Kur Aslan Karatsev mundi për herë të parë Diego Schwartzman në Australian Open tre muaj më parë, bota e tenisit dinte shumë pak për 27-vjeçarin. Sipas fjalëve të Daniil Medvedev, ai ishte “arma e fshehtë” e Rusisë në ATP Cup. Sot, gjërat janë shumë të ndryshme.

Karatsev mundi garën e shtatë Schwartzman edhe njëherë të Mërkurën, 2-6, 6-4, 6-1 për një orë e 49 minuta, për një vend në raundin e tretë të Mutua Madrid Open.

Vendosja e Fituesit Karatsev kundrejt Schwartzman


– Mirësjellje grafike e Hawk-Eye Innovations / ATP Media
– Bëni një zhytje të thellë në këtë ndeshje me Match Insights të mundësuar nga Infosys NIA

Karatsev ka provuar prej kohësh që vrapimi i tij në shkurt në gjysmë-finale në Melbourne Park nuk ishte i mirë, duke marrë titullin e tij të parë ATP Tour në Dubai Duty Free Tennis Championships (vd. Harris) disa javë më vonë dhe duke hyrë në Top 30 të Renditjeve të ATP të FedEx.

Pas fitores së tij të katërt në Top 10 të vitit në Madrid, Karatsev do të takojë Alexander Bublik të Kazakistanit të Enjten për një vend në çerekfinalen e tij të parë ATP Masters 1000. Karatsev ka një rekord të ndeshjeve 19-5 në 2021.

Schwartzman dukej që ta kishte ndeshjen nën kontroll kur udhëhoqi një set dhe 2-0 në Stadiumin 3, por Karatsev filloi të gjente rrezen e tij dhe punoi në rrugën e tij të kthimit. Nga 4-4 në setin e parë, rusi fitoi shtatë ndeshje radhazi dhe e përfundoi ndeshjen me 33 fitues në tre të Schwartzman. Tre muaj më parë, Karatsev mundi Schwartzman 6-3, 6-3, 6-3 në raundin e tretë të Australian Open.

“Unë nuk jam i sigurt nëse kam ndryshuar diçka,” tha Schwartzman. “Unë mendoj se ai ndryshoi. Ai po mungonte pothuajse në çdo goditje të vetme. Pas [I was up] 6-2, 2-0, ai filloi të godiste shumë fitues, shumë acë … Ishte shumë e vështirë për mua. Në gjysmë të rrugës së setit të dytë ai po luante shumë fort, shumë pranë vijave, duke shërbyer shumë shërbime të para. Nuk pata asnjë shans pas kësaj “.

Diku tjetër, kualifikuesi argjentinas Federico Delbonis vendosi një përplasje të raundit të tretë me Matteo Berrettini të rreshtit të tetë, pasi mundi Albert Ramos-Vinolas të Spanjës 7-6 (5), 6-3 në një orë e 40 minuta. Ramos-Vinolas arriti në Madrid në prag të ngritjes së titullit të tij të tretë ATP Tour në Millennium Estoril Open (vd. Norrie).Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu