Asnjëherë nuk ka pasur një pyetje në lidhje me talentin e Felix Auger-Aliassime. Por kjo nuk do të jetë gjithçka që vihet në provë të Dielën në Australian Open kur #NextGenATP Kanadez luan Aslan Karatsev për një vend në çerekfinalen e tij të parë Grand Slam.

A do të jetë në gjendje 20-vjeçari të luajë tenisin e tij më të mirë?

Të Dielën e kaluar, Auger-Aliassime pësoi një humbje dërrmuese në finalen e Murray River Open. Kanadezi #NextGenATP luajti finalen e tij të shtatë të ATP Tour, dhe për herë të shtatë ai nuk arriti të fitonte një set me pajisje në linjë. Me këtë rast, Felix fitoi vetëm pesë ndeshje kundër Daniel Evans, i cili renditet më i ulët se ai. Kanadezi bëri 32 gabime të paforcuara, mesatarisht gati dy për ndeshje.

Por Auger-Aliassime u shërua shpejt mendërisht dhe fizikisht për fillimin e Australian Open të nesërmen. Një javë më vonë, është sikur ajo ndeshje të mos ketë ndodhur kurrë.

Auger-Aliassime ka qenë komandues gjatë majorit të parë të sezonit, duke kaluar në raundin e katërt në një Grand Slam për herë të dytë. Kandidati i 20-të, i cili nuk ka humbur një set, mundi mikun e ngushtë dhe pasardhësin e 11-të Denis Shapovalov 7-5, 7-5, 6-3 të Premten për të arritur në Raundin e 16. Ai goditi vetëm 29 gabime të paforcuara, mesatarisht më pak një për lojë.

“Të kalosh në tre grupe si kjo, do të thotë shumë,” tha Auger-Aliassime. “Goodshtë mirë për nivelin tim, besimin tim dhe shpresoj se mund të vij nga kjo.”

Felix Auger-Aliassime kalon në Raundin e 16 të Australian Open për herë të parë.

Felix do të përpiqet të gjejë nivelin e tij të lartë kundër numrit botëror 114 Karatsev në një nga ndeshjet më të mëdha të jetës së tij. Para se të luante Evans në finalen e Murray River Open, një reporter pyeti nëse ekziston rreziku që ta dëshironi shumë atë në momentet e mëdha.

“Mendoj se duhet ta dëshironi shumë. Mendoj se kur e dua shumë, do të përqendroj më të mirën në çdo pikë, ”tha Auger-Aliassime. “Unë do të përpiqem të jem i qëndrueshëm në atë që bëj, të përqendrohem që nga fillimi. Por jo, nuk e shoh ta dua shumë si shqetësim, të them të drejtën. ”

Sipas analistit të ESPN Brad Gilbert, ish-numri 4 i Botës, Auger-Aliassime do të duhet t’i mbajë gjërat thjeshtë për të shmangur kthimin e lojës së tij në kundërshtarin e tij më të vështirë.

“Ju përqendroheni në taktikat, Xs dhe Os. Shikoni disa video të djalit që luan dhe kuptoni se çfarë bën mirë dhe nga çfarë mund të përfitoni. [You have to think that] nuk është Raundi i 16. oneshtë një ndeshje, një kundërshtar ”, tha Gilbert. “Kjo është arsyeja pse ju nuk mendoni [about how] kjo është mundësia juaj e parë për të shkuar në lagje. Jo Thjesht mendoni për pikat e forta dhe të dobëta të tyre. ”

Në paraqitjen e parë të Felix në raundin e katërt të një madhori në US Open të vitit të kaluar, ai bëri 51 gabime të paforcuara në një humbje të drejtpërdrejtë kundër Dominic Thiem, i cili fitoi turneun.

“Kur ai duket sikur është pak i ngushtë për diçka – si papritmas kur luajti Thiem në Raundin e 16 në US Open – ai thjesht fillon të humbasë gjithçka,” tha Gilbert. “Kjo është ajo që ka ndodhur në këto shtatë finale të ATP sepse është e pashpjegueshme që ai nuk mund të fitojë një set.”

Këtë herë, Auger-Aliassime do të jetë favoriti kundër Karatsev, i cili po garon në shortin e tij të parë Grand Slam. Duke hyrë në javë, rusi me goditje të mëdha zotëronte vetëm tre fitore të nivelit të turneut. Por ai dukej si një lojtar i Top 20 në largimin e pasardhësit të tetë Diego Schwartzman në grupe të drejta në raundin e tretë.

“Nga perspektiva ime ai nuk është një kualifikues rus tani. Ai është një rus duke luajtur në Raundin e 16. 16.shtë një detyrë e vështirë, ”tha Auger-Aliassime. “Asnjë ndeshje nuk është e lehtë. Ne pamë atë që ai ishte në gjendje të bënte kundër Diego, i cili është një lojtar i shkëlqyeshëm dhe një kundërshtar i vështirë për tu mposhtur.

“Unë e kam luajtur më parë. Unë e di se sa i mirë është në gjendje të luajë. Unë do të jem i gatshëm të përballem me sfidën, i gatshëm për të garuar, dhe natyrisht të përpiqem më të mirën për të kaluar në raundin tjetër.

Auger-Aliassime ka luajtur tenis pothuajse të përsosur gjatë tre raundeve në Melbourne Park. A do të jetë ai në gjendje të sjellë më të mirën e tij edhe një herë për të arritur në tetë të fundit?

“Për të qenë i shkëlqyeshëm, kur aksionet rriten, gjithçka ka të bëjë me të qenit në gjendje të përdorësh lojën tënde”, tha Gilbert. “Rrethanat zakonisht nënkuptojnë që ti lartësohesh [your level]”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu