Kalendari i Rishikuar i ATP: Houston Out, Marbella, Singapor In

ATP do të mirëpresë ndalesa të reja të nivelit 250 në Singapor dhe Marbella, ndërsa Houston ka dalë nga kalendari 2021.

Pro Tour për burra ka lëshuar azhurnime të kalendarit ATP Tour 2021 përballë sfidave të caktimit të paraqitura nga pandemia e COVID-19.

Më shumë: Novak u përgjigjet kritikëve të tij

Rishikimi përmban shtimin e dy ngjarjeve të reja ATP 250, të dhëna si licenca njëvjeçare për sezonin 2021, në Singapor, pas përfundimit të Australian Open, dhe Marbella, pas Miami Open të paraqitur nga Itaú, nga 5 Prill.

Masa të tjera për të krijuar mundësi shtesë për të luajtur përfshijnë zgjerimin e Madhësisë kryesore të Vizatimeve Single / Shortit Kualifikues në Kampionatin e Tenisit Duty Free nga 32/16 në 48/24, ndërsa madhësia e Shortit të Kualifikimit në Abierto Mexicano Telcel do të rritet nga 16 në 32

Përveç kësaj, madhësitë e barazimit kualifikues në ATP 250 Cordoba Open, Argentina Open (Buenos Aires) dhe Chile Dove Men + Care Open (Santiago) gjithashtu do të zgjerohen nga 16 në 32.

Open Hungarez, turneu ATP 250 në fushë argjile, i mbajtur zakonisht në Prill në Budapest, është miratuar për zhvendosje në Beograd, Serbi, nga 2021.

Fayez Sarofim & Co. Kampionati i Gjykatës së Balta për Burra në SHBA, ngjarja ATP 250 e mbajtur në baltën e kuqe të Hjustonit, e planifikuar zakonisht në Prill, ka njoftuar se nuk do të zhvillohet në 2021.

“Ne nuk arritëm në këtë vendim lehtë, por duke marrë parasysh një numër faktorësh mendojmë se nuk duhet të ecim përpara me mbajtjen e një eventi këtë vit,” tha drejtori i turneut në Hjuston Bronwyn Greer. “Ka shumë aspekte për të pritur ngjarjen tonë dhe secila prej tyre duhet të sinkronizohet në mënyrë që të orkestrojë me sukses dhe në mënyrë të sigurt turneun.

“Duke pasur parasysh kushtet aktuale në komunitetin tonë, ne mendojmë se është më mirë të mos ecim përpara dhe në vend të kësaj t’i përqendrojmë energjitë tona në planifikimin për të mirëpritur tifozët tanë dhe lojtarët e ATP Tour përsëri në Hjuston në 2022.”

Ky do të jetë viti i dytë radhazi që turneu nuk do të mbahet.

Në vitin 2020, ATP Tour pezulloi lojën e turneut nga marsi deri në gusht për shkak të pandemisë COVID-19. Kampionati i Gjykatave të Balta për Burra në SH.B.A. mbahet çdo vit që nga viti 1910, me përjashtim të vitit 1928. River Oaks Country Club ka organizuar një turne tenisi që nga viti 1931, me përjashtim të viteve 1942-45 dhe ka qenë shtëpia e Kampionatit të Gjykatës së Balta për Burra të SH.B.A. që nga viti 2008

Express Tenisi

ATP tha se “vazhdon të vlerësojë mundësitë për licenca shtesë një-vjeçare për të mbushur çdo boshllëk në kalendar dhe do të komunikojë çdo shtesë në kohën e duhur.”

Kredi fotografike: Kampionati i Gjykatës së Balta për Burra në SHBA

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu