Pavlyuchenkova: Kaq afër, aq larg

Anastasia Pavlyuchenkova ishte brenda disa lojërave të ëndrrës së saj Grand Slam kur Barbora Krejcikova u ngjit për të realizuar të vetat.

Krejcikova pa farë lëshoi ​​tetë pikë radhazi duke fituar katër nga pesë ndeshjet e fundit në krye të Pavlyuchenkova 6-1, 2-6, 6-4 në finalen e sotme të Roland Garros.

Më shumë: Krejcikova Fiton Roland Garros, Nderon Kujtesën e Novotnës

25-vjeçarja Krejcikova u bë gruaja e parë Çeke që fitoi Roland Garros që kur Hana Mandlikova mbretëroi në 1981.

Një Pavlyuchenkova e përplasur luftoi me guxim përmes dëmtimeve të gjurit dhe të këmbës – ajo mori një skaj të dëmtimit për të ngritur kofshën e majtë – dhe mbajti epërsinë 3-2 në vendim përpara se Krejcikova të ngrinte nivelin dhe titullin.

Rusi me farë të 31-të foli për dhembjen dhe qëllimin dhe emocionin e papërgjegjshëm të arritjes së afërt për të realizuar ëndrrën tuaj vetëm për ta parë atë të shpërndahej.

“Kam pasur një rrugë të gjatë dhe të vështirë, gjithashtu duke hyrë në finale,” tha Pavlyuchenkova. “Dukej sikur ishte aq afër, por aq larg në të njëjtën kohë. Kështu që unë mendoj se thjesht do të vazhdoj dhe do ta marr turne për turne, ndeshje për ndeshje. Justshtë ashtu si po e bëja edhe këto dy javë. Unë e gjeta veten në finale. Mendoj se ky është çelësi. “

Akoma, Pavlyuchenkova mund të marrë forcë nga një vrapim rekord që pa pushtuesit e saj kampionë dhe pretendentë për të arritur në finalen e saj të parë të parë në paraqitjen e saj të 52-të Grand Slam.

“Por patjetër, dua të them, besoj në lojën time, besoj në mua,” tha Pavlyuchenkova. “Unë e di që unë jam një luftëtar. Çfarë tjetër ju duhet në thelb?”

Express Tenisi

29-vjeçarja ruse është gruaja e parë në historinë e Open Era që arriti në një finale të madhe të vajzës pas 50 ose më shumë paraqitjeve të Grand Slam.

Tensioni i fitores së Pavlyuchenkova në raundin e tretë 6-4, 2-6, 6-0 ndaj Aryna Sabalenka, të pasardhësve të tretë, rriti dhimbjen e gjurit. Trupi i saj u tensionua nga fitoret në tre sete mbi ish-nr. 1 Victoria Azarenka dhe partneren e saj në dyshe, Elena Rybakina. Pavlyuchenkova vazhdoi dhe vendosi veten në pozitë për të fituar, por Krejcikova e rriti atë duke sulmuar topin në kohën e përtypjes.

“Unë luaj aq mirë, por trupi im më thotë këtë: Unë nuk dua të vazhdoj. Po, sa më shumë të luash, aq më keq i bëhet trupit”, tha Pavlyuchenkova. “Kur isha duke u ulur në shërbimin tim, ndjeva shumë dhimbje në pjesën e pasme të këmbës sime. Ishte pothuajse si të tërhiqesha, kështu që unë duhej ta përfundoja atë. Pastaj e humba atë lojë 4-3 sepse ishte kundër erës .

“Gjithmonë ndihesha sikur ajo po më shtynte shërbimin tim. Ndihesha sikur kisha nevojë të bëja pak më shumë me shërbimin tim. Ajo po luante me erën. Kështu e ndjeva veten. Ndihesha paksa kështu gjatë gjithë kohës Unë nuk e di. Unë mendoj se ajo thjesht luajti më solide dhe më mirë në fund. “

Kredia e fotografisë: Roland Garros Facebook

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu