Nga Chris Oddo | @TheFanChild | E Shtunë 13 Shkurt 2021

Të Tajvanit Hsieh Su-Wei ka trokitur në derë në Grand Slams më parë, por të Dielën në Australi ajo e shkatërroi atë në një mënyrë të madhe për t’u bërë lojtarja më e vjetër e WTA në histori që arriti në çerekfinalet e një Grand Slam për herë të parë.

Express Tenisi

Hsieh, numri dy aktual i dyfishtë dhe një tri herë kampion i madh i dyfishtë i mundur Marketa Vondrousova 6-4 6-2 në Ditën 7 për të arritur në tetë të fundit të Happy Slam në paraqitjen e saj të 38-të në një major.

Hsieh, i cili mërziti numrin 8 me farë Bianca Andreescu në raundin e dytë, konvertoi katër nga tetë pikët e pushimit dhe goditi 16 fituesit për të vendosur një ndeshje çerekfinale me të Naomi Osaka.

Vetëm katër lojtarë të WTA në histori kishin luajtur më shumë barazime kryesore në Grand Slams para se të kalonin në çerekfinale – Tamarine Tanasugarn (45, 2008 Wimbledon), Silvia Farina Elia (44, 2003 Wimbledon) dhe Elena Vesnina (42, 2016 Wimbledon) dhe Julia Goerges (41, 2018 Wimbledon).

Hsieh, e cila është e njohur për dinakërinë e saj dhe aftësinë e saj unike për të zbutur lojtarët më të goditur të lojës me një mori bunts, kënde, mashtrime dhe mashtrime, është një sasi e çmuar në WTA Tour dhe mes tifozëve që gëzojnë personalitetin e saj me flluska, ndjenja e shkathët e prekjes dhe mënyra se si ajo mund t’i çmend kundërshtarët e saj me aftësinë e saj të çuditshme për të vendosur rastësisht topin në pika të pamundura në fushë.

Osaka do të jetë favoriti ndalues ​​kur çifti të takohen të Martën në Australi, por mos e llogaritni Hsieh. Ajo zotëron tetë fitore në Top-10 të karrierës, dhe katër në Slams, duke përfshirë një shqetësim të Botës Nr.1 Simona Halep në raundin e tretë në Wimbledon në 2018. Në udhëtimin e saj të fundit në javën e dytë në Australian Open (ajo ka bërë tre tani) ajo mundi atëherë Nr. 3 të Botës Garbiñe Muguruza në raundin e dytë.

“Unë nuk shqetësohem për këtë,” tha Hsieh duke u përballur me kampionin e trefishtë të madh të fituar me Nr.3. “Ajo ndoshta do të më godasë në fushë. Unë përpiqem të luaj lojën time, të bëj punën time, të shoh se çfarë do të ndodhë.”

Cleshtë e qartë që Hsieh është gjithashtu një mjeshtër në sallën e shtypit gjithashtu.

Këtu ka më shumë prova: pasi fitoi të Dielën, asaj iu bë një pyetje se si ishte në gjendje të depërtonte dhe hyri në një histori të gjatë se si ajo mësoi për herë të parë të mundte lojtarët e Top 10 në Roland Garros. Hsieh tha se prindërit e të dashurit të saj erdhën ta shikonin atë në Paris dhe ata dukeshin sikur po binin në gjumë në ndeshjen e saj. Ajo vendosi që duhej të bënte një shfaqje për ta.

“Unë isha me të dashurin tim, ishte viti i parë ose viti i dytë, harroj cilin vit, por prindërit e tij kishin ardhur hera e parë për të parë ndeshjen time,” tha ajo (duke iu referuar fitores së saj të parë në Top 10 të karrierës, e cila erdhi kundër Johanna Konta në Roland Garros në raundin e parë në 2017. “Pastaj ditën e parë po humba shumë keq. Kështu që shoh prindin, mendoj se ata duken sikur do të bien në gjumë. Unë mendoj se luaj shumë keq. Unë i them vetes , Mirë, tani nuk më intereson se çfarë do të ndodhë, do të përpiqem të kap çdo top, do të përpiqem ta bëj atë të duket pak më mirë. Të paktën dua t’i shoh paksa zgjuar. Kjo është mënyra se si kthehem, fitoj vendos dhe fitoj ndeshjen. Pas kësaj, unë filloj të fitoj disa lojtarë të top-10 “.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu