Fabio Fognini është një nga lojtarët më argëtues në ATP Tour. Kur 33-vjeçari ndihet në një farë mënyre, pozitivisht ose negativisht, ai sigurohet që të gjithë brenda distancës së britmave ta dinë atë. Por që nga maji i vitit të kaluar, kur numri 17 i Botës iu nënshtrua një operacioni artroskopik në të dy kyçet e këmbëve të tij, Fognini ka adoptuar një mendim të ri të theksuar nga qetësia dhe durimi.

Thirrni këtë Fabio 2.0.

“E di që tingëllon vërtet e çuditshme nga unë, ato lloj fjalësh,” bëri shaka Fognini për ATPTour.com pasi fitoi ndeshjen e tij të raundit të parë në Antalya Open të Premten.

Por italiani është serioz. Titulli nëntë herë i ATP Tour është i uritur si kurrë më parë për sukses, veçanërisht me Nitto ATP Finalët që lëvizin në Torino në vendin e tij, Italinë, këtë vit. Fognini e di që kthimi nga ato operacione për të gjetur formën e tij më të mirë nuk do të jetë një detyrë e lehtë. Por ai po i pranon gjërat ashtu si vijnë, edhe nëse kjo nuk ka qenë gjithmonë kostumi i tij i fortë.

“Kur bëni një operacion, veçanërisht në moshën 33 vjeç, nuk e dini kurrë se çfarë do të ndodhë”, tha Fognini, duke shtuar se ky kapitull i karrierës së tij është si “një fillim i ri”.

Para se Fognini të bënte operacionet, kyçi i këmbës së tij të majtë e kishte shqetësuar për më shumë se tre vjet, dhe kyçi i këmbës së tij të djathtë ishte problem për dy vjet. Gjatë asaj periudhe, italiani luajti tenisin më të mirë të jetës së tij. Në qershor 2019, në moshën 32 vjeç, ai u bë lojtari më i vjetër për të thyer Top 10 të FedEx ATP Rankings për herë të parë që nga 1973, kur renditjet u vendosën për herë të parë. Fognini u ngjit lart si numri 9 i botës në korrik 2019.

Por gjatë gjithë asaj kohe, edhe kur ai fitoi titullin e tij të parë ATP Masters 1000 në 2019 Rolex Monte-Carlo Masters, kyçet e këmbëve të tij ishin problematike. Ishte thjesht e vështirë të thuhej për shkak të nivelit të tij të lartë. Pasi humbi ndaj Rafael Nadal nga një ambient i vendosur në Montreal disa muaj më vonë, Spanjolli madje i dha këshilla pasi i majtësi ishte marrë vetë me një çështje të ngjashme.

Fognini, duke mos ditur se çfarë do të ndodhte nëse do të operohej, në fillim ishte i frikësuar. Edhe pasi e kaloi me të, ai nuk ishte i sigurt se si do të reagonte trupi i tij. Fognini shkoi 1-4 pas kthimit të ATP Tour nga pezullimi COVID-19 vitin e kaluar. Italiani nuk kishte asnjë pritje, dhe ai pranoi se këmba e tij e majtë ishte vetëm në rreth 75 për qind, dhe këmba e tij e djathtë ishte në 50 për qind.

“Po mendoja gjithashtu: ‘Çfarë ndodh nëse nuk ndihem mirë dhe fillon të ndihem keq si më parë?’ Por të gjithë më thanë se duhej të isha vërtet i qetë, i durueshëm, ”tha Fognini. “E dija që gjatë kësaj periudhe të sezonit të fushës së argjilës [I] nuk ishte 100 përqind, kështu që unë duhej të pranoja çdo rezultat që po vinte në rrugën time të kthimit. “

Për shembull, fitorja e raundit të parë të Fognini në Antalya kundër klasifikuesit me numër 311 në botë Michael Vrbensky, me një diferencë 6-4, 7-6 (4), ishte e vështirë. Normalisht, Fognini mund të ketë hyrë në vetvete për nivelin e tij. Por italiani është duke u kuptuar më shumë me veten e tij.

“E di që duhet të vuaj shumë, sepse nuk bëhet kurrë lehtë. Më duhen këto lloj ndeshjesh, veçanërisht në fillim të vitit. Sigurisht, unë nuk isha 100 përqind që nga operacionet e mia, ”tha Fognini. “Jam i lumtur sepse çdo ndeshje për mua tani është e rëndësishme, veçanërisht nëse fitoj një ndeshje të ngushtë, 6-4, 7-6, një ndeshje [against] një djalë që vjen nga kualifikimet. Ai luajti dy ndeshje para sot. Duhet të shikoj rezultatin, por gjithashtu shikoj edhe veten time … Më duhet përsëri kjo ndjenjë. ”

Fognini
Kredia e fotove: Antalya e Hapur
Fognini është i bindur se puna që bëri gjatë para-sezonit do ta pozicionojë atë mirë këtë vit. Italiani kaloi gati shtatë javë për t’u përgatitur për sezonin e ri. Gjatë dy javëve të para, gjithçka që ai bëri ishte rehabilitimi i këmbëve dhe në përgjithësi kujdesi për trupin e tij. Pastaj ngadalë, Fognini shtoi tenisin në ekuacion.

“Unë e di që tenisi im, nëse kërkoj diçka nga tenisi im, gjithmonë më jep një përgjigje,” tha Fognini. “Unë e di nëse fizikisht gjatë këtyre lloj ndeshjeve si kjo e sotmja, unë filloj të ndjehem mirë përsëri, ndihem i sigurt se rezultatet do të vijnë.”

Kjo është arsyeja pse Fognini ishte ngazëllyer nga një fitore që përndryshe do të kishte rënë nën radar.

“Më duhet të vrapoj, duhet të jem pa dhimbje. Kjo është gjëja më e bukur e sotme. Ndjeva shumë kohë shumë mirë, pa asnjë dhimbje. Zero ”, tha Fognini. “Unë thjesht kam nevojë për kohë dhe ndoshta loja ime do të kthehet përsëri.”

Duke shtuar anën fizike të gjërave, Fognini thotë se ndihet “i freskët mendërisht”. Të qëndrosh në shtëpi gjatë pandemisë do të thotë të kalosh shumë kohë me familjen e tij: ish-ylli i WTA-së, Flavia Pennetta dhe dy fëmijët e tyre, Federico tre vjeç dhe Farah një vjeç.

“Isha me ta për pushime. Unë po praktikoja, isha duke fjetur në shtëpi, duke bërë shaka me foshnjën time, kështu që mendoj se kjo është gjëja më e rëndësishme, ”tha Fognini. “[But] tenisi sigurisht që është puna ime. Ndjej se kam diçka për të bërë tashmë, sepse duhet ta arrij akoma [things in tennis]”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu