Federer tërhiqet nga Miami

Nga Richard Pagliaro

E Roger Federer Miami Open ka mbaruar para se të fillojë.

Kampioni i Miami Open 2019 është tërhequr nga turneu.

Më shumë: Federer Zjarri Tifozët

Zvicerani 39-vjeçar është vendosur të nisë rikthimin e tij në Doha javën e ardhshme pasi humbi 13 muaj duke u rikuperuar nga një palë operacionesh artroskopike të gjurit të djathtë.

Do të jetë ndeshja e parë e Federer që nga përkulja ndaj Novak Djokovic në gjysmëfinalet e Australian Open 2020. Federer mund të luajë edhe në Dubai përpara se të bëjë një pushim trajnimi.

Dy vjet më parë, Federer shkatërroi kampionin e mbrojtjes John Isner, 6-1, 6-4, në finalen e Miami Open për të kapur kampionatin e tij të 101-të në karrierë, përfshirë kurorën e tij të 28-të Masters.

Ishte kampionati i katërt i karrierës së Federer në Miami dhe i pari në Hard Rock Stadium plot 17 vjet pasi Federer ra në duart e Andre Agassi në finalen e 2002 në Crandon Park në Key Biscayne.

“Ka qenë një udhëtim absolutisht i gjatë,” tha Federer pasi mori titullin. “Kam marrë një kartelë të egër këtu në ’99 dhe e bëra finalen time të parë këtu në 2002 kundër Andre Agassi. “Miami ka qenë gjithmonë lloji im i parë i turneut, në të cilin kam udhëtuar ndërkombëtarisht si i ri, kështu që të qëndrosh këtu, do të thotë shumë”.

Largimi i Federer nga fusha e Miamit ngre pyetjen: A do të garojnë numri 1 i botës Novak Djokovic dhe i ranguari i dytë Rafael Nadal, i cili u tërhoq nga Roterdam dhe Acapulco, duke pasur parasysh uljen e parave të çmimit të turneut?

Në një intervistë me shkrimtarin Rene Stauffer javen e shkuar, Pierre Paganini, Trajneri për një kohë të gjatë i Federer, tha se ishte e rëndësishme të vazhdohej me kujdes në javët e ardhshme pasi muskujt rreth gjurit të kampionit të Grand Slam 20 herë kishin atrofizuar pak gjatë pushimit të tij 13-mujor.

“Dallimi i madh është: Kur ai bëri një pauzë në Australi pas Wimbledon në 2016, muskujt e tij ishin në të vërtetë gjithmonë aty. Tani kemi pasur një ndërprerje totale në të cilën muskujt u përkeqësuan ndjeshëm,” tha Paganini. “Kishte një kohë të gjatë midis operacionit të parë dhe momentit në korrik kur ne thamë që ngadalë mund të fillonim të punojmë përsëri në mënyrë progresive. Muskujt e tij nuk ishin më në të njëjtën gjendje fare, çekuilibrat ishin ekstremë. Muskujt e tij nuk mund të funksiononin më menjëherë dhe kishte nevojë për një kohë më të gjatë shërimi.

“Kur fillova të punoja me të, ne ishim në fund. Kjo do të thotë: Ju përpiqeni të bëni gjithçka që është e mundur. Në të njëjtën kohë, duhet ta bëni disa herë në mënyrë që trupi të mësojë të durojë përsëritjet në një nivel të caktuar Dhe pastaj ju duhet të bëni një pauzë dhe të shihni se si reagon trupi. “

Federer do të vlerësojë trupin e tij pas Doha para se të përcaktojë orarin e tij të pranverës.

“Roger luan vetëm kur e di që mund të luajë mirë përsëri. Tani të gjithë duhet të shohim se si reagon trupi,” tha Paganini. “Isshtë e rëndësishme për ta mbrojtur atë. Ju duhet të keni bërë shumë deri tani nëse doni të ktheheni në fushë. Në të vërtetë nuk është e krahasueshme me 2016. Roger tashmë po feston një fitore të madhe nëse mund të kthehet në fushë, luaj dhe pastaj thuaj: Hej djema, unë luaja, isha mirë, po pres me padurim ndeshjen tjetër. Ose, nëse ai humbi, në turneun tjetër “.

Kredi fotografike: Lindsey Godwin / Miami Open

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu