Nga Chris Oddo | @TheFanChild | E Premte 11 Qershor 2021

Stefanos Tsitsipas le emocionet e tij të përhapen pas fitores së tij novatore 6-3, 6-3, 4-6, 4-6, 6-3 Aleksandër Zverev të premten në Paris.

Express Tenisi

Pasi arriti në finalen e tij të parë Grand Slam – dhe u bë lojtari i parë grek që arriti ndonjëherë një të tillë – Tsitsipas ishte afër lotëve kur u foli turmës në Court Philippe Chatrier pas ndeshjes.

Pas finales, 22-vjeçari Grek foli për sa mirënjohës është që luan sportin që do dhe provon mashtrimet e tij kundër më të mirëve në botë.

“Unë jam krenar për veten time,” tha Tsitsipas. “Në të vërtetë e dua atë që po bëj. Më pëlqen që mund të luaj në këtë stadium. Unë jam mirënjohës për çdo ndeshje të vetme që kam për të luajtur. Padyshim që jam e bekuar që kam mundësinë të luaj kundër më të mirëve dhe të provoj veten time, diçka që gjithmonë e kam ëndërruar dhe kam dashur të ndodhë një ditë. Unë jam në gjendje të jem këtu dhe me të vërtetë jam duke kërkuar për të. E dashuroj ate.”

Tsitsipas, i cili po luante në gjysmëfinalen e tij të katërt Grand Slam sot në Paris, dhe i dyti në Roland-Garros, thotë se ai është gati të lërë të gjitha në fushë në finalen e së Dielës.

“Unë mendoj se kam treguar disiplinë të mirë deri më tani,” tha ai, duke iu referuar përmirësimeve të tij gjatë viteve të fundit. “Unë kam qenë progresive. Nuk është finale, e cila është emocionuese. Unë jam duke kërkuar para për të lënë të gjithë trupin tim në fushë. ”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu