Tetë herë kampioni Novak Djokovic punoi shumë të Dielën në mbrëmje për një vend në çerekfinalet e Australian Open për herë të 12-të.

Nr. 1 i Botës u bë vetëm njeriu i dytë (pas Roger Federer) që regjistroi 300 fitore ndeshjesh në katër kampionate Grand Slam (300-45) me një 7-6 (5), 4-6, 6-1, 6- 4 fitore ndaj pasardhësit nr.14 kanadez Milos Raonic në dy orë e 56 minuta në Rod Laver Arena.

Fitoret më të mëdha të ndeshjeve në Grand Slam (Single Era, me 14 Shkurt 2021)

Gradë Lojtar Regjistrimi i Humbjes
1) Roger Federer (SUI) 362-59
2) Novak Djokovic (SRB) 300-45
3) Rafael Nadal (ESP) 284-39
4) Jimmy Connors (SHBA) 233-49
5) Andre Agassi (SHBA) 224-53

Djokovic tregoi disa shenja të dëmtimit të muskujve të barkut që ai mori në fitoren e tij në raundin e tretë ndaj pasardhësit të No. 27 Taylor Fritz të Premten, duke goditur 41 fitues – duke përfshirë 10 ace – para Raonic. Djokovic përmirëson në një rekord të përsosur 12-0 ATP Head2Head ndaj Kanadezit, i cili goditi 26 ace dhe kishte vendosur shiritat në kyçin e tij të djathtë në setin e dytë.

“Unë nuk kisha përgatitje për këtë ndeshje,” tha Djokovic. “Unë përdorja çdo orë që duhej të rikuperoja që nga ndeshja Taylor. Fizioja ime dhe ato të ATP dhe Australian Open më dhanë mbështetjen e tyre më të mirë për të hyrë në fushë. Unë kam qenë padyshim më i mirë në të kaluarën dhe do të vazhdoj të marr çdo ditë një nga një. “

33-vjeçari Djokovic, i cili është gjashtë ndeshje i pamposhtur në 2021, tani do të sfidojë gjermanin me zgjedhje të gjashtë Alexander Zverev, i cili mundi pasardhësin nr 23 Dusan Lajovic të Serbisë më herët gjatë ditës në Melbourne Park. Djokovic kryeson Zverev 5-2 në serinë e tyre ATP Head2Head, duke përfshirë një fitore 6-7 (3), 6-2, 7-5 në Kupën e fundit të ATP.

“Sascha është një nga lojtarët më të mirë për burra në pesë vitet e fundit,” tha Djokovic. “Ai ka fituar [Nitto] Titulli i ATP Finale dhe është një lojtar i Top 10. Ai ka armët, një shërbim të madh dhe lëviz mirë për lartësinë e tij. Kohët e fundit kemi luajtur një ndeshje rraskapitëse në ATP Cup dhe nuk do të pres asgjë më pak kur të takohemi në çerekfinale. ”

Raonic

Raonic shpejt testoi Gjokoviç me shërbime të fuqishme, kurioz për të parë shkallën e plotë të lëvizjes së Serbisë. Por kanadezi ishte i pari që u bë nën presion në 3-3, kur Djokovic goditi një avantazh në rrjetë në pikën e tij të parë të pushimit. Djokovic fitoi tre pikët e para të barazimit dhe kapi hapjen 56-minutëshe kur Raonic goditi një copë avioni në rrjetë nga një avantazh i thellë.

Djokovic vazhdoi të bënte një punë të mirë për të mbajtur Raonic në tubimet fillestare, por nuk mund të shndërronte një pikë pushimi në ndeshjen e dytë të setit të dytë. Raonic erdhi nëpër një kohë mjekësore jashtë për një dëmtim në kyçin e djathtë pas ndeshjes së tretë dhe theu shërbimin e Djokovic për herë të parë në 2-2 me një fitues të krosit të kornizës. Raonic fitoi katër pikë radhazi në fund të setit të dytë, i cili zgjati 49 minuta.

Pasardhësi i lartë Djokovic theu në ndeshjen e katërt dhe të gjashtë të setit të tretë, të cilin ai e përfundoi me reagime të shpejta në një goditje të topit. Serbi bëri vetëm katër gabime të paforcuara në setin 29 minutësh dhe mbajti presionin ndaj gjysmëfinalistit 2016 Raonic, i cili dukej se po pengohej nga dëmtimi i kyçit të këmbës në kthimin e shërbimit.

Raonic u rikuperua nga 15/40 në 1-1 në setin e katërt, por Djokovic theu vendimtar në 4-4. Serbi u bashkua me Federer (362-59) në 300 ndeshje fituese të klubit në kampionatet kryesore me një pritje prej 15, dhe tani ka dy ditë për t’u përgatitur për Zverev.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu