Federer do të përballet me Chardy ose Evans në Doha

Nga Richard Pagliaro

Roger Federer do të luajë një fytyrë të njohur në kthimin e tij në Doha javën e ardhshme.

Do të përballet me 20 herë kampion Grand Slam Jeremy Chardy, i cili arriti në çerekfinalet e Roterdamit, ose Britanik Dan Evans në Doha. Evans mundi Borna Coric, Chardy dhe Felix Auger-Aliassme në vazhdimësi për të fituar titullin e tij të parë në karrierë ATP në Murray River Open në Melburn këtë vit.

Më shumë: Djokovic synon kthimin në Miami

Do të jetë ndeshja e parë e Federer në 13 muaj pasi ai humbi nga Novak Djokovic në gjysmëfinalet e Australian Open 2020.

Superylli 39-vjeçar zviceran ka praktikë me të dy burrat dhe i njeh mirë lojërat e tyre. Federer ka fituar katër nga pesë takime kundrejt 34-vjeçarit Chardy dhe është 3-0 gjatë gjithë jetës kundër Evans duke fituar të nëntë setet në lojën Grand Slam.

Nëse farat qëndrojnë mirë për të formuar, është një kthim sfidues për Federer, i cili mund të luajë në gjysmëfinale gjysmëfinalistin e Roterdamit, Borna Coric. Coric befasoi Federer në fushë duke fituar titullin Halle 2018 dhe duke i dhënë fund garës më të fundit të Zvicrës në Nr. 1.

Federer do të bëjë paraqitjen e tij të parë në Doha që nga viti 2012. Fituesi i 103 kampionateve të karrierës, Federer zotëron një rekord 26-3 në Doha, duke përfshirë titullin në 2005, 2006 dhe 2011.

Para nisjes për në Doha, Federer regjistroi këtë mesazh video duke ndarë gjendjen e tij të mendjes përpara kthimit të tij.

“Ka kaluar një vit që kur kam udhëtuar për herë të fundit në ndonjë ngjarje,” tha një Federer i maskuar. “Dhe mund t’ju them se jam shumë i ngazëllyer. Dhe ndoshta është gjithashtu një moment ku mund të falënderoj njerëzit e përfshirë që e bënë të mundur këtë.

“Ka qenë një rrugë e gjatë dhe e vështirë. Unë e di që nuk jam akoma në vijën e finishit, por është mirë.”

“Ndihem sikur jam në një vend të mirë,” tha Federer. “Unë kam qenë duke praktikuar shumë mirë dhe thjesht duke u hedhur lart. Shpresoj që ju djema do të akordoheni për ta shikuar atë dhe shpresoj se do të shihemi së shpejti. Kujdesuni të gjithë”.


Babai i dy grupeve të binjakëve iu nënshtrua një palë operacioneve artroskopike të gjurit vitin e kaluar. Trajneri i Federer, Pierre Paganini, i tha gazetarit zviceran Rene Stouffer Federer ka qenë duke praktikuar me pothuajse tërë forcën në javët e fundit.

Kredia e fotografisë: Mark Peterson / Corleve

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu