Nga Chris Oddo | @TheFanChild | E hënë 22 shkurt 2021

Të irrituar nga mënyra se si mediat e trajtuan atë në lidhje me lotin e barkut që ai pësoi në ndeshjen e tij të raundit të tretë në Australian Open, Novak Djokovic premtoi mediat se ai do të zbulonte më shumë detaje në fund të turneut.

Express Tenisi

Nr. 1 i Botës e bëri atë të hënën në Melburn, pas një udhëtimi në Brighton Beach për të pozuar me Norman Brookes Challenge Cup për herë të nëntë, Djokovic tha për mediat e mbledhura se dëmtimi i tij ishte rritur ndjeshëm gjatë javës së fundit.

Djokovic u tha gazetarëve se ai kishte kryer një MRI atë mëngjes dhe mësoi se loti i tij ishte rritur nga 17 në 25 milimetra. Nëse po shënoni në shtëpi, 25 milimetra është e barabartë me rreth një inç.

Ky informacion vjen pas një periudhe në të cilën shumë njerëz shprehën sarkazëm në lidhje me ashpërsinë e dëmtimit të Gjokoviç. Të Dielën pasi ai mundi Daniil Medvedev për titullin Australian Open Djokovic u hap në lidhje me këtë temë. Ai tha se nuk mund të shmangte vërtet dëgjimin e bujëve në media. Kur nuk po stërvitej, ai po punonte pa u lodhur për t’u rikuperuar nga dëmtimi, por sa herë që hidhte në televizor ai do të dëgjonte kokat që flisnin për këtë.

“Sigurisht, nuk është mirë ta dëgjosh atë,” tha ai. Dua të them, gjithashtu duket e padrejtë nga disa njerëz që lloj kritikojnë dhe gjykojnë pa kontrolluar më parë. Por siç thashë, nuk është hera e parë. ”

Një nga trajnerët e tij Goran Ivanisevic, foli për këtë gjithashtu të dielën në mbrëmje, pas finales.

“Në të vërtetë atij i duhej shumë kjo fitore,” tha legjenda kroate. “Someshtë dikush lart që e sheh gjithë këtë padrejtësi me shumë media dhe njerëz [what they are] duke i bërë atij ”.

Gjokoviç thotë se nuk është hera e parë që media i jep atij një marrëveshje të papërpunuar.

“Unë kam aq shumë përvojë me këtë, sepse ka ndodhur kaq shumë herë në jetën time, në karrierën time, saqë e përjetoj atë,” tha ai. “Ndoshta nuk do të jetë e fundit.”

Në fund serbi kishte gjithçka për të buzëqeshur, pavarësisht nëse publiku beson në ashpërsinë e dëmtimit të tij apo jo.

“Unë mendoj se fitimi i trofeut është në një farë mënyre përgjigjja ime,” tha ai.

Djokovic thotë se ai do të duhet të marrë ca kohë pushim për të shëruar dëmtimin dhe ai planifikon, të paktën për tani, të mbetet i hapur. Ai ka të ngjarë të jetë në shtëpi me familjen e tij, duke pushuar kur të thyejë momentin e tij të ardhshëm në 8 Mars. Kjo është dita kur Djokovic do të kalojë Roger Federer për të thyer rekordin e ATP për shumicën e javëve në Nr.1. Do të jetë java nr. 311 për Djokovic, dhe bazuar në mënyrën se si ai luajti në Australi, ai mund të qëndrojë në vendin e parë për një kohë më shumë.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu