Nga Chris Oddo | @TheFanChild | E Diel 4 Prill 2021

Hubert Hurkacz u bë burri i parë polak që fitoi një titull teke Masters 1000 me fitoren e tij 7-6 (4), 6-4 Jannik Sinner të dielën në Miami Open, dhe 24-vjeçari, i cili do të rritet në No. 16 në botë të hënën, thotë se ai vazhdon të frymëzohet nga Iga Swiatektitulli Roland-Garros në vitin 2020.

Express Tenisi

“Dua të them, sikur të isha super krenar për Igën,” u tha Hurkacz gazetarëve në konferencën e tij virtuale për shtyp pas finales të Dielën. “Ajo që ajo ka bërë atje në French Open ishte e mahnitshme. Unë mendoj se kjo dha besimin për ne, për mua, veten time dhe lojtarët më të rinj në Poloni se është e mundur të fitojmë ata tituj të mëdhenj. ”

Swiatek ishte një turne absolut në forcë në Paris vitin e kaluar. Ajo nuk lëshoi ​​një set dhe u bë kampionia më e re e Open French në 28 vjet. Fitorja e saj ka frymëzuar miliona në vendin e saj të lindjes dhe Hurkacz shpreson se ai gjithashtu mund të frymëzojë polakët.

“Dua të them, shpresoj se si me lojën time, unë gjithashtu mund të frymëzoj disa njerëz në Poloni dhe shpresoj se ata e shijuan atë atje. Po, unë jam super, super krenar që jam polonisht dhe jam mirënjohës për të gjithë mbështetjen që marr. ”

Besimi në rritje me fitimin më të madh

I pyetur nëse paraqitja e tij në Miami Open ishte tenisi më i mirë që kishte prodhuar ndonjëherë, Hurkacz ishte i shpejtë për të rënë dakord.

“Une luajta [some] i tenisit më të mirë që kam luajtur ndonjëherë, ”tha ai. “Unë isha solid gjatë gjithë turneut dhe isha në gjendje të kaloja secilën raund, edhe më shumë pompova për raundin tjetër. Kështu që mendoj se kjo është diçka e veçantë për mua. Po, tenisi im po bëhet më i mirë. Dua të them, ne punojmë shumë me trajnerin tim, dhe shumë të lumtur që ndodhi këtu. Si, po, ne ende duhet të përmirësojmë disa gjëra dhe thjesht të përpiqemi të bëhemi më mirë çdo ditë. “

Hurkacz ka folur për faktin se besimi po e ndihmon atë të nxjerrë tenisin e tij më të mirë. Ishte e qartë gjatë gjithë javës që ai ishte më komod duke imponuar veten mbi lojtarët më të mirë si Stefanos Tsitsipas dhe Andrey Rublev, dhe përsëri në finale.

“Fitimi i një turneu si ky ju jep shtesë, unë mendoj, si motivim dhe vetëbesim se,” Mirë, si, ju jeni në gjendje ta bëni atë, si keni kaluar si disa me të vërtetë si momente të vështira. “” Ai tha .

Ngjashëm me shokun e tij të mirë dhe ndonjëherë partner të dyfishtë Jannik Sinner, Hurkacz thotë se ai shpreson të vazhdojë të përmirësohet ndërsa sezoni përparon.

“Unë thjesht do të përpiqem të jem gjithnjë e më i mirë çdo ditë dhe të përpiqem të punoj në gjëra me CB (traineri i tij Craig Boynton) për të qenë një lojtar më i mirë, një konkurrencë më e mirë,” tha ai. “Unë do të përqendrohem në hapin që po bëjmë, kështu që thjesht po përpiqemi të përmirësojmë çdo ditë dhe, po, ky turne ishte efekti i kësaj.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu