Felix Auger-Aliassime bëri bujë kur paralajmëroi përpara Rolex Monte-Carlo Masters se Toni Nadal, xhaxhai i Rafael Nadal, së fundmi u bashkua me ekipin e tij. Tani #NextGenATP Kanadez është gati të zhytet në të gjitha mësimet e trajnerit veteran.

“Së pari është një privilegj i madh,” tha Auger-Aliassime. “Shtë një shans i madh që duhet ta kem pranë, të jem trajner, mentori im [and] për të më ndihmuar të jem një lojtar më i mirë. ”

Kah fundi i vitit të kaluar, Auger-Aliassime donte të gjente dikë që të plotësonte një rol mentorimi dhe kanadezi dhe ekipi i tij iu afruan Nadalit për të parë nëse do të kishte një mundësi për të punuar së bashku.

“Ne patëm mundësinë të stërvitemi me të në dhjetor në shtëpinë e tij, në Majorka. Ajo shkoi mirë që nga ditët e para dhe më pas, ne pamë se si do të ishte e mundur të vazhdonim punën së bashku në të ardhmen. Dhe ne e bëmë, ”zbuloi Auger-Aliassime. “Më vjen mirë që jemi këtu ku jemi sot dhe ai është me mua tani në këtë turne të parë së bashku. Deri më tani ka qenë mirë ”.

Felix Auger-Aliassime, Toni Nadal

Çfarë beson se 20-vjeçari sjell Nadal në ekipin e tij? Për fillestarët, xha Toni ka mjaft përvojë nga puna me nipin e tij.

“Sa i përket trajnerëve, nuk ka shumë që kanë [had] një karrierë si ai, me të vërtetë. Amazingshtë e mahnitshme ta kesh atë, ”tha Auger-Aliassime. “Duhej të shihnim sigurisht nëse u lidhëm, nëse vlerat tona, nëse personalitetet tona u lidhën dhe ato vërtet u lidhën. Unë e admiroj atë si një person para çdo gjëje tjetër dhe mendoj se ne kemi respekt të lartë të ndërsjellë për njëri-tjetrin dhe për të gjithë të tjerët në ekipin tim: Frederikun, trajnerin tim, trajnerin tim të fitnesit dhe fizionon time.

“Reallyshtë vërtet një bekim të kesh një person si ky përveç meje.”

Frederic Fontang, trajneri i vjetër i Auger-Aliassime, nuk po shkon askund me këtë lëvizje. Nr 21 i Botës i referohej Fontang si “trajneri i tij kryesor”, ndërsa Nadal do t’i bashkohet atyre në disa ngjarje të mëdha.

“Toni ka pjesën më shumë si një konsulent, mentor dhe mendoj se kështu na pëlqen ta shohim,” tha Auger-Aliassime. “Ata po punojnë shumë mirë së bashku, duke komunikuar mirë. Ne jemi gjithmonë në kontakt, edhe nëse Toni nuk është atje. Goodshtë mirë sepse është e rëndësishme që të dy trajnerët po shkojnë mirë gjithashtu. ”

[WATCH LIVE 1] 

Nuk është vetëm një pjesë e lojës së tij që Auger-Aliassime po kërkon të përmirësojë. Kanadezi gjithashtu e kupton që të punosh me Nadal nuk do të thotë që ai papritmas do të kthehet në Rafa në argjilë.

“Ne do të shohim nëse ai mund të më ndihmojë dhe nëse mund të më sjellë këshilla dhe mjete për të qenë një lojtar më i mirë në këtë sipërfaqe. Do të ishte mirë, “tha Auger-Aliassime. “Por nuk vjen si një garanci e drejtpërdrejtë që ta kesh atë në cepin tim do të më garantojë fitore në baltë.”

Finalisti i ATP Tour për shtatë herë po përpiqet të jetë “sa më i plotë sa mund të jem”, duke tërhequr të gjitha fushat e lojës së tij. Auger-Aliassime e di që ai tashmë ka thyer Top 20 në Renditjet e ATP të FedEx, duke arritur një karrierë të Nr. 17 në Botë dhe beson se ka shumë hapësirë ​​për t’u rritur.

Tani për tani, ai do të përqendrohet në avancimin sa më shumë të jetë e mundur në Rolex Monte-Carlo Masters. Auger-Aliassime kaloi në epërsi 4-2 kundër Cristian Garin në përplasjen e tyre në raundin e parë të hënën para se loja të pezullohej deri të martën për shkak të shiut.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu