Këto janë fitoret që Sebastian Korda do të kujtojë për një kohë të gjatë.

Për herë të dytë këtë javë, #NextGenATP Amerikan mbijetoi në një maratonë të vendosur për të avancuar në ngjarjen ATP Challenger Tour në Quimper, Francë. Dy fitore, të dyja kundër kundërshtarëve francezë dhe të dy nga larmia e rikthimit e kanë Korda në greminën e shkatërrimit të Top 100 në Renditjet e ATP të FedEx.

I ulur i dyti në një turne Challenger për herë të parë në karrierën e tij të re, 20-vjeçari po përshtatet me presionin e të qenit lojtar për të mposhtur. Dy ditë pasi ruajti një pikë ndeshje ndaj kualifikuesit Tristan Lamasine, Korda u mblodh nga një set për të rrëzuar Mathias Bourgue 5-7, 7-6 (2), 6-4 në dy orë dhe 11 minuta.

Shikoni Transmetim Drejtpërdrejtë Falas nga ATP Challenger Tour

Nr. 103 i Botës ka pretenduar 11 nga 12 ndeshjet e tij të fundit dhe po kalon vrullin nga një paraqitje finale e hapjes së sezonit në ngjarjen ATP 250 në Delray Beach. Ai parashikohet të depërtojë në Top 100 për herë të parë me një fitore ndaj një francezi tjetër, Enzo Couacaud, në çerekfinalet e së Premtes. Couacaud mundi kartonin e egër Evan Furness me 6-4, 6-7 (5), 6-3 për të përmbyllur Ditën 4 në Open Quimper Bretagne Occidentale.

Në aksione të tjera, kualifikuesi Kacper Zuk po vazhdon serinë e tij të nxehtë në fushat e vështira të Quimper. Poloni 22-vjeçar është ai që do të shikojë në ATP Challenger Tour në 2021 dhe nuk ka rënë në një set për të arritur çerekfinalet këtë javë. Fiton mbi ish-nr 39 në botë Peter Gojowczyk dhe kampionin e së dielës në Stamboll Arthur Rinderknech e kanë numrin 267 të Botës duke u rritur në Top 200.

Ishte hakmarrje e ëmbël për Zuk, i cili ra në Rinderknech në gjysmë-finale në Calgary, Kanada gati një vit më parë. Këtë herë, Zuk fitoi një fitore 7-6 (7), 6-2 ndaj favoritit vendas për të vendosur një takim me Filip Horansky të Sllovakisë. Një ditë pasi mërziti garuesin e parë Lucas Pouille, Horansky u grumbullua para Maximilian Marterer 6-7 (6), 7-5, 6-4.

Pjesa tjetër e propozimit të çerekfinales përmban kartën e egër franceze Constant Lestienne kundër 19-vjeçarit Brandon Nakashima dhe kualifikuesit ukrainas Illya Marchenko që përballet me një në formë Benjamin Bonzi. Bonzi do të dalë në një paraqitje të fundit në Stamboll një javë më parë dhe ka kapur një palë vendime të vendosura barazuese këtë javë në Quimper. Më herët të enjten, ai u kthye përsëri për të mposhtur Yannick Maden 4-6, 6-2, 7-6 (5).

Turneu ATP Challenger 

Qiej të Pastër Mirësevini Launch Antalya

Pas gati pesë ditësh rreshje shiu të rrëmbyeshëm, ngjarja e fushës prej balte në Antalia, Turqia filloi në kushte perfekte për fotografi. Me shtrëngime të erës si tornado dhe shi pa ndaluar që ndalojnë lojën nga e Shtuna në të Mërkurën pasdite, kualifikimi përfundoi përfundimisht në një të Enjte të ngarkuar.

Në total, 38 ndeshje u shpërndanë në tetë gjykata, me kualifikimin për teke, barazimin kryesor të teke dhe veprimin e dyfishtë. Pasardhësi i parë Jaume Munar, ylli i #NextGenATP Lorenzo Musetti dhe karta e egër turke Cem Ilkel të gjithë shënuan biletën e tyre për në çerekfinale. Secili fitoi një palë ndeshje pa rënë një set.

Përveç kësaj, veteranët Tommy Robredo, Paolo Lorenzi dhe Alessandro Giannessi kaluan në raundin e dytë, duke u bashkuar me Joao Domingues të Portugalisë dhe Emilio Gomez të Ekuadorit. Domingues i duheshin tre orë dhe 10 minuta për të kapërcyer Mohamed Safwat në një pushim vendimtar, duke kursyer dy pikë ndeshjeje gjatë rrugës.

Të Premten, loja e raundit të parë dhe të dytë është planifikuar të përfundojë, me pasardhësin e dytë Daniel Elahi Galan, 20-vjeçarin Thiago Seyboth Wild dhe adoleshentin kroat Duje Ajdukovic duke filluar fushatat e tyre.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu