Nadal: Kërkohet Peak Play vs Tsitsipas

Nga Richard Pagliaro

Stefanos Tsitsipas është vija dhe Rafael Nadal synon të arrijë kulmin kur dy farat e para do të hapen në finalen e Barcelona Open nesër.

Timeshtë hera e parë në 13 vjet që finalet e Barcelonës paraqesin dy lojtarë të 5 më të renditurit dhe të dy po luajnë për të marrë titullin dhe për të zgjatur vijat.

Më shumë: Nadal vendos përballjen e Tsitsipas

Kampioni i Monte-Carlo Tsitsipas kalon një seri më të mirë në karrierën e nëntë ndeshjeve në finale duke përfshirë të gjitha 17 setet që ai ka luajtur në atë hapësirë, ndërsa Nadal është i përsosur 11-0 në finalet e Barcelonës ndërsa luan për një kurorë të 61-të në fushën e karrierës. në gjykatën e tij me emër.

Tsitsipas i pasardhësit të dytë e njeh sfidën që pret. Finalja e nesërme është një revansh e finales së Barcelonës 2018 kur Nadal goditi Tsitsipas në finalen e tij të parë ATP 6-2, 6-1.

Herën e fundit kur ata u takuan, Tsitsipas tregoi pjekurinë në lojën e tij dhe sjelljen konkurruese duke tërhequr një gjë të rrallë nga dy grupe për të rrëzuar Nadalin 3-6, 2-6, 7-6 (4), 6-4, 7-5 në një kthim të ngjallur të çerekfinales Australian Open në shkurt.

It’sshtë mbreti i baltës kundër sundimtarit të Monte-Carlo Tsitsipas i cili ka aplikuar aftësitë e tij gjyqësore për të postuar 26 fitore këtë sezon, duke e lidhur Andrey Rublev për kryesimin e ATP.

“Gjithmonë kam menduar se ai është një lojtar fantastik. Nesër për mua është një mundësi për mua që të luaj kundër ndoshta lojtarit më të mirë të momentit. Kështu që le të shohim,” tha Nadal. “Duhet të jem gati. Duhet të luaj në kulmin tim. Le të shohim”.

Garat e fundit i shërbejnë fuqishëm Tsitsipas kundër lojës së saktë të Nadalit për kthim.

“Shpresoj të jem i gatshëm, të jem konkurrues dhe të luftoj për ndeshjen natyrisht,” tha Nadal. “Sot po personalisht kam luajtur ndeshjen time më të mirë të javës.

“Çdo ditë ishte pak më mirë dhe sot ishte më e mira. Nëse jam përmirësuar hap pas hapi gjatë gjithë javës nesër duhet të përmirësoj një hap pak më të lartë. Kështu që shpresoj të jem në gjendje ta realizoj atë.”

Barcelona Open Banc Sabadell Facebook

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu