Novak Djokovic mbijetoi një tjetër provë të madhe në Australian Open të martën, pasi ai e mposhti Alexander Zverev 6-7 (6), 6-2, 6-4, 7-6 (8) në tre orë dhe 30 minuta për të arritur gjysmën e tij të nëntë -finale në Melbourne Park.

Djokovic ruajti nëntë nga 12 pikët e pushimit, përfshirë një pikë të caktuar në 5-6 në setin e katërt me një ace, për të fituar fitoren e tij të gjashtë në ATP Head2Head në tetë ndeshje kundër Zverev. 33-vjeçari tani ka fituar 11 ndeshje radhazi kundër Top 10 lojtarëve në Melbourne Park, që daton në humbjen e tij në çerekfinale me kampionin përfundimtar Stan Wawrinka në 2014.

“Deri në goditjen e fundit, ishte loja e çdokujt, ndeshja e çdokujt”, tha Djokovic, në një intervistë në fushë. “[There were] shumë nerva atje, shumë presion. Emocionalisht, [I] ndjehuni pak të kulluar, sinqerisht. Ishte një betejë e madhe. Urime Sascha për një turne të shkëlqyeshëm dhe një betejë të madhe sot. Fat i vështirë sot, por ne e shtymë njëri-tjetrin deri në kufij ”.

Kjo është fitorja e dytë e kthimit të Gjokoviç kundër Zverev në Rod Laver Arena këtë vit. Vetëm 11 ditë më parë, Djokovic tejkaloi kampionin e Nitto ATP Final 2018 me 6-7 (3), 6-2, 7-5 në humbjen e Serbisë 2-1 ndaj Gjermanisë në ATP Cup.

Djokovic i ka mbijetuar takimeve të drejtpërdrejta në katër sete që kur pësoi një dëmtim në bark në fitoren e tij me pesë sete kundër Taylor Fritz të Premten e kaluar. Kampioni 17 herë i madh është tani dy fitore larg nga bashkimi me titullin e 13 herë Roland Garros Rafael Nadal si vetëm njeriu i dytë që pretendon nëntë ose më shumë tituj në të njëjtën ngjarje të Grand Slam. Djokovic po synon gjithashtu të zvogëlojë hendekun për fituesit e Grand Slam 20 herë Nadal dhe Roger Federer.

Djokovic bëri një fillim të ngadaltë në çerekfinalen e tij të 48-të Grand Slam (39-9), pasi ai bëri gabime të dyfishta të dyfishta dhe gabime paraprake për të hequr shërbimin në ndeshjen hapëse të ndeshjes. Zverev mposhti kampionin tetë herë nga fillimi për të fituar një pikë të caktuar në 3-5, por Djokovic hyri brenda fushës dhe rrëzoi një fitues të prapambetur për të qëndruar në garë.

Pavarësisht se nuk arriti të shërbejë setin në 5-4, Zverev vazhdoi të luante me një mendim agresiv në barazimin. Gjermani përfitoi nga përzgjedhja e dobët e gjuajtjes nga Djokovic në 6/6, ndërsa ndoqi një goditje për të fituar pikën e tretë të setit me një lartësi të fuqishme. Zverev gjuajti një trup të fortë për të detyruar Gjokoviç në një gabim të kthimit paraprak dhe për të kapur hapësin.

Djokovic u përgjigj menjëherë në setin e dytë, pasi ai e detyroi Zverev prapa vijën bazë me kthime të thella dhe uli ndjeshëm numrin e gabimeve të tij të paforcuara. Kandidati i parë ra tre pikë në katër ndeshjet e para dhe shpejt barazoi ndeshjen me një ace poshtë. T. Djokovic goditi 23 gabime të paforcuara në dy setet e para. Vetëm dy prej tyre u kryen në setin e dytë.

“Pas [the first set], Thjesht ndjeva se fillova të lëvizja më mirë, duke luajtur më mirë, ”tha Djokovic. “Kam shërbyer jashtëzakonisht mirë. Unë kisha pak më shumë acë se ai (23 deri në 21) që, për mua, është një mrekulli [when] duke luajtur kundër një serveri të madh si Sascha. ”

Alexander Zverev po synon të kapë titullin e tij të parë Grand Slam në Australian Open.

Kishte një ndjenjë të setit të parë déjà vu në fillim të setit të tretë, pasi Djokovic humbi lojën e tij të shërbimit të hapjes me një gabim të gabuar dhe një gabim të dyfishtë. Ndryshe nga seti i parë, Djokovic ishte në gjendje të rikuperohej. Nga 2-4, 0/30 poshtë në shërbim të Zverev, Djokovic fitoi 16 nga 18 pikët e ardhshme për të marrë setin e tretë. 33-vjeçari shfrytëzoi dy gabimet e para të dyfishta të Zverev të ndeshjes për të rikuperuar pushimin dhe ai tregoi qëndrueshmëri më të madhe në tubimet e zgjatura bazë duke e kthyer setin në favor të tij.

Zverev vazhdoi trendin e tij të ndërprerjeve të hershme në setin e katërt. Gjermani gjeti shënjestrat e tij ndërsa Djokovic nxitoi rrjetën dhe ai gjuajti me forcë të fortë përpara vijës për të thyer shërbimin. Por Djokovic tregoi edhe një herë frymën e tij luftarake për të rezervuar vendin e tij në katër finalet. Djokovic shpëtoi nga pesë pikë të kombinuara pushimi në 0-3 dhe 3-4 me agresion të plotë dhe shpëtoi një pikë të caktuar në 5-6 me një ace për të arritur një barazim. Bota numër 1 e fundvitit për gjashtë herë e detyroi Zverev në një gabim në rrjetë për të kërkuar mini-pushimin e vetëm të barazimit në setin e katërt në 6/6 dhe ai shndërroi pikën e tij të dytë të ndeshjes me një ace poshtë T.

“Përpos setit të dytë, fillova goxha dobët [in] të tre setet e tjera, ”tha Djokovic. “Kam humbur shërbimin tim shumë herët në të parin, të tretin dhe të katërtin [sets] dhe vetëm e lejoi atë të lëkundej nëpër top pak më shumë. E rifitova fokusin pasi theva raketë [in the third set] dhe gjërat filluan të zhvendoseshin pak për mua në një drejtim pozitiv. Nëse ai do të fitonte këtë ndeshje, patjetër që nuk do të ishte e pamerituar. Ai po luante vërtet mirë. Ishte lojë e çdokujt dhe unë jam vërtet i lumtur që kapërcej një sfidë të tillë. ”

Djokovic do të takohet me debutuesin e Grand Slam, Aslan Karatsev, për një vend në ndeshjen e kampionatit. 27-vjeçari mundi Grigor Dimitrov me 2-6, 6-4, 6-1, 6-2 për t’u bërë lojtari i parë në Open Era (që nga viti 1968) për të arritur gjysmëfinalet në paraqitjen e tij të parë të kampionatit. Djokovic do të synojë të zgjasë rekordin e tij të pamposhtur 16-0 në ndeshjet gjysmëfinale dhe finale kur takohet me Karatsev për herë të parë në Melbourne Park.

“Të them të drejtën, nuk kisha parë [Karatsev] luaj fare para Australian Open, ”tha Djokovic. “Sigurisht, unë e kam parë atë duke luajtur gjatë Australian Open… Ai është një djalë shumë i fortë. Fizikisht, ai është thjesht shumë i fortë. Ai lëviz mirë [and] thjesht ka shumë forcë zjarri nga pjesa e pasme e gjykatës. [He has a] i madh prapa. [He is straight] nga shkolla ruse e tenisit, [they] gjithmonë kanë punë të shkëlqyera. Ai shërben mirë dhe është i motivuar. Ai nuk ka asgjë për të humbur ”.

A e dini

Kjo është hera e nëntë që Gjokoviç ka arritur në gjysmë-finale të Australian Open. Në tetë rastet e mëparshme serbi ka përparuar në katër të fundit në Melbourne Park, ai e ka ngritur titullin.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu