Nga Chris Oddo | @TheFanChild | E hënë 8 shkurt 2021

Gael Monfils u nda në lot ndërsa fliste me gazetarët për makthin që nuk mbaron kurrë. Francezi ishte i nxehtë vitin e kaluar në këtë kohë, por që kur virusi koronaviti goditi tenisin, ai nuk ka qenë në gjendje të fitojë një ndeshje të vetme. Seria e tij e humbjeve u shtri në shtatë ndeshje të Hënën në Australi, ndërsa ai ra në Finlandë me Emil Ruusuvuori në pesë sete në Ditën 1 të Australian Open.

Express Tenisi

“Unë do të doja të ngrihesha dhe të të thoja që ky makth ka mbaruar, por ja ku jam,” tha Monfils, duke i rënë lotët në fytyrë.

Ka qenë e ashpër për një francez të shkëlqyeshëm. Ai normalisht është në një mendje me turmën, si një nga argëtuesit më të mirë që tenisi ka parë në dekadat e fundit. Por pa ndjekur tifozët për shkak të kufizimeve të rrepta të koronavirusit në të gjithë globin, ai nuk ka qenë në gjendje të gjejë fuqitë e tij magjike.

“Unë përpiqem të jem i durueshëm, unë punoj,” tha ai. “Por nuk mund të gjej ritmin e duhur, ritmin e duhur, lojën time. Dhe nuk ndihem mirë sepse nuk mund të bëj atë që dua, sepse nuk kam besim, sepse nuk mund ta gjej lojën time, nuk mund ta gjej forehand-in tim, nuk mund ta gjej shërbimin tim . Kjo është ajo që më bën të mos jem mirë. Shtë e dukshme. Eshte e veshtire Frshtë zhgënjyese. Unë luftoj, përpiqem të provoj gjëra, por nuk mund t’i bëj aspak “.

Këtë javë ka tifozë në Melburn, por edhe kjo nuk mund të ndryshonte fatin e Monfils.

“Po, unë dua të fitoj,” tha ai. “Po përpiqem të rindërtoj veten, në mënyrë që të fitoj. Nuk kam besim. Unë stërvitem, përpiqem të besoj në atë që bëj në trajnim. Por është e vështirë ”.

Monfils shpreson që media do t’i japë respekt dhe kohë, ndërsa ai punon për t’u rikthyer në këmbë. Në konferencën e tij për shtyp ai u tha atyre se ndihet i gjykuar dhe i duket sikur po e shkelmojnë kur ai është poshtë.

“Ju do të thoni se kam humbur përsëri, por për mua është humbja e parë e vitit. Mundohem të vazhdoj punën, të shoh momentin kur do të më buzëqeshë edhe pak. Atje, arrij me besim zero, zero. Sa herë që arrij këtu [to a press conference], Ndihem i gjykuar. Unë jam tashmë në tokë, ju më qëlloni. Ska besim.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu