Këtë javë, ATP Challenger Tour hapet në Francë dhe Turqi për një palë turne me yje. Të gjithë sytë do të drejtohen në fushat e forta të Quimper, Francë dhe baltën e jashtme të Antalias, Turqi, me ish-yjet më të mirë 10 dhe yjet #NextGenATP në veprim.

Në Quimper, edicioni i 11-të i Open Quimper Bretagne Occidentale paraqet ish-numrin 10 në botë Lucas Pouille si pasardhësin e tij të parë dhe 20-vjeçarin Sebastian Korda zuri vendin e dytë. Yjet e tjerë të #NextGenATP, Brandon Nakashima dhe Hugo Gaston janë gjithashtu në fushë të ngarkuar, së bashku me kampionin e së Dielës në Stamboll Arthur Rinderknech.

Do të jetë një kthim i shumëpritur në turne për Pouille, pasi pesë herë kampion ATP Tour dhe gjysmë-finalist i Australian Open 2019 garon në turneun e tij të parë që kur iu nënshtrua operacionit të bërrylit të djathtë vitin e kaluar. Për të shtuar një tjetër shtresë emocionesh në rikthimin e tij, francezi po luan gjithashtu në turneun e tij të parë që kur u bë baba. Javën e kaluar, gruaja e tij Clemence lindi fëmijën e tyre të parë, Rose.

Shikoni Vizatimin Quimper

Pasi ka luajtur vetëm një ndeshje në 15 muajt e fundit, Pouille kthehet në ATP Challenger Tour në kërkim të ndeshjeve dhe ritmit shumë të nevojshëm midis linjave. Ai hapet kundër Filip Horansky të Sllovakisë, me Rinderknech një kundërshtar të mundshëm të çerekfinales. Ish-ylli tjetër i Top 10 Ernests Gulbis dhe amerikanët në formë Nakashima dhe Denis Kudla janë gjithashtu në gjysmën e tij të shortit.

Ndërkohë, pjesa e poshtme e shortit të Quimper titullohet nga numri botëror 103 Korda, ndërsa vendasja në Florida vazhdon kërkimin e tij për një përparim në Top 100. Nënkampion në ngjarjen ATP 250 në Delray Beach në fillim të këtij muaji, ai ka fituar 17 nga 20 ndeshjet e tij të fundit, duke përfshirë gjithashtu një titull të vajzës Challenger në Eckental, Gjermani.

Korda do të hapet kundër një kualifikuesi, me garuesin e gjashtë Jurij Rodionov një kundërshtar të mundshëm të çerekfinales. Diku tjetër, shoku tjetër 20-vjeçar Gaston lufton me kampionin Gregoire Barrere 2019 në një përplasje të raundit të parë, ndërsa një Marc-Andrea Huesler i nxehtë përballet me finalistin e Stambollit Benjamin Bonzi javën e kaluar.

Antalia
Gjykata e qendrës në Antalia

Në inaugurimin e Klubit Megasaray Open I, lojtarët goditën baltën e Antalias për të parën nga dy turnetë e drejtë në qytetin turistik turq. Nr 110 botëror Jaume Munar kryeson fushën, së bashku me pasardhësin e dytë Daniel Elahi Galan dhe yjet e #NextGenATP Thiago Seyboth Wild dhe Lorenzo Musetti.

Munar përfundoi fushatën e tij në vitin 2020 si një nga lojtarët më të nxehtë në rrethin Challenger, duke postuar një rekord 12-3 për të përfunduar sezonin. Ai e ngriti trofeun në Lisbonë, Portugali, në fillim të tetorit dhe arriti në një finale tjetër në Marbella, Spanjë, më vonë atë muaj. Spanjolli hapet kundër bashkatdhetarit Carlos Taberner këtë javë.

Shikoni Vizatimin e Antalias

Munarit i bashkohet pasardhësi i katërt Facundo Bagnis dhe Daniel Altmaier i Gjermanisë në gjysmën e parë të barazimit. Altmaier po kërkon gjithashtu të marrë vrullin nga një fushatë e fortë 2020, pasi ka kaluar në Raundin e 16 në Roland Garros si një kualifikues. Atje, ai siguroi fitoren e tij të parë në Top 10 ndaj Matteo Berrettini.

Galan i dytë, Galan, ndërkohë, hapet kundër një kualifikuesi të Martën. Kolumbianit iu bashkuan Seyboth Wild dhe Musetti në gjysmën e fundit të shortit, si dhe ish-nr 21 i Botës Leonardo Mayer.

Turneu ATP Challenger 


Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu