Forehands gjuajnë backhands.

Fillon me kthimin e shërbimit dhe bëhet më i zjarrtë ndërsa zhvillohen përleshjet fillestare. Një analizë e Infosys ATP Beyond The Numbers e 20 ndeshjeve që paraqesin Roger Federer nga sezonet 2018 dhe 2019 identifikon se si ylli zviceran dhe kundërshtarët e tij përqendrojnë energjinë e tyre në ndjekjen e prapambetur.

Analiza përdor të dhëna dhe grafikë të Hawk-Eye për të ekspozuar një shtresë të fshehur të luftës së drejtuar midis forehands dhe backhands. Grupi i të dhënave përmban vetëm lojtarë të djathtë, me gjykatën të prerë në të tretat në mënyrën vijuese:
• Gjykata e tretë = në avantazhin e kundërshtarit.
• E treta e mesme = në avantazhin dhe prapavijën e kundërshtarit.
• Gjykata e Tretë = në prapavijë të kundërshtarit.

Kjo analizë përqendrohet në atë se sa shpesh Federer dhe kundërshtarët e tij shënjestrojnë pjesën e tretë të gjykatës, duke tërhequr krahun e krahut të kundërshtarit të tyre.

Kthimi i Shërbimit = Drejt Në Backhand
Strategjia e fokusuar në prapavijë e Roger Federer njihet menjëherë pasi gjykata të shpërndahet në të tretat. Synimi kryesor i Federer për kthimin e drejtpërdrejtë është në gjykatën e tretë, ku ai goditi 46 përqind të të gjitha kthimeve. Vendndodhja kryesore e kundërshtarëve të tij ishte kthimi në mes të fushës (44%), gjë që i dha më shumë mundësi Federer për të goditur një avantazh të preferuar Serve +1. Rekordi i Federer në 20 ndeshjet ishte 14 fitore, gjashtë humbje.

Kthimi i drejtimit të shërbimit: Federer kundër kundërshtarëve

Drejtimi i kthimit

Federer

20 kundërshtarë

Gjykata e Tretë (Rekrutimi)

46%

39%

E treta e mesme (FH & BH)

40%

44%

Deuce Ct Third (Forehand)

14%

17%

Ajo që gjithashtu bëhet e dukshme është se si Federer dhe kundërshtarët e tij shmangin gjykatën e tretë kur kthehen, e cila është drejtpërdrejt në avantazhin e kundërshtarit të tyre. Federer goditi vetëm 14 përqind të kthimeve të tij atje, ndërsa kundërshtarët e tij ishin në të njëjtën park me 17 përqind. Ndeshja që Federer goditi më shumë në vendin e tretë të Ad-court ishte një Miami Open me tre sete 2018, paraqitur nga fitorja e Itau kundër Radu Albot. Grafiku Hawk-Eye më poshtë identifikon se vetëm tre kthime në shërbim të parë shkuan në avantazh të Albot në gjykatën e tretë në Deuce.

Roger Federer

Parathënie Rally
Drejtimi kryesor i Federer dhe kundërshtarëve të tij për të goditur avantazhet e tyre ishte përmes Ad-Court i treti në prapavijë. Federer goditi 46 përqind të duarve të tij të përparme në këtë objektiv, ndërsa kundërshtarët e tij e thirrën atë edhe më shumë, duke goditur 49 përqind të përparmeve të tyre në prapavijë të Federer.

Kur Andrey Rublev mërziti Federer 6-3, 6-4 në Cincinnati në 2019, ai goditi pa pushim më shumë se dy në tre (68%) forehands në Ad-Court tretë, duke goditur larg prapa Federer si një prerës gurësh. Rublev goditi 59 sulme përpara dhe vetëm 32 sulme të prapambetura në ndeshje, por shënjestrimi i tij ndaj shpinës së Federer e detyroi Federer të godiste 48 ballë dhe 47 prapa. Pasja e numrit bazë të goditjes në terren të Federer-it në thelb edhe midis avionëve dhe prapavijëve ishte një avantazh i madh për rusin.

Andrey Rublev

Rally Backhands
Metrikat e ndeshjes identifikojnë që kundërshtarët e Federer dëshironin qartë që të shkëmbenin prapa-prapa me zviceranët, ndërsa Federer kishte më shumë të ngjarë të provonte dhe t’i shpëtonte modelit Ad-Court duke ridrejtuar prapavijët poshtë vijës. Kundërshtarët e Federer goditën 55 përqind të gjykatësve të tyre, ndërsa Federer ishte dukshëm më i ulët me 47 përqind. Federer ndryshoi drejtim me dorën e tij të pasme 29 për qind të kohës dhe zbriti vijën, e cila ishte më e lartë se 24 për qind nga kundërshtarët e tij.

Kur Federer humbi 3-6, 7-6 (11), 6-4 nga Dominic Thiem në Madrid në 2019, ai po bënte gjithçka që mundej për të shmangur shkëmbimet prapa-prapa me austriakun. Federer goditi 45 përqind të dorës së tij të prapme poshtë vijës, ndërsa mbështetja e Thiem poshtë vijës totale arriti vetëm 18 përqind të totalit të prapambetur.

Madrid Hawkeye

Në përgjithësi, në këto 20 ndeshje, 54 përqind e xhirimeve fillestare të tubimit ishin forehands dhe 46 përqind ishin backhand. Shpejtësia mesatare e tubimit të avantazhit ishte 72 mph, ndërsa backhand ishin vetëm 64 mph – një ndryshim prej tetë mph. Përmbledhja e figurës së madhe identifikon qartë forehand-in si grabitqarin bazë kulminant që synon me zgjuarsi dorën e prapme si pre e tij.

Grupi i të dhënave Hawk-Eye = 20 Ndeshje Roger Federer nga 2018/2019 (14-6 W / L)

#

Turneu

Kundërshtar

W / L

Rezultati

1

Finalet e ATP Nitto 2019

M. Berrettini

W

7-6 (2), 6-3

2

Finalet e ATP të Nitto 2019

N. Djokovic

W

6-4, 6-3

3

Finalet e ATP 2018 Nitto

A. Zverev

L

7-5, 7-6 (5)

4

Finalet e ATP 2018 Nitto

K. Nishikori

L

7-6 (4), 6-3

5

Finalet e ATP 2018 Nitto

D. Thiem

W

6-2, 6-3

6

2019 Cincinnati

A. Rublev

L

6-3, 6-4

7

2019 Cincinnati

JI Londero

W

6-3, 6-4

8

2018 Cincinnati

S. Wawrinka

W

6-7 (2), 7-6 (6), 6-2

9

2019 Miami

K. Anderson

W

6-0, 6-4

10

2019 Miami

D. Medvedev

W

6-4, 6-2

11

2019 Miami

F. Krajinoviç

W

7-5, 6-3

12

2019 Miami

R. Albot

W

4-6, 7-5, 6-3

13

Indian Wells 2019

D. Thiem

L

3-6, 6-3, 7-5

14

Indian Wells 2019

H. Hurkacz

W

6-4, 6-4

15

Indian Wells 2019

S. Wawrinka

W

6-3, 6-4

16

Indian Wells 2019

P. Gojowczyk

W

6-1, 7-5

17

2019 Madrid

D. Thiem

L

3-6, 7-6 (11), 6-4

18

Shanghai 2019

A. Zverev

L

6-3, 6-7 (7), 6-3

19

2018 Parisi

K. Nishikori

W

6-4,6-4

20

2018 Paris

F. Fognini

W

6-4, 6-3

– Grafika Hawk-Eye është mirësjellje e ATP MediaSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu