Mirësevini në 2021. Pas një fundi drithërues të një fushate të egër dhe të paparashikueshme në vitin 2020, një sezon i ri ka gdhirë në ATP Challenger Tour. Ndërsa fazat fillestare mund të duken ndryshe se në vitet e kaluara, beteja për t’u bërë ylli tjetër i Breakout mbetet e njëjtë.

Në një vit tipik, yjet e qarkut Challenger do të zbresin në Noumea tropikale dhe Australinë e puthur nga dielli në janar. Por me pandeminë COVID-19 që vazhdon të ndikojë në botë, lojtarët po përshtaten dhe po përshtaten me një mjedis të ri për të filluar fushatat e tyre. Këtë javë, Stambolli me dëborë është vendi i turneut hapës të ATP Challenger Tour. Gjykatat e brendshme të forta të Klubit Sportiv TED luajnë mikpritës të Stambollit Indoor Challenger.

Shikoni Vizatimin e Stambollit

Duke dalë nga sezonet e përparimit në vitin 2020, yjet e #NextGenATP Lorenzo Musetti, Brandon Nakashima dhe Thiago Seyboth Wild hyjnë në 2021 duke kërkuar të hedhin hapin tjetër në ofertat e tyre për të thyer Top 100 të Renditjeve të ATP të FedEx. Për treshen, udhëtimi për në Finalet e ATP të Gjeneralit fillon në Stamboll.

Në numrin botëror 129, 18-vjeçari Musetti është lojtari më i ri në fushë. Italiani ishte një nga zbulimet më të mëdha të sezonit 2020, duke fituar titullin e tij të parë Challenger në Forli, Itali, pasi mahniti katër lojtarët Top 100 gjatë javës. Një nga adoleshentët më të nxehtë në turne, Musetti do të kërkojë të mbajë vrullin deri në 2021. Ai hapet kundër Danilo Petrovic të Serbisë, me pasardhësin e tretë Antoine Hoang që pret në çerekun e tij të shortit.

Nakashima, i cili mbylli vitin 2020 me një titull të parë Challenger në Orlando, përballet të martën me numrin 1 turk Cem Ilkel. Një ndeshje e mundshme finale e Orlandos kundër Prajnesh Gunneswaran pret në raundin e dytë. Gati një vit i hequr nga titulli i tij i parë në ATP Tour në Santiago, Seyboth Wild i Brazilit hyn në vitin në numrin 118 në botë. I ulur i dyti këtë javë, ai hapet kundër Mohamed Safwat në kapakun e së hënës.

Turneu ATP Challenger 

Gjithashtu në Stamboll garon edhe kandidati i parë Daniel Elahi Galan, i cili arriti në raundin e tretë në Roland Garros në Tetor dhe kaloi në vitin 2020 me një titull në baltën e Lima, Peru. Ai bashkohet me Seyboth Wild, Hoang dhe Facundo Bagnis të Argjentinës si 4 farat më të mira në metropolin turk. Kolumbiani hapet të martën ndaj një kualifikuesi.

Marc-Andrea Huesler është një nga lojtarët pa farë që askush nuk dëshiron të përballet në Stamboll. Zvicerani ishte lojtari i vetëm që fitoi në sipërfaqe të shumta një vit më parë, duke mbizotëruar në baltën e jashtme të Sibiu, Rumani dhe fushat e brendshme të tapeteve të Ismaning, Gjermani. Një nga lojtarët më të nxehtë në planet në muajt e fundit të vitit 2020, Huesler gjithashtu shkoi në gjysmë-finale në ndalesën ATP 250 në Kitzbuhel, ku ai fitoi fitoren e tij të parë në Top 20 ndaj Fabio Fognini. Ai paraqitet i madh në një gjysmë të ngarkuar të barazimit, me Guido Andreozzi kundërshtarin e tij në raundin e parë dhe Bagnis, Nakashima, Gunneswaran dhe Zhang Zhizhen të Kinës gjithashtu në lagjen e tij.

Një nga më të fortët e ATP Challenger Tour, qyteti i Stambollit feston vitin e tij të 31-të radhazi në qark. Klubi Sportiv TED gjithashtu pret një ngjarje vjetore në gjykatë të ashpër në shtator, me 10 yjet e ardhshëm Top Nikolas Davydenko (2001), Robin Soderling (2003) dhe Karen Khachanov (2015) midis kampionëve të tij të kaluar. I themeluar në vitin 1936, klubi është objekti më i vjetër dhe më i madh i tenisit në të gjithë Turqinë.

Stamboll


Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu