Për shkak të pandemisë COVID-19, paraqitja e vendeve bosh në vendet sportive në të gjithë botën është bërë e njohur gjatë 12 muajve të fundit. Por tifozët që akordohen në Turneun Botëror të Tenisit ABN AMRO do të vërejnë një ndryshim të veçantë në Roterdam.

Ngjarja ATP 500 i është nënshtruar një ndryshimi përpara ngjarjes së saj në 2021, e cila do të zhvillohet në Roterdam Ahoy nga 1-7 Mars. Arena mbresëlënëse e brendshme, e cila do të organizojë gjithashtu konkursin e këngës të këtij viti në Eurovision, është përshtatur për të hequr pamjen e më shumë se 16,000 vendeve dhe për të përmirësuar përvojën për tifozët që shikojnë në TV.

Ndriçimi i shfaqjes së arenës do të krijojë një atmosferë intime në gjykatë për lojtarët dhe tifozët në shtëpi. Drejtori i Turneut Richard Krajicek mori frymëzim nga Nitto ATP Finale dhe Next Gen ATP Finale për pamjen e re.

“Ne kemi vetëm një produkt televiziv,” tha Krajicek. “Ne duam ta bëjmë atë sa më bukur që të jetë e mundur për TV.… Ne morëm idenë e sfondit nga finalet e ATP-ve të gjeneratës tjetër. Pesë, gjashtë apo shtatë vjet më parë, kishte një investim të madh në Gjykatën tonë të Qendrës. Gjithçka u ndryshua. U ndryshua çatia, por edhe ndriçimi.

“Tani kemi ndriçim të shfaqjes, me të cilin mund të bëjmë gjithçka. Ashtu si në O2, ne mund të vendosim shumë drita në fushë dhe pjesën tjetër mund ta mbajmë mjaft të errët. Ju mund të krijoni një atmosferë të caktuar. Për lojtarët, është bukur. Ata nuk shohin stenda plotësisht të zbrazëta. Motivimi ishte ta bëja sa më bukur të shikohej. ”

Andy Murray bën hyrjen e tij në oborrin qendror. Foto:

Ngjarja e këtij viti do të shfaqë gjithashtu hyrje të reja, inovative të lojtarëve. Përmes mediave sociale, tifozët do të jenë në gjendje të dërgojnë mesazhe mbështetje për lojtarët e tyre të preferuar para çdo ndeshje.

”Pranë zonës së ecjes, ne kemi nëntë ekrane TV. Nëpërmjet mediave sociale, njerëzit mund t’u dërgojnë mesazhe lojtarëve, kështu që kur lojtarët të kalojnë, do të ketë një mesazh nga fansat e tyre. Kjo u jep lojtarëve një ndjenjë se tifozët janë ende afër, ”tha Krajicek. “Ne gjithmonë frymëzohemi nga ngjarje të tjera si Nitto ATP Finale, me mënyrën se si ata bëjnë ecjen dhe ndriçimin e tyre. Ne thjesht përpiqemi ta bëjmë atë sa më interesante për njerëzit që shikojnë në TV. ”

Tifozët e njohur me turneun do të vërejnë se ATP 500 ka një traditë të festojë kampionët e tij të kaluar në fushë. Ngjarja zakonisht tregon rolin e saj të nderit rreth stendave të gjykatës qendrore, por, këtë vit, unaza e kampionëve është zhvendosur në fushë për ekspozim më të madh.

Ndryshimi i vendndodhjes do ta bëjë më të lehtë për tifozët të dallojnë kampionët e kaluar të ngjarjes, të cilat përfshijnë ish Nr. 1 të Botës Bjorn Borg, Jimmy Connors, Stefan Edberg, Boris Becker, Yevgeny Kafelnikov, Lleyton Hewitt, Roger Federer dhe Andy Murray. Në listën e nderit përfshihet edhe vetë Krajicek. Holandezi pretendoi trofeun në 1995 dhe 1997.

“Ne e konsiderojmë shumë të rëndësishme [to celebrate our past champions], ”Tha Krajicek. “Ashtë një ndjenjë e bukur që kur fiton, menjëherë sheh emrin tënd atje … Kështu që shumë lojtarë të shkëlqyeshëm fituan këtë ngjarje. Niceshtë mirë të jesh pjesë e saj. Edhe unë e fitova dy herë. E vetmja gjë e trishtueshme është se këtë vit, unë jam në anën e majtë të bordit që mbulon 1974 deri në 1998. Kjo është ana ku jam tani. Nuk po e bëj më prerjen. Tani po plakem vërtet ”.

Andy Murray

Andy Murray bën hyrjen e tij në oborrin qendror. Foto: Pim Waslander / Turneu Botëror i Tenisit ABN AMRO

Murray, i cili triumfoi në turne në 2009, u impresionua menjëherë me rregullimet e vendit.

“Më pëlqen shumë këtu. Ata kanë ndryshuar të gjithë konfigurimin. Ashtë për të ardhur keq që tifozët nuk janë këtu, por mendoj se ata kanë bërë një punë të shkëlqyeshme me gjykatën e qendrës. Ata kanë bërë një përpjekje të vërtetë për të provuar dhe krijuar një atmosferë, e cila është e vështirë vetëm tani pa tifozët, “tha Murray. “Unë mendoj se duke marrë parasysh rrethanat ata kanë bërë një punë me të vërtetë të mirë për lojtarët dhe falënderime të mëdha për të gjithë të përfshirë”.

Me një ngjarje me pamje të re gati për të vënë në skenë edicionin e saj të 48-të, Krajicek është i ngazëllyer për javën në vazhdim. Turneu do të mirëpresë tetë nga Top 20 lojtarët në FedEx ATP Rankings, përfshirë finalistin e Australian Open Daniil Medvedev.

“Unë jam duke pritur për ndeshje të shkëlqyera, ndeshje emocionuese,” tha Krajicek. “Shpresoj të kemi vërtet disa ndeshje të paharrueshme që njerëzit t’i shikojnë në TV … Shpresojmë që të kemi një fitues të shkëlqyeshëm [of champions]. Gjëja më e rëndësishme është që ne kemi ndeshje shumë të afërta dhe disa beteja të mëdha. Do të ishte shumë mirë. ”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu