Toni Nadal: I befasuar Rafa nuk po luan Wimbledon

Toni Nadal ishte “befasuar” Rafael Nadal u tërhoq nga Wimbledon – dhe pranon se nuk ishte i impresionuar nga niveli i lojës në pushtimin gjysmëfinal të Novak Djokovic të Roland Garros të 13-herë kampionit.

Në një gamë të gjerë intervistë me botimin spanjoll Marca, Toni Nadal, xhaxhai i Rafës dhe trajneri origjinal, gjithashtu ofron pikëpamjet e tij se si do të kalojë Roger Federer në Wimbledon dhe kërkimin e Gjokoviç për të pretenduar Golden Slam.

Evert: Federer përballet me detyrën monumentale në Wimbledon

Lexoni të plotë Intervistë e Marca këtu.

Vendimi i njëzet herë kampionit të Grand Slam, Nadal, për të hequr dorë nga Wimbledon, e befasoi dajën e tij.

“Po unë u habita,” i tha Toni Nadal Marca. “It’sshtë e vërtetë që ai kishte disa probleme të vogla, por padyshim që mendova se do të luante”.

Toni Nadal, i cili është drejtor i turneut për Kampionatin e Majorka, beson se është “shumë e vështirë, por e mundshme” për numrin 1 të botës Djokovic për të përfunduar Grand Slam këtë sezon.

Megjithëse shumë ish-kampionë, media dhe tifozët vlerësuan fitoren pulsuese të Djokovic ndaj Nadal në gjysmëfinalet e Roland Garros gjatë rrugës për në kampionatin e tij të 19-të të madh, Xha Toni tregon numrin e gabimeve të nipit të tij në atë përplasje si një arsye pse ai nuk e sheh atë si një përplasje klasike me cilësi të lartë.

“Nuk e gjeta atë në një nivel veçanërisht të lartë. Kur shikoni setin e fundit, po. Isshtë e vërtetë që ai fitoi pikë shumë të mira, por Rafael dështoi më shumë se zakonisht,” i tha Toni Nadal Marca. “Ai bëri 55 gabime të paforcuara dhe kjo e bëri më të lehtë për Djokovic të luante më mirë. Nëse shikoni numrat e Rafael nga 2020 deri në 2021, ka një ndryshim.

“Në fund të fundit është një ekuilibër, kur njëri shkon lart tjetri bie dhe anasjelltas. Unë nuk pashë një ndeshje tepër të mirë. Kam lexuar që thuhej që niveli ishte shumë i lartë, me mbiemra superlativë, dhe unë nuk e pashë në atë mënyrë. Vëllai im Mikelanxhelo më thirri për të më pyetur se si e kisha parë dhe i thashë pikërisht këtë “.

Express Tenisi

Toni Nadal zbulon se marrëveshja e tij për trajner me Felix Auger-Aliassime është një angazhim verbal.

Duke reflektuar në fitoren e Kanadezit ndaj heroit të tij të tenisit, Roger Federer, në Halle javën e kaluar, Toni Nadal thotë se tetë herë fituesi i Wimbledon ka aftësitë për të mposhtur këdo në SW19, por thotë se aftësia e super yllit 39-vjeçar zviceran për të mbështetur një Niveli i lartë i lojës në ndeshjet më të mira të pesë grupeve për dy javë është në diskutim.

“E pashë atë duke luajtur në Halle me Felix dhe seti i tretë i kushtoi,” tha Toni Nadal. “Zakonisht nuk është e lehtë për të që të luajë një seri ndeshjesh me pesë sete.

“Federer ka cilësinë për të mposhtur këdo, ajo që unë nuk e di është nëse ai është në gjendje të luajë ndeshje me intensitet të lartë për dy javë. Me Roger mund të presësh gjithçka.”

Kredi për fotografi: Qendra e Tenisit Rafa Nadal

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu