Duke hyrë në javë, Filip Horansky i Sllovakisë zotëronte vetëm një fitore ndaj një kundërshtari Top 100 në karrierën e tij. Të Mërkurën, ai shtoi Nr. 2.

28-vjeçari ndaloi garën e parë dhe numrin 74 të Botës Lucas Pouille në ngjarjen ATP Challenger Tour në Quimper, Francë, duke fituar një fitore mbresëlënëse 6-4, 5-7, 6-4. Horansky rezervoi vendin e tij në çerekfinale pas një ore e 54 minutash, duke u grumbulluar nga një ndërprerje në setin e tretë për të arritur në tetë të fundit në Open Quimper Bretagne Occidentale.

Horansky, i cili përmirësoi në 2-14 kundër kundërshtimit Top 100, do të përballet me Maximilian Marterer në çerekfinalet e së Premtes. Marterer u mblodh nga një set poshtë në skajin e Sebastian Ofner 5-7, 6-4, 7-6 (6).

Për Pouille, ishte një kthim i shumëpritur në fushën e ndeshjeve profesionale. Kampioni pesë herë në ATP Tour dhe gjysmëfinalisti i Australian Open 2019 konkurroi në turneun e tij të parë që kur iu nënshtrua një operacioni në bërrylin e djathtë vitin e kaluar. Ai gjithashtu po luante në turneun e tij të parë që kur u bë baba. Javën e kaluar, gruaja e tij Clemence lindi fëmijën e tyre të parë, Rose.

Në aksione të tjera, kartoni i egër Constant Lestienne u bë francezi i parë në çerekfinale, duke mundur ish-numrin 33 të Botës Denis Istomin me 6-4, 6-4. Ai do të përballet me #NextGenATP amerikan Brandon Nakashima për një vend në gjysmëfinale. Nakashima vazhdoi formën e tij dominuese, duke fituar një fitore bindëse 6-2, 6-1 ndaj farës së pestë Federico Gaio. 19-vjeçari tani është 8-1 në nëntë ndeshjet e tij të fundit Challenger.

Marchenko
Foto: Marion Mochet

Kualifikuesi dhe ish-nr 49 i Botës, Illya Marchenko shtoi fitoren e katërt të javës me 6-3, 6-2 të garës së tretë Gregoire Barrere. Dhe javën e kaluar kampioni i Stambollit Arthur Rinderknech zgjati fillimin e tij perfekt në sezonin 2021, duke luftuar bashkëkombasin e kaluar Antoine Cornut-Chauvinc. Ai bashkohet me nënkampionin e Stambollit Benjamin Bonzi midis francezëve që përparojnë të Mërkurën. Bonzi rrëzoi garën e tetë Marc-Andrea Huesler 6-3, 6-7 (2), 7-6 (5) në dy orë e shtatë minuta.

Luaj (Më në fund) Fillon Në Antalya

Pas një shiu katër-ditor, lojtarët morën gjykatën në Antalia, Turqi, për ngjarjen e parë në fushë argjile të vitit. Shiu i rrëmbyeshëm dhe erërat e erës si tornado detyruan shtyrjen e fillimit të turneut. Kualifikimi, i cili duhej të niste të Shtunën, më në fund u zhvillua ndërsa qiejtë pastruan të Mërkurën në mbrëmje. Një ndeshje u përfundua, pasi adoleshenti kroat Duje Ajdukovic mundi Felipe Meligeni me 6-2, 6-0. Një e enjte e ngarkuar është në plan, me 34 ndeshje të shpërndara në tetë gjykata.


Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu