Në mëngjes pas fitores së tij të nëntë në Australian Open, që zgjati rekordin, Novak Djokovic vizitoi Brighton Beach për të reflektuar në triumfin e tij të 18-të Grand Slam.

Numri 1 i Botës, i cili u bashkua me kampionin e Roland Garros, 13 herë, Rafael Nadal, si i vetmi njeri i dytë që fitoi nëntë ose më shumë tituj në të njëjtin kampionat të madh, mori kohën për të falënderuar tifozët që e mbështetën atë brenda Rod Laver Arena të Dielën në mbrëmje . Gjokoviç u mbështet jo vetëm nga tifozët australianë, por edhe nga një kontigjent i fortë mbështetësish serbë gjatë triumfit të tij 7-5, 6-2, 6-2 ndaj Daniil Medvedev.

“Kam pasur mbështetje të madhe natën e kaluar. Mendova se ishte fantastike të luaja para njerëzve, ”tha Djokovic. “Ne ndoshta kishim më shumë se gjysmën e stadiumit plot dhe mendova se atmosfera ishte elektrike. Përkrahësit serbë ishin me të vërtetë të zëshëm dhe sollën shumë energji në stadium dhe në veten time.

“[They] më mbështeti që në pikën e parë. Të luash në një atmosferë të tillë gjithmonë të jep krahë, të jep erë në vela, në një farë mënyre. E fillova ndeshjen shumë fort nga pika e parë dhe e mbajta atë moment duke vazhduar deri në fund. Ato ishin një nga arsyet më të mëdha pse unë luaja siç kam luajtur mbrëmë. ”

Novak Djokovic zgjati avantazhin e tij ATP Head2Head ndaj Daniil Medvedev në 5-3 me fitoren në finalen e Australian Open.

Në orët pas ngritjes së Kupës së Sfidës Norman Brookes për herë të nëntën, Gjokoviç festoi fitoren e tij me miqtë dhe familjen e tij më të ngushtë dhe filloi të paketohej për në shtëpi.

“Kam pasur një darkë vonë, vonë, kam biseduar pak me ekipin, kam dëgjuar muzikë dhe kam filluar të paketoj pak,” tha Djokovic. “Unë shkova në shtrat, thirra familjen time dhe u përpoqa të ndaja adrenalinën dhe ndjenjat e mëdha që kam përjetuar me njerëzit më të afërt në jetën time. Jam munduar të fle, por nuk kam mundur të fle shumë. Adrenalina është vendosur pak tani, por gjithsesi ndihet shumë mirë. Unë padyshim që jam shumë i përmbushur, i lumtur dhe i lumtur që po e mbaj përsëri këtë trofe ”.

Që nga triumfi i tij i parë i madh, festimet pas-finale të Gjokoviç kanë evoluar me kalimin e kohës. Kampioni i 18-herë i Grand Slam ishte vetëm 20 vjeç kur mundi Jo-Wilfried Tsonga për të fituar titullin e parë të vajzës në këtë ngjarje në 2008 dhe, atëherë, festimet e tij ishin më ekstravagante. Këto ditë, si burrë dhe baba i dy fëmijëve, përparësitë e Gjokoviçit kanë ndryshuar.

“Ekziston gjithmonë një mënyrë për të festuar dhe është ndryshe çdo herë … Kur të kthehem në shtëpi, patjetër që do të festoj me familjen time, me miqtë e mi,” tha Djokovic. “Dikur shkoja e egër dhe shkoja në diskoteka dhe klube nate… Tani, është pak më ndryshe. [It is] një lloj kremtimi ndryshe, më shumë një festë shtëpiake me familjen dhe njerëzit më të afërt. ”

Para vizitës së tij në Brighton Beach të hënën, Djokovic vizitoi mjekun e tij për një azhurnim mbi këputjen e muskujve të zhdrejtë të barkut që pësoi gjatë fitores së tij në raundin e tretë kundër Taylor Fritz. Serbi luajti dhimbjen në dy ndeshjet e tij të ardhshme kundër Milos Raonic dhe Alexander Zverev, para se të regjistronte fitore të prapme kundër Alsan Karatsev dhe Medvedev për të fituar trofeun e tij të tretë radhazi në Melburn.

“Unë thjesht erdha nga një MRI tjetër që kisha bërë këtë mëngjes. Dëmi është më i madh se sa ishte kur ndodhi, kur unë bëra MRI-në e parë pas raundit të tretë, ”tha Djokovic. “Nuk është shumë keq, duke gjykuar nga ajo që tha mjeku, por unë do të duhet të marr ca kohë pushim dhe të shërohem. Loti është më i madh. Isshtë 2.5 centimetra, 25 milimetra. Filloi në 1.7 [centimetres]”

Djokovic mund të jetë një nga lojtarët më të suksesshëm në historinë e Grand Slam, por ai është ende duke mësuar mësime të reja në çdo kampionat të madh në të cilin garon. Luftimet e lëndimit të djathtë 6’2 “në Melburn i siguruan atij një përvojë të rëndësishme se si të menaxhonte çdo çështje të ngjashme në ngjarjet e ardhshme.

“[The biggest lesson I learned was] qëndrueshmëri dhe aftësi për t’u marrë me një lëndim në mes të një turneu. Somethingshtë diçka me të vërtetë që në të vërtetë, në atë masë, nuk e kam provuar më parë, ”tha Djokovic. “Unë patjetër që jam testuar shumë, mendërisht dhe fizikisht, dhe kam arritur vetëm një ditë në të njëjtën kohë. [I] kuptoi që nëse gjërat bëhen me të vërtetë siç duhet, pavarësisht nga lloji i rrethanave në të cilat ndodhesh, përsëri mund të arrish të gjesh një rrugëdalje dhe të shkosh deri në fund “.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu