Felix Auger-Aliassime dhe Daniel Evans do të kërkojnë të kapin titujt e tyre të parë në ATP Tour të Dielën kur çifti do të takohen për herë të parë në finalen e Murray River Open.

Pasardhësi i tretë Auger-Aliassime nuk lejoi në fitoren 6-1, 6-2 ndaj Corentin Moutet të Francës në vetëm 61 minuta. Kanadezi theu shërbimin katër herë, goditi tetë ace dhe fitoi 25 nga 27 pikët e shërbimit të parë për të rezervuar një vend në finalen e tij të shtatë të nivelit të turneut (0-6).

[WATCH LIVE 3]

“Gjithçka shkoi mirë nga ana ime dhe unë shërbeva mirë, pak si natën e kaluar,” tha Auger-Aliassime, e cila goditi 21 fitues, në një intervistë në gjykatë. “Unë jam duke luajtur mirë dhe ndihem i shëndetshëm. Po përpiqem ta përfundoj javën të fortë. Duhet të vazhdoj të bëj mirë gjërat që po bëj. Më duhet të shërbej mirë dhe të jem dominante nesër [against Evans]”

20-vjeçari ruajti një pikë ndeshje kundër Egor Gerasimov të Bjellorusisë në një fitore të setit të tretë 7-6 (6) në raundin e tretë dhe të Dielën do të paraqitet në ndeshjen e tij të parë të titullit që nga tetori 2020, kur humbi ndaj Alexander Zverev në bett1HULKS Brenda në Këln.

Evans

Pasardhësi i tetë Evans lundroi në finalen e tij të tretë ATP Tour me një fitore të rehatshme 6-2, 6-2 ndaj Jeremy Chardy në vetëm 60 minuta.

Ai nuk tregoi asnjë shenjë lodhje kundër Chardy, pas dy fitoreve në ndeshje të Premten, duke kaluar në epërsi 4-0 me një pushim të dyfishtë në setin e parë. Chardy u përpoq të lexonte shërbimin e Evans dhe nuk mund të krijonte një mundësi pushimi në asnjërin prej grupeve. Britani fitoi 100 përqind të pikëve të tij të shërbimit të parë (21/21).

“Po shërbeja shumë mirë. Unë kam qenë mjaft klinik pas shërbimit tim, ”tha 30-vjeçari Evans, i cili do të luajë finalen e tij të parë që nga Shkurti 2019 në Delray Beach Open nga VITACOST.com. “Isha pak i lodhur pas dje, kështu që jam i kënaqur me përqendrimin tim për të dalë dhe për ta mbështetur atë pas një dite të mirë.

“Nuk më munguan shumë kthime dhe e mbështeta mirë shërbimin tim, kështu që presioni, shumë kohë, ishte mbi të. Kjo është ajo me të cilën jam më i kënaqur, thjesht duke e rikthyer topin në fushë dhe duke i bërë shumë presion ”.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu