Ndërsa tifozët e Roger Federer në të gjithë botën mezi presin kthimin e heroit të tyre në Doha, një mësues pensionist 63-vjeçar në Belgjikë ofron një mësim se si durimi ka shpërblimet e tij.

Martine Lessire e ka parë Federer të luajë drejtpërdrejt 44 herë dhe do të ishte i pranishëm në Doha këtë javë për kthimin e tij të shumëpritur nëse ajo nuk do të ishte e mbyllur në Belgjikë për shkak të pandemisë. Por ajo nuk është e kënaqur të shikojë thjesht ndeshjet e tij. Ajo gjithashtu e pret atë, së bashku me tifozët e tjerë, jashtë stadiumeve, fushave të praktikës dhe hoteleve vetëm që të ketë një mundësi për t’i uruar fat, për të marrë një foto, ose për të shkëmbyer disa fjalë miqësore.

“Unë nuk e di nëse Roger e di emrin tim deri tani, por ai e njeh fytyrën time me siguri,” thotë Lessire.

Pasi pagoi 900 € për një biletë në Wimbledon në 2016, ajo doli për të parë Roger në 2017, 2018 dhe 2019, kur ajo flinte për një javë të tërë në çadrën e saj jashtë All England Club. Meqenëse nuk ka ku të dushohet në radhë, ajo gjithashtu pagoi për një dhomë në një shtrat dhe mëngjes aty pranë. “Ju duhet të vraponi atje dhe të ktheheni për të pastruar sepse ju lejohet të lini radhën vetëm për një orë,” thotë ajo.

Lessire nuk ka ankesa. Kampingu për një javë ishte kënaqësi e madhe, thotë ajo. Dhe kështu ishte duke pritur tetë orë në Romë në 2016 në mënyrë që t’i jepte Federer zarfin e kuq – një paketë plot dëshira të fatit nga tifozët e tij në të gjithë botën. “Doja të kisha një vend të mirë që Roger të më shihte,” shpjegon ajo. “Nuk e kam problem. Kemi kaluar më shumë kohë duke pritur ta shohim sesa ta shikojmë duke luajtur. Ju duhet të jeni të durueshëm. ”

Shkëmbimi i saj më i paharrueshëm me Federer u zhvillua në Roterdam në 2018 pasi ai u kthye në Nr. 1 në FedEx ATP Rankings. Ishte ngrirje e ftohtë dhe tifozët e tifozëve që prisnin Roger jashtë stadiumit filluan të holloheshin pas një ore apo më shumë. Por Martine nuk do të lëkundej. “Kur Roger më në fund doli, ishte vetëm shoku im dhe unë kështu që u desh të bisedojmë me të,” kujton Lessire. “Ne kemi pritur tre orë, por ishte fantastike!”

Lessire vlerëson ndërveprimet e saj të shkurtra me Federer. “Roger është gjithmonë kaq i mirë me ne,” thotë ajo. Babai i katër fëmijëve vlerëson fansat e tij dhe është me fat që i ka të pasionuar në Lessire, por ajo këmbëngul se janë ata dhe të adhuruarit e tjerë të Federer ata që janë me fat.

“Të shikoj Roger është si një dhuratë për mua”, thotë ajo. “Pa asnjë ndeshje të Roger për të parë këtë vit, ka qenë e tmerrshme.”

Martine Lessire filloi të mbështesë Roger Federer në 2008.

Lessire luajti disa tenis si fëmijë por thotë se nuk ishte shumë e mirë. Para se të vinte Federer, ajo ishte një tifoze e gruas së saj Justine Henin dhe nuk ndiqte nga afër tenisin e burrave. Ajo filloi të rrënjosej për Federer në 2008, por fiksimi i saj u shndërrua në mbingarkesë pasi e pa atë drejtpërdrejt për herë të parë në 2012 në një ndeshje Davis Cup. “Personalisht, ju mund të shihni fuqinë e mënyrës se si ai luan, hirin e tij, lëvizjen e tij; gjithçka është ndryshe kur sheh tenis drejtpërdrejt ”, thotë ajo.

Që nga ajo ditë, ajo ka shikuar çdo ndeshje të Federer ose drejtpërdrejt ose në Tennis TV, gjë që nuk ka qenë gjithmonë e lehtë, veçanërisht kur ajo ishte ende duke dhënë mësim. Burri i saj, Giancarlo, nuk është shumë adhurues i tenisit, por kjo është në rregull, thotë ajo, sepse kur transmeton ndeshjet e Roger – gjithmonë drejtpërdrejt, edhe nëse ato ndodhin në mes të natës – ajo preferon të jetë vetëm. “Unë jam shumë nervoz”, shpjegon ajo. “Unë nuk dua të flas me askënd, por dërgoj mesazhe me tifozë të tjerë të Federer.”

Besnikëria e saj është absolute – ajo thotë se do të mbështeste Zvicrën mbi vendlindjen e saj Belgjikën në lojën Davis Cup nëse Roger do të luante. Kur ajo ishte akoma duke dhënë mësim, studentët e saj dinin më mirë sesa të flisnin keq për Roger, dhe një nga prindërit e butakoi atë duke i gatuar asaj një tortë ditëlindje RF me një raketë tenisi në acar.

Giancarlo nuk e shqetëson fetishin e saj Federer – ai madje nuk e kundërshton prerjen e përmasave natyrore të Federer në një smoking, tani me një maskë RF në fytyrën e tij në dhomën e tyre të ndenjes – sepse hobi i saj e bën atë të lumtur dhe sepse ka e ndihmoi atë të bënte miq me tifozët e ngjashëm të Fed-it në të gjithë globin.

2020 ishte një vit i përafërt, falë pandemisë padyshim, por edhe faktit që Djokovic u afrua më afër 20 drejtimeve të Federer dhe Nadal e lidhi atë. Nëse njëri prej tyre duhet të thyejë rekordin e tij, Martine do të preferonte që ai të ishte Rafa, pasi ai dhe Roger janë miq të mirë.

Martine shpreson se ajo do të jetë në gjendje të shohë Roger në NOVENTI OPEN në Halle, turneun e saj të preferuar, këtë verë. Ajo preferon këtë turne për shkak të konfigurimit – hoteli i lojtarëve është përballë stadiumit dhe fushat e praktikës janë afër, duke i dhënë asaj një mori mundësish të Federer. “Në një ditë të mirë, mund ta shoh disa herë atje,” thotë ajo.

Rikthimi i Federer do t’i lejojë asaj më shumë mundësi për të bërë tifo për të, ose të qajë siç tha ajo bëri për një javë të tërë pasi ai humbi nga Djokovic në finalen e Wimbledon 2019, nëse gjërat shkojnë keq. Martine thotë se lotët do të rrjedhin për muaj të tërë ditën kur Roger njofton pensionin e tij. Por tani për tani, durimi i saj është gati të shlyhet përsëri ndërsa heroi i saj merr gjykatën në Doha. “Gjithmonë ia vlen të presësh Roger”, thotë ajo. “Ai kurrë nuk i zhgënjen fansat e tij.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu