Davenport: Karantina e fortë mund të çojë në vuajtje

Nga Richard Pagliaro

Happy Slam mund të ndihet si Big Hurt për lojtarët që shërbyen karantinë e vështirë, thotë ish-nr 1 i botës Lindsay Davenport.

Shtatëdhjetë e dy lojtarë ishin të mbyllur në një karantinë të vështirë dy-javore në dhomat e tyre të hotelit në Melburn për shkak të protokolleve të sigurisë qeveritare Coronavirus. Shumica e atyre lojtarëve kanë pak më shumë se një javë për të praktikuar në përgatitje për Australian Open, i cili fillon të hënën në Melburn.

Më shumë: Nadal Tërheq Nga Ndeshja e Kupës ATP

Në një telefonatë konferencë me mediat për të promovuar mbulimin e Australian Open të Tennis Channel, analisti kryesor i TC Davenport thotë se ajo shqetësohet për shëndetin fizik të lojtarëve që shkojnë nga izolimi në garën e Grand Slam në më pak se 10 ditë.

“Ju pëlqen të lehtësoni rrugën tuaj në të. Krejt papritur tani është padyshim një orar shumë i ngjeshur,” tha Davenport. “Ashtu siç duhej të ishte. Unë mendoj se ata do të bëjnë rregullime dhe do ta kalojnë atë.

“Unë shqetësohem për ata 72 lojtarë që ishin në bllokim të vështirë. Fizikisht mendoj se do të shohim shumë lojtarë që vuajnë për shkak të kësaj.”

Transmetimi dyjavor i Tennis Channel i Australian Open 2021 do të zhvillohet 8-21 Shkurt, me më shumë se 25 orë ndeshje drejtpërdrejtë nga madhësia e parë e sportit e sezonit. Rrjeti do t’i kushtojë më shumë se 175 orë totale vitit të tij të 14-të të mbulimit të AO, me encore të së njëjtës ditë, komente dhe analiza të natës përveç konkurrencës së drejtpërdrejtë.


Davenport, i cili mundi Martina Hingis 6-1, 7-5 për të fituar titullin Australian Open 2000 dhe luajti pesë finale të dyfishtë AO në një periudhë gjashtë vjeçare nga 1996 në 2001, tha se zakonisht do t’i duhej më shumë se një muaj për t’u rikthyer në majë kushti i ndeshjes pas një pauze dy javore.

“Unë e di që nëse do të bëja 14 ditë pushim pa goditur një top, do të ndihesha sikur do të më duheshin pesë deri në gjashtë javë që të kthehem të ndjehem mirë,” tha Davenport. “Këta lojtarë kanë të drejtë, besoj se është, nëntë ose 10 ditë para fillimit të Australian Open. Kjo është një pyetje e madhe, veçanërisht nëse shikoni disa nga lojtarët e burrave që padyshim duhet të luajnë tre nga pesë grupe , merreni me nxehtësinë e mundshme Australiane të verës “.

Salla e Famerit Pete Sampras ishte një nga disa lojtarët që pësuan probleme me flluska në Melburn pasi nxehtësia e kombinuar me faktin që dora e tij nuk ishte ngurtësuar nga kallot e bënë lëkurën më të butë më të prekshme. Davenport sugjeron që lojtarët të prirur ndaj zakoneve më të forta të praktikës janë më të prekshëm ndaj dëmtimeve pasi kanë shërbyer izolimin 14-ditor.

Express Tenisi

Në fund të fundit, ky AO mund të jetë një mbijetesë e dy javëve më të forta.

“Ndonjëherë janë dëmtime të mëdha, ndonjëherë janë dëmtime të vogla, flluska, thjesht siklet kur dilni përsëri në fushë. Ata lojtarë do të kenë një disavantazh të rëndësishëm,” tha Davenport. “Për lojtarët që duhet të arrijnë atje në mënyrë të sigurt dhe të jenë në gjendje të stërviten pak, mendoj se do të jenë në rregull.

“Mendoj se paraqet një sfidë për lojtarë të caktuar që normalisht mund të praktikojnë pesë deri në gjashtë orë, të kenë gjithçka në një mënyrë të caktuar. Ata janë detyruar të përpiqen të përshtaten me një mënyrë tjetër të jetës në turne pro, përgatitje të ndryshme.”

Kredia e fotografisë: Mark Peterson / Corleve

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu