tokios, do të thotë nëse ai fiton Medaljen e Artë në teke atje, ai do të kishte shansin të bashkohej me Steffi Graf (1988) si lojtarët e vetëm që përfunduan ndonjëherë ‘Kalendari i Artë i Kalendarit’.

Open US 2021 do të luhet nga e hëna, 30 gusht deri të dielën, 12 shtator në Qendrën Kombëtare të Tenisit USTA Billie Jean King në Flushing, NY

Lucas Pouille (FRA), një çerekfinalist i US Open 2016 i renditur nr. 103, është njeriu i fundit që ka marrë hyrjen direkte, ndërsa kampioni i US Open 2012, Andy Murray (GBR), i renditur nr. 104, aktualisht është lojtari i parë në listën alternative . Vetëm Philipp Kohlschreiber (GER) përdori një renditje të mbrojtur (Nr. 96) për të hyrë. Gjashtëmbëdhjetë lojtarë të tjerë do të fitojnë hyrjen përmes Turneut Kualifikues të Hapur të SHBA, i cili do të mbahet 24-27 Gusht.

Express Tenisi

Tridhjetë e pesë vende janë të përfaqësuara në listën e hyrjes për burra, me 10 Amerikanë që kualifikohen për hyrje të drejtpërdrejtë: Nr. 32 Reilly Opelka (Palm Coast, Fla.) Nr. 37 Taylor Fritz (Rancho Santa Fe, Kaliforni), Nr. 39 Gjon Isner (Greensboro, NC / Dallas), Nr. 47 Sebastian Korda (Bradenton, Fla.), Nr. 53 Frances Tiafoe (Hyattsville, Md.), Nr. 54 Tommy Paul (Greenville, NC) Nr. 64 Marcos Giron (Mijë) Oaks, Calif.), No. 70 Sam Querrey (Las Vegas), No. 82 Tennys Sandgren (Gallatin, Tenn.), No. 83 Steve Johnson (Portokalli, Kaliforni).

Edicioni i 19 korrikut i renditjes ATP u përdor për të përcaktuar listën kryesore të hyrjes në short të US Open. Farat do të përcaktohen dhe shpallen afër fillimit të ngjarjes.

Open US 2021 do të shënojë kulminacionin e US Open Series, sezonin veror të Amerikës së Veriut të nëntë ngjarjeve WTA dhe ATP Tour që filluan javën e kaluar në Newport, RI

Kredi për fotografi: Hapni Facebook në SHBA

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu