Nga Chris Oddo | @TheFanChild | E enjte 11 Mars 2021

Tani që Roger Federer ka një ngjarje në libra në 2021, zvicerani mund të fillojë të mendojë më shumë se ku do të luajë gjatë pranverës.

Pas humbjes së tij 3-6, 6-1, 7-5 ndaj Nikoloz Basilashvili të Enjten, 20 herë kampioni i madh përsëriti idenë se ai planifikon të bëjë gjithçka që duhet për t’u përgatitur plotësisht për sezonin e fushës 2021.

Express Tenisi

“Unë vij nga aq larg sa që në të vërtetë jam i lumtur që isha në gjendje të luaja ndeshje prapa për prapa në tre grupe kundër lojtarëve më të mirë,” u tha Federer gazetarëve të Enjten në Doha. “Ky është një hap i rëndësishëm përpara për mua. Siç thashë, unë ende nuk jam 100 përqind. Une mund ta ndjej. Unë mund ta shoh atë, ju e dini. Nga ky këndvështrim, e rëndësishme është të jesh 10 përqind nga sezoni i fushës. Unë e di atë. Unë jam akoma në ndërtim e sipër. ”

Siç rezulton, dëshira e Federer për të qenë në 100 për qind për sezonin e fushës, e cila fillon në 7 qershor, një ditë pas finales së vetme për meshkuj Roland-Garros, mund ta bëjë më të besueshme se ai luan gjatë sezonit të argjilës.

Federer thotë se loja në baltë ka të ngjarë të jetë shansi i tij i vetëm për të marrë ndeshje para se të fillojë sezoni i barit.

“Unë mendoj se ndeshjet janë të rëndësishme,” tha ai. “Ajo që del përpara fushave me bar janë fushat prej balte. Pra, nga ai këndvështrim, nuk kam zgjidhje tjetër veçse të luaj në baltë nëse dua të luaj ndeshje. “

Federer nuk ka luajtur në baltë që nga Roland-Garros në 2019, por ai duket relativisht i sigurt se ai do të jetë në gjendje të trajtojë ashpërsinë e sipërfaqes.

“Mund të jetë mirë për mua, balta”, tha ai. “Mund të jetë e keqe për mua, balta. Kështu që unë do ta di vetëm në praktikë, por nuk mendoj se do të jetë keq, të them të drejtën ”.

Mund të presim të dëgjojmë më shumë rreth orarit të pranverës së Federer në javët e ardhshme. E vetmja gjë që dimë tani është se ai është duke kapërcyer Dubai, tashmë është tërhequr nga Miami dhe mund të mos jetë në gjendje të luajë në asgjë përveç baltës derisa të fillojë sezoni i barit.

“Supozoj se do të luaj pak argjilë,” tha ai. “Pyetja është çfarë? Ne kemi një ide të paqartë, por thamë le të presim Doha dhe potencialisht Dubai për të marrë ndonjë vendim për këtë, dhe gjendja e parë është e para dhe më pas do të shohim se çfarë do të vijë më pas. Në fund gjithçka drejtohet drejt barit. Prandaj, çfarëdo që të më bëjë të jem 100 përqind atje, unë do ta bëj. “

Federer thotë se ai do të bisedojë me ekipin e tij gjatë 24 orëve të ardhshme për të parë nëse ai është i aftë dhe i gatshëm për të luajtur Dubai javën e ardhshme.

Të luash ndeshjet e tij të para në më shumë se një vit sigurisht që e ka taksuar trupin e tij, por ai nuk është i befasuar nga kjo.

“Unë sinqerisht prisja të ndjehesha kështu,” tha ai. “E dini, e gjithë shpatulla është me të vërtetë, unë ndiej dhimbjen e muskujve përreth kësaj. Nuk e prisja që të ishte i sinqertë këtu në shpatull sepse kam shërbyer gjatë gjithë kohës, por kjo vjen mendoj se me presionin dhe vetëm, e dini, në ndeshje thjesht shkoni atë përqindje shtesë, 5 përqind? Nuk e di çfarë është ”.

Ai shtoi: “Në përgjithësi trupi në të vërtetë është mirë. Jam i lumtur. E dini, mund të jetë shumë më keq. Dua të them, gjithmonë kishte, e dini, pak brenda meje që mendonte, e dini, si do të ndihem unë pas një ndeshjeje brutale të raundit të parë? Kjo është ajo që po mendoja të shkoja në turne dhe si do ta ndieja raundin e dytë? Gjithmonë isha i shqetësuar se mbase nuk mund ta luaja për çfarëdo arsye. U ndjeva mire. E dini, pak i ngurtë në mëngjes, por kjo është krejt normale mendoj. ”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu