I dashur Arthur,

Unë nuk kam rritur shumë. Prindërit e mi janë të dy emigrantë nga Sierra Leone. Babai im ishte një rojtar në një strukturë tenisi në Maryland, dhe unë isha me fat që isha rreth këtij sporti që në moshë të vogël, edhe nëse nuk kisha para ose mundësi që kishin shumë fëmijë të tjerë. Asgjë nga ato nuk më ndaloi të ëndërroj të mëdha. Unë e shtyja veten në cdo ditë me një buzëqeshje të madhe në fytyrë.

Këtu jam, 22 vjeç, dhe sapo zbulova se fitova Çmimin Humanitar Arthur Ashe. Ai fëmijë i vogël me ëndrra të mëdha tani emrin e ka të lidhur me tuajin. Kjo është e çmendur.

Por e di që ky nuk është vetëm një çmim. Shtë një nder i jashtëzakonshëm dhe një përgjegjësi masive. Unë nuk jam më vetëm ai fëmijë buzëqeshës që po rritet. E di që duhet të mbaj pishtarin dhe të bëj një ndryshim në botë.

Këtë vit unë dhe e dashura ime bëmë një video të quajtur, “Racket poshtë, duart lart”Të përpiqen të përhapin vetëdijen për vdekjet e padrejta të afro-amerikanëve në Shtetet e Bashkuara. Ne ishim në gjendje të përfshijmë shumë tenistë të Zezë, nga Serena Williams dhe Coco Gauff te Gael Monfils dhe Jo-Wilfried Tsonga.

Doja që njerëzit të dinin se të gjithë kanë rëndësi. Nuk ka rëndësi kush jeni, nga vini apo çfarë ngjyre ka lëkura juaj. Të gjithë kanë mundësinë të jenë diçka e veçantë. Unë isha nga ata fëmijë që nuk pata një shans të madh për ta arritur deri më tani. Fitimi i këtij çmimi është vetëm një kujtesë që tani që jam këtu, duhet ta paguaj përpara dhe të ndihmoj gjeneratën e ardhshme.

Frances Tiafoe

Nuk kam pasur fatin të jem aty pranë kur po bënit gjërat tuaja, por e di që keni qenë shumë më e madhe se tenisi. Sinqerisht, ju mund të ishit President! Diçka që keni thënë dikur më qëndron gjithmonë: “Nga ajo që marrim, ne mund të sigurojmë jetesën; ajo që japim, sidoqoftë, bën një jetë “.

Dua të them dreqi, kjo është e thellë. Asgjë që keni bërë nuk ka të bëjë me ju. Thjesht po përpiqeshit të ishit person i pari dhe atlet i dyti. Gjithmonë kishte të bënte me ndihmën e të tjerëve. Kjo është vërtet frymëzuese.

Një nga gjërat më të çmendura për ju është se të gjithë e dinë të gjithë punën që keni bërë për ta bërë botën një vend më të mirë. Por ju fituat Grand Slams, vëlla! Unë do të doja të zgjidhja vetëm trurin tuaj për të zbuluar se si keni qenë në gjendje të jeni aq i suksesshëm sa keni qenë në gjykatë, ndërsa jeni ende një humanitar i shkëlqyer.

E di që balancimi i të dyjave nuk është i lehtë, veçanërisht me sytë nga ju. Një nga gjërat më të mëdha që kam mësuar është që ju nuk mund të përpiqeni të arrini pritjet e njerëzve të tjerë. Thjesht duhet të përpiqesh të jesh versioni më i mirë i vetvetes dhe të jesh kritiku yt më i madh. Mendoj se kjo më ndihmon të jem komode në lëkurën time. E di që po i jap të gjitha brenda dhe jashtë fushës.

Në skemën e madhe të gjërave, unë e di se ka një orë në karrierën time. Unë nuk mund të luaj në nivelin më të lartë përgjithmonë, por do të jetoj për shumë e shumë vite sapo të varn raketat e mia. Thith se ti nuk je më këtu dhe nuk isha në gjendje të të takoja, por pusho njeri i lehtë. Ju ende po bëni një ndikim.

Kjo është arsyeja pse unë e di që është e rëndësishme të kesh qëllime edhe jashtë sporteve. Ne nuk jemi vetëm sportistë. Ne jemi qenie njerëzore. Ka më shumë jashtë tenisit. Unë me të vërtetë besoj se në dy vitet e fundit kam gjetur qëllimin tim.

E kuptova që isha me fat sa për të ngritur familjen time financiarisht. Fillova të mendoj: E di që jam vendosur dhe familja ime është e mirë. Por a nuk është jeta më shumë se kaq? Po ata fëmijë që janë aty ku nuk isha shumë kohë më parë?

Dhjetë vjet më parë mendova se do të ishte mahnitëse vetëm të shihja stadiumin që ata të dhanë emrin tënd në US Open. Edhe të hyja në Stadiumin Arthur Ashe do të ishte mahnitëse për mua atëherë, harroja të luash atje dhe të konkurroje në nivelin më të lartë. Më kujtohet kur u përlota pak në vitin 2014 kur dua të luaja në Madison Square Garden. Unë isha një fëmijë 16-vjeçar nga College Park, Maryland, djali i dy prindërve emigrantë që ngrohnin Arenën më të Famshme të Botës për Novak Djokovic dhe Andy Murray. Mos harroni se sa arra ishte kur luanit John McEnroe atje? Stillshtë akoma e çmendur.

Frances Tiafoe shqetëson Kevin Anderson në Australian Open

Dy vjet më parë bëra çerekfinalet e Australian Open dhe bëra festimin e LeBron James. Djali është një nga basketbollistët më të mirë ndonjëherë dhe ai komentoi në Instagramin tim. Isha si, ‘Prit, çfarë?’ A nuk është e çmendur? Ai është një hero i fëmijërisë dhe ai e di kush jam unë! Ato gjëra më frymëzojnë. Unë kam pasur fëmijë të vegjël të vijnë tek unë dhe të thonë se duan të jenë si Frances Tiafoe. Kjo më fryn çdo herë.

Por kjo është arsyeja pse bëhet fjalë për më shumë sesa thjesht vendosja e familjes time për tërë jetën. Po ata fëmijë? Unë dua t’i ndihmoj ata të shkruajnë historitë e tyre herën e parë. Nëse ka fëmijë atje që nuk mendojnë se mund të arrijnë ëndrrat e tyre, unë dua ta ndryshoj atë. Unë me të vërtetë besoj se suksesi është tek të gjithë. Unë dua të krijoj një imazh për ta që ata nuk e dinin se ishte e mundur. Dua t’i ndihmoj ta bëjnë atë realitet.

Ju na treguat aq shumë rrugën, dhe tani unë dua ta paguaj përpara. Unë dua t’i ndihmoj këta fëmijë të kuptojnë se ata duhet të gjejnë pasionin e tyre dhe thjesht të çmenden absolutisht dhe të fiksohen me të. Unë gjeta timen dhe mund ta jetoj ëndrrën time çdo ditë.

Më e rëndësishmja unë dua që ata të jenë njerëz të mirë së pari. Ju gjithmonë i keni trajtuar të gjithë mirë dhe me respekt. Unë dua ta vazhdoj këtë brez pas brezi. Nëse vite me radhë njerëzit thonë se Frances Tiafoe ishte një ferr i parë dhe një atlet i dyti, unë do të jem vërtet i lumtur.

Padyshim, unë dua që njerëzit të më kujtojnë mua si një tenist i shkëlqyeshëm, gjithashtu. Unë nuk dua të jem një nga ata djem që ishte thjesht një lojtar i mirë tenisi dhe u harrua. Unë dua ta kem të gjithë paketën, brenda dhe jashtë fushës. Kam pasur fatin të kem njerëz si ju të provojnë se është e mundur.

E di që duhet të vazhdoj të punoj çdo ditë. Kam pasur fatin të siguroj jetesën. Tani, është koha për të bërë një jetë. Ju bëtë më shumë se pjesën tuaj për botën. Premtoj se do ta bëj gjithmonë timen.

Sinqerisht, Frances

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu