Felix Auger-Aliassime pretendoi të premten një deklaratë 7-5, 7-5, 6-3 kundër mikut të tij të mirë dhe shokut kanadez Denis Shapovalov në Australian Open.

#NextGenATP Kanadez arriti 31 fitues dhe fitoi pesë ndërprerje shërbimesh për të arritur në raundin e katërt në Melbourne Park për herë të parë. Fitorja e Auger-Aliassime e çon rekordin e tij të ndeshjes në 7-1 këtë vit.

“Ishte një ndeshje e mirë nga ana ime. Asnjëherë nuk është e lehtë të luash Denisin. Ne kemi luajtur për herë të parë kur ishim nëntë, kështu që kthehemi shumë kohë më parë, ”tha Auger-Aliassime, në një intervistë brenda gjykatës. “Ai më ka rrahur goxha keq dy herë dhe sonte, ajo shkoi në rrugën time. Isha i përsosur dhe luajta një ndeshje të mahnitshme. Ashtë për të ardhur keq që duhet të luanim me njëri-tjetrin … Unë thjesht mund të jem i lumtur për performancën time sonte. “

Ylli i lindur në Montreal filloi fushatën e tij Australian Open vetëm 24 orë pasi garoi ndeshjen e tij të shtatë të kampionatit ATP Tour në Murray River Open (l. Me Evans). Auger-Aliassime ende nuk do të heqë një set këtë javë. Dora e djathtë 6’4 “pretendoi fitore në tre sete kundër Cedric-Marcel Stebe dhe James Duckworth në dy raundet e para.

“Eshte e mrekullueshme [to be in the fourth round], sidomos këtu. Nuk pata aq fat [in the] vitet e kaluara, por unë gjithmonë e kam dashur këtë vend, ”tha Auger-Aliassime. “Më në fund, këtë vit po luaj një tenis të mirë … ashtë një kënaqësi.”

Kandidati i 20-të hyri në ndeshje duke kërkuar fitoren e tij të parë Grand Slam kundër Shapovalov, i cili fitoi të dy ndeshjet e raundit të parë të çiftit në US Open në 2018 dhe 2019. Auger-Aliassime barazoi serinë e tij ATP Head2Head kundër 21-vjeçarit në 2-2 pas dy orësh dhe 21 minutash, duke shtuar fitoren e tij kundër Shapovalov në Mutua Madrid Open 2019.

Pas fitores me katër sete të Milos Raonic kundër Marton Fucsovics, do të jenë dy burra Kanadezë në Round 16 të Australian Open për herë të parë në Open Era (që nga 1968). I vetmi Grand Slam i mëparshëm ku dy burra Kanadezë arritën në raundin e katërt ishte në US Open i vitit të kaluar, kur Auger-Aliassime, Shapovalov dhe Vasek Pospisil kaluan në tre raundet hapëse.

Shapovalov fitoi pushimin e parë në Margaret Court Arena në 3-3, ndërsa drejtoi avantazhin e tij në krahun e prapëm të Auger-Aliassime për të fituar topa të shkurtër dhe për të nxjerrë gabime. Sidoqoftë, ishte Auger-Aliassime ajo që pretendoi setin e parë. Finalisti i Murray River Open e përqendroi sulmin e tij në krahun e Shapovalov dhe përfitoi nga një numër i shtuar gabimesh të paforcuara për të kërkuar setin.

Auger-Aliassime bëri gabime të shumta për t’i dhënë Shapovalov një avantazh të thyer në setin e dytë, por, me momente shkëlqimi, ai i ktheu tavolinat rivalit të tij edhe një herë për të lëvizur një set nga fitorja. Ylli #NextGenATP grisi një goditje të madhe ballore për të barazuar setin në 4-4 dhe, në pikën e tij të parë të vendosur, ai u ngjit në fushë prapa një kthimi të fuqishëm backhand për të goditur një fitues të avantazhit.

Denis Shapovalov zotëron një rekord 5-4 në Australian Open.

Auger-Aliassime vrapoi në epërsi 3-0 në setin e tretë dhe, pavarësisht se humbi një breshëri të lartë ballore për të çuar në epërsi 4-0, finalisti i shtatë herë ATP Tour nuk u panik. Auger-Aliassime qëndroi i qetë nën presion për të ruajtur dy pika pushimi në 3-1 dhe erdhi në rrjetë për të mbyllur ndeshjen me një pritje të dashurisë.

“Kam filluar me të vërtetë mirë,” tha Shapovalov. “[I] mendova se kisha gjithë vrullin dhe pastaj thjesht u shtrëngova. [I] vetëm spërkatën katër pikë me radhë. Nervat më erdhën pak, dhe pas kësaj ai mori një besim dhe filloi të luante me të vërtetë mirë. Ishte e vështirë pas kësaj. Unë u rigrupova në setin e dytë.

“Ai po bënte shumë kthime në fushë, kështu që në përgjithësi ai po luante vërtet mirë. Ishte vërtet mbresëlënëse për ta parë, por unë e prisja. Ai ka qenë në formë të shkëlqyeshme, formë të shkëlqyeshme [and] duke luajtur ndeshje të shkëlqyera. ”

Auger-Aliassime do të takojë kualifikuesin rus Aslan Karatsev për një vend në çerekfinale. Nr.114 Botërore tronditi garën e tetë Diego Schwartzman 6-3, 6-3, 6-3 në ndeshjen e tij të parë kundër një lojtari të Top 10. Auger-Aliassime dhe Karatsev do të takohen për herë të parë në nivelin e turneut të Dielën, por dyshja tashmë janë takuar dy herë nën nivelin e turneut (1-1).

“E di [Karatsev] pak. Ai ka ardhur përmes kualifikimeve dhe ka mundur disa lojtarë të mirë, ”tha Auger-Aliassime. “Ai është një kundërshtar i vështirë, kështu që unë do të përpiqem të relaksohem tani dhe të bëhem gati për të luajtur përsëri tenisin tim më të mirë brenda dy ditësh.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu