Nga Chris Oddo | @TheFanChild | E mërkurë 19 maj 2021

Nuk ka një mal më të madh për tu ngjitur në tenis sesa Rafael Nadal në Roland-Garros.

Pas triumfit të tij 3-6, 6-3, 7-6 (4), 6-2 mbi Mbretin e Balta të Premten në mbrëmje në Paris, Novak Djokovic u kënaq me atë që ai e quajti fitoren e tij më të mirë në Paris, duke e krahasuar atë me një udhëtim epik në një nga majat më të larta të botës.

Express Tenisi

“Sa herë që shkelni në gjykatë me të, e dini që duhet të ngjiteni në mal. Everest për të fituar kundër këtij djali këtu, ”tha Djokovic. “Unë fitova vetëm një herë, mendoj se tetë ndeshjet tona që kemi luajtur ndonjëherë në Chatrier këtu në Roland Garros. Unë u përpoqa të marr disa pozitive dhe disa sugjerime nga ajo ndeshje në 2015 që fitova kundër tij për t’i zbatuar sonte, e cila funksionoi shumë bukur.

“Por është vetëm një nga këto ndeshje që unë me të vërtetë do ta kujtoj për një kohë shumë të gjatë, jo vetëm sepse e fitova ndeshjen, por për shkak të atmosferës dhe vetëm rasti ishte shumë i veçantë.”

Ishte fitorja e 30-të e Djokovic kundër Nadal, dhe ai bëhet njeriu i parë në histori që mundi Nadal dy herë në Roland-Garros.

Spanjolli, tani 105-3 gjatë jetës, nuk kishte humbur kurrë në Paris pasi fitoi setin e parë.

“Padyshim ndeshja më e mirë që unë kam qenë pjesë e ndonjëherë në Roland Garros për mua, dhe tre ndeshjet kryesore që kam luajtur ndonjëherë në tërë karrierën time, duke marrë parasysh cilësinë e tenisit, duke luajtur rivalin tim më të madh në fushë ku ai ka pasur kaq shumë sukses dhe ka qenë forca mbizotëruese në 15 vitet e fundit plus, ”tha Gjokoviç.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu