Incidenti i Spagetit: Filmi i Ri Detajon Raketin më të Rrezikshëm të Botës

Nga Richard Pagliaro

Shtrati me varg shumëngjyrësh doli nga imagjinata e kopshtarit gjerman Werner Fischer në 1971.

Gjashtë vjet më vonë, Ilie Nastase përdorte raketë me spangetë për të copëtuar Guillermo Vilas ‘ Rreshti fitues para shkopit, i cili e merr emrin nga shtrati i tij unik me tela të dyfishtë që krijoi rrotullim të paparashikueshëm dhe kërcim hellacious, u ndalua nga ITF.

Më shumë: Clijsters nuk do të luajë Australian Open

Tani, historia magjepsëse e raketës me varg Spageti është një film i ri dokumentar, Raketa e Spagetit, me një kast që përfshin krijuesin e racketit si dhe Nastase, John McEnroe dhe kolegun e tij Hall of Famer Cliff Drysdale, i cili e quan shkopin “raketa më e rrezikshme e ndërtuar ndonjëherë”.

Një fushatë startuese për të përfunduar filmin ju ofron mundësinë të zotëroni një pjesë unike të historisë së tenisit: Raketin tuaj me varg spageti.

Regjisori i dokumentarëve Hassan Amini, një ish fotograf i Associated Press, i thotë Tenisit Tani filmi është praktikisht i kompletuar.

Prodhuesit filluan fushatën e fillimit për të mbledhur $ 109,453 përfundimtare të nevojshme për të mbuluar kostot e arkivit dhe financimit. Deri më tani, faqja e fillimit ka mbledhur 11,582 dollarë.

Fushata është e hapur deri më 26 janar. Vizitoni Fushata e fillimit të filmit Racket Spageti këtu.

“Ne kemi nevojë për fonde për të paguar kostot e arkivit. Filmi ka mbaruar pothuajse shumë,” i tha Amini Tenis Tani. “Ne po kërkojmë mjaft para thjesht sepse arkivi sportiv është kaq i shtrenjtë.”

Përveç posterëve, bluzave dhe DVD-ve, fushata fillestare po ofron 50 raketa moderne me spageti për kontribuesit.

“Një pjesë unike e historisë së tenisit: raketa moderne të lidhura me stil Spageti nga vetë shpikësi Werner Fischer,” tha Amini. “Ai ka dalë nga pensioni dhe ka rënë dakord të vendosë 50 Raketa Spageti të bëra me porosi. Do të thotë që ju zgjidhni çfarëdo kornize që dëshironi dhe çfarëdo madhësie kapjeje dhe ai do të bëjë pjesën tjetër.

“Ne tashmë kemi bërë një për John McEnroe për filmin. Kjo është një mundësi e vetme për lojtarët dhe koleksionistët e raceteve. Ai gjithashtu po jep dhjetë raketa të tij origjinale Werner Fischer që ishte një bashkëpunim midis tij dhe Siegfried Keubler i cili më vonë shpiku raketë me trup të gjerë. Këto janë të rralla “.

Pasi goditi me një version Spageti të raketës që i ishte dhënë nga kineastët, Salla e Famer McEnroe tha se përvoja ishte transformuese.

“Unë u ndjeva si Rafa Nadal për disa minuta,” tha McEnroe. “Kjo ju jep këtë efekt të jashtëzakonshëm trampoline që është mjaft i mrekullueshëm për ta thënë butë.

“Ndoshta do të kisha fituar francezët [if I had the racquet]. Padyshim do të kisha fituar francezët “.

Kredia e fotografisë: Filmi i Racket Spageti

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu