Dominic Thiem u rikuperua nga një deficit i dashurisë për dy herë për herë të katërt në karrierën e tij të Premten në mbrëmje në një atmosferë elektrike në John Cain Arena.

Austri i farë i tretë, i cili përfundoi nënkampionin e Novak Djokovic vitin e kaluar, jetoi për të luftuar një ditë tjetër pasi shtypi fuqinë e Nick Kyrgios dhe një turme të zëshme në 4-6, 4-6, 6-3, 6-4 , 6-4 fitorja e raundit të tretë në Australian Open.

“Ka gjëra më të lehta sesa të luash Nick në turneun e tij në shtëpi në fushën e tij të preferuar”, tha Thiem. “Ai është një lojtar i madh kur digjet si sot. Kur isha poshtë dy pikave të pushimit në ndeshjen e parë të setit të tretë, po konsideroja mundësinë e humbjes. Por unë vazhdova të luftoja dhe me ndërprerjen në setin e tretë, mendova se kishte një shans për ta kthyer atë. Sa më shumë që vazhdonte ndeshja, aq më rehat ndihesha.

“Qëndrova më shumë prapa linjës fillestare për t’i kthyer shërbimet e tij në mënyrë që të lexoja më mirë shërbimet e tij dhe mora më shumë vështrime për ta thyer atë. Unë gjithmonë preferoj të luaj para një turme, edhe nëse janë për heroin e tyre lokal, por unë e pranova atë. Sonte ishte epike dhe ishte një ndeshje e shkëlqyeshme. ”

Thiem tjetër do të luajë pasardhësin nr 18 të Bullgarisë, Grigor Dimitrov, në raundin e katërt të Australian Open të Dielën. Dimitrov kryeson 3-2 në serinë e tyre ATP Head2Head, duke përfshirë fitoret në dy ndeshjet e tyre të fundit në ndeshjen e titullit të Nitto ATP Final 2017 dhe në Rolex Paris Masters 2019.

Kirgios

Thiem vështroi poshtë tytës në 15/40 në ndeshjen e parë të setit të tretë, por doli fitues duke fituar katër pikë radhazi. Pa asnjë emocion, Thiem theu Kyrgios në ndeshjen tjetër dhe vazhdoi të konsolidonte pushimin për një epërsi 3-0. Rryma po kthehej.

Kyrgios u irritua me mungesën e fuqisë së tij të kthimit kur Thiem u dashurua me 5-3, duke shkaktuar një përgjigje nga turma Australiane. Thiem vazhdoi të fshihej larg dhe fitoi përparimin në 4-4 në setin e katërt me gabime të njëpasnjëshme në terren, para se të ruante një pikë pushimi në ndeshjen tjetër.

Kur Thiem goditi një kthim të thellë me prapa, të cilin Kyrgios nuk mund ta kthente pastër në pikën e pushimit në 3-3 në setin vendimtar, ishte hera e parë që austriaku kishte udhëhequr në ndeshje. Tri orë e tre minuta ishin në orë.

Goditja u provua të ishte vendimtare. Thiem mbeti i fortë në shërbim dhe përfundoi një fitore të paharrueshme me një fitues të vetëm të dorës së dytë. Ishte fituesi i 57-të i Austrisë.

Kyrgios, i cili fitoi 88 nga 108 (81 përqind) të pikëve të tij të shërbimit të parë, ishte i shpejtë për të përgëzuar Thiem. Ishte ndeshja e gjashtë e Kyrgios dhe turneu i dytë, që kur u kthye nga një mungesë 11-mujore në ATP Tour.

“Ishte një atmosferë e mahnitshme”, tha Kyrgios. “Energjia atje ishte e veçantë. Por unë jam akoma krenar për veten time. Unë isha 11 muaj larg nga loja, dhe për të prodhuar atë nivel dhe për të shkuar me një nga lojtarët më të mirë në botë, unë jam shumë krenar. I lashë të gjitha atje. Në fakt fizikisht u ndjeva mjaft mirë. Jam i dhembur tani.

“Ai është një lojtar ferr. Ai është kaq i disiplinuar. Ai është kaq i përbërë. Niveli i tij nuk bie. [There was a] çift [of] pikat në të. Nuk jam aspak i zhgënjyer. Jam jashtëzakonisht krenar për gjithçka që kam bërë dy muajt e fundit për t’u përgatitur për të. “

25-vjeçari Kyrgios fillimisht kishte elektrizuar turmën duke thyer Thiem në ndeshjen e parë të ndeshjes, pastaj përsëri në 4-4 në setin e dytë me mirësjellje të gabimeve në terren. Australiani kishte bërë oferta për t’i dhënë fund një serie humbjesh prej shtatë ndeshjesh kundër Top 5 lojtarëve në kampionatet e Grand Slam.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu