Tiley: Federer do të vendosë për AO në disa javë

Javët e ardhshme të trajnimit do të përcaktojnë E Roger Federer Statusi Australian Open.

Në fillim të këtij muaji, Federer tha se ishte “një garë me kohën” për gjurin e tij të djathtë të riparuar kirurgjikal për t’u rikuperuar në kohë për majorin e Melburnit.

Më shumë: Sharapova e fejuar

Australian Open është vendosur të fillojë në 8 shkurt. Drejtori i turneut Craig Tiley tha Federer shpreson të luajë dhe do të marrë një vendim përfundimtar bazuar në trajnimin e tij aktual në Dubai.

“Çdo lojtar, përfshirë Roger, ka bërë një angazhim për të udhëtuar në Melburn për të luajtur,” tha Tiley. “Ne kemi qenë në kontakt me të dhe ekipin e tij dhe kanë kaluar tre ditë tani, ai është goditur për herë të parë në Dubai. Ai është në rutinën e tij normale të stërvitjes para-sezonale.

“Ai na tha që 8 shkurt ishte një datë më e përshtatshme për të në drejtim të përgatitjes për Australian Open. Por shumë do të varet nga mënyra se si ai i përgjigjet operacionit të tij në dy ose tre javët e ardhshme të trajnimit.”

Express Tenisi

Kampioni 20 herë i Grand Slam tha në Swiss Sports Awards në Cyrih fundjavën e kaluar se ai do të donte të luante Australian Open, por sugjeroi që gjuri i tij i djathtë i riparuar kirurgjikal nuk është ende gati për ashpërsitë e lojës së Grand Slam.

Federer konfirmoi se ai është i etur për të shkuar në nivelin tjetër me gjurin e tij në një intervistë me Schweizer Illustrierte në Zvicër.

“Unë me të vërtetë duhet të provoj plotësisht gju në fushë tenisi. Me shpresën se ndoshta do të kem mjaftueshëm në Australian Open,” tha ai.

“Do të doja të isha në Australi, por do të jetë shumë e drejtë deri në gju,” tha Federer. “Unë kisha shpresuar të isha 100 përqind e mjeteve të mia qysh në tetor, por fatkeqësisht ky nuk ishte rasti dhe nuk është ende kështu sot. Unë nuk dua të bëj hapin tjetër derisa të jem gati. Unë fitova ‘do të luaj përsëri derisa të ndihem 100 për qind …

“Qëllimet e mia janë në verë, me Wimbledon, Lojërat Olimpike dhe US Open.”

Kredia e fotografisë: Mark Peterson / Corleve

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu