Ivan Dodig i Kroacisë dhe Filip Polasek i Sllovakisë kapën kurorën e tyre të parë të skuadrës së kampionatit Grand Slam të Dielën në Australian Open.

Farat e nëntë goditën 26 fitues pas farës së pestë dhe kampionëve në mbrojtje Rajeev Ram dhe Joe Salisbury në një fitore 6-3, 6-4 mbi 88 minuta në Melbourne Park.

“Që kur kemi filluar të luajmë një e gjysmë vjet më parë, ne me të vërtetë po shijojmë dhe po luajmë një tenis të mirë,” tha Dodig, i cili fitoi trofeun Roland Garros 2015 me Marcelo Melo. “Ne jemi duke u argëtuar shumë dhe shpresojmë se do të vazhdojë”.

Polasek tha: “Zakonisht, unë jam ai që ngrihem lart e poshtë. Ivan është gjithmonë anëtari i vazhdueshëm i ekipit … Ai më kalon në momentet kur nuk po godas shumë. Por sot e kuptova [my returns] nga fillimi. Thjesht po përpiqesha të vazhdoja sa më gjatë që të ishte e mundur “.

Dodig dhe Polasek, të cilët po garonin në kampionatin e tyre të gjashtë të madh si një ekip, fituan 28 nga 32 pikët e shërbimit të parë për kurorën e tyre të tretë të nivelit të turneut. Dy vjet më parë, ata morën trofe në Western & Southern Open në Cincinnati (vd. Cabal / Farah) dhe China Open në Pekin (v. Kubot / Melo).

Polasek doli nga pensioni në 2018, pas një mungese pesë-vjeçare, pas një dëmtimi në shpinë. Dy ditë më parë, partnerja e 35-vjeçares, Karin, solli në jetë vajzën e tyre të dytë, Olivia-Victoria, në Bratislavë.

Dodig, Polasek

Ram shpëtoi gjashtë pikë pushimi në 2-3 në setin e parë në Rod Laver Arena, por Dodig dhe Polasek goditën tre fitues në terren për të thyer Salisbury në 15 për një avantazh 5-3.

Duke goditur 16 fitues në hapës, Dodig dhe Polasek vazhduan të luanin në mënyrë agresive në setin e dytë, duke thyer Salisbury përsëri me një fitues të shpejtë në ndeshjen e shtatë. Ram shpëtoi një pikë kampionati në shërbim në 3-5, 30/40, por Polasek u mbyll me qetësi disa minuta më vonë.

“[From start to finish], Une mendova [Polasek] luajti vërtet mirë ”, tha Ram. “Provuam gjëra të ndryshme. Jam krenar për mënyrën se si garuam. [I] u ndjeva sikur ndoshta kishim gjysmën e vështrimit në setin e dytë. [They were] vetëm pak shumë e mirë për ne sot ”.

Salisbury tha: “Ne u përpoqëm t’i ndryshonim gjërat. Ne filluam të shërbejmë pak më shumë në [Polasek’s] trup, duke u përpjekur të ndryshojë pak ritmin [and]… ku po lëviznim në rrjetë. Në fund të ditës, thjesht na duhej të shërbenim më mirë. Nuk mendoj se asnjëri prej nesh po shërbente më së miri ”.

Dodig dhe Polasek mundën Ram dhe Salisbury në përplasjen e tyre të parë 6-3, 6-7 (5), 10-7 në çerekfinalet e Rolex Paris Masters 2019, para se Ram dhe Salisbury të hakmerreshin e tyre dy javë më vonë, 3 -6, 6-3, 10-6, në fazën e rrumbullakët të finaleve të Nitto ATP 2019.

Ram dhe Salisbury ishin përpjekur të bëheshin skuadra e parë që mbajti titullin Australian Open në dyshe që kur Bob Bryan dhe Mike Bryan fituan tre tituj radhazi në Melburn midis 2009 dhe 2011. Ekipi Amerikano-Britanik tani është 3-4 në finalet e nivelit të turneut .

Të Shtunën, Ram ngriti titullin e dytë të dyfishtë Australian Open në dy vjet në tre vjet me Barbora Krejcikova, pasi ata mundën Matthew Ebden dhe Samantha Stosur me 6-1, 6-4.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu