Djokovic: Simpati Për Serena

Ndjekja e historisë së tenisit mund të lërë kampionë ikonë të ndjehen sikur po luajnë me sytë e demave në shpinë dhe gurët kryesorë në shpatullat e tyre.

Si pasojë e Serena WilliamsHumbja me rezultat 6-3, 6-4 ndaj Naomi Osaka në gjysmëfinalet e Australian Open, 23 herë kampionja e Grand Slam shpërtheu në lot në presën e saj pas ndeshjes.

Serena: Nëse është Lamtumirë, nuk do ta tregoj

Novak Djokovic tregoi simpati për Serena pasi kaloi në finalen e tij të nëntë të AO. Djokovic po luan për titullin e tij të 18-të Grand Slam për të mbyllur hendekun ndaj 20-herë kampionëve të mëdhenj Rafael Nadal dhe Roger Federer. Në mënyrë të ngjashme, Williams është duke ndjekur një titull më të madh për të arritur rekordin e të gjitha kohërave të Margaret Court duke fituar kurorën e saj të 24-të Grand Slam.

Nr. 1 i Botës, Djokovic tha që sa më shumë që një kampion i afrohet një kulmi historik, aq më i madh është presioni që ata ndiejnë.

“Unë mund të tregoj ndjeshmëri me Serenën dhe atë që ajo po kalon,” i tha Djokoviç mediave në Melburn. Ajo është një kampione kaq e mahnitshme që frymëzon si atletë meshkuj ashtu edhe femra në të gjithë botën në atë që ka bërë, dua të them, po bën akoma në moshën e saj, është e jashtëzakonshme.

“Dua të them, jam i sigurt që ajo është zhgënjyer. Kam dëgjuar se ajo ishte gjithashtu emocionuese në konferencën për shtyp. Dhe, ju e dini, pavarësisht nga i gjithë suksesi që ajo kishte, ju e dini, unë e di se kur humbet një ndeshje të madhe jeni i irrituar dhe jeni emocional. Sigurisht, është plotësisht e kuptueshme “.

Që kur ajo mposhti motrën Venus Williams në finalen e Australian Open 2017, Serena Williams ka pësuar katër humbje finale të Grand Slam në grupe të drejta dhe është nokautuar në gjysmëfinale të dy drejtimeve të fundit.

Gjokoviç tha se perspektiva është jetike për 39-vjeçarin amerikan.

“Unë mendoj se kur sheh një pamje më të madhe për të dhe gjithçka se kush është, ajo për të cilën qëndron brenda dhe jashtë fushës, dua të them, ajo është një nga më të mëdhatë ndonjëherë,” tha Djokovic. “Dua të them, nuk ka dyshim, atletë, jo vetëm tenistë.

Unë jam thjesht – e dini, unë jam krenare dhe e nderuar që luaj në të njëjtën kohë kur ajo luan dhe për të parë madhështinë e saj, përvoja e madhështisë së saj është një emocion “.

Kredi për fotografi: Australian Open Facebook

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu