Shënim i Redaktorit: Sumit Nagal shqetësoi pasardhësin e dytë Cristian Garin të Mërkurën për të arritur çerekfinalen e tij të parë ATP Tour në Argjentinën e Hapur në Buenos Aires. Kjo veçori u botua fillimisht në 24 Gusht 2019.

“Z. Bhupathi, ju lutem mund të shikoni në lojën time?”

Nëntë fjalë. Një pyetje kritike. Ishte momenti kur lindi karriera e Sumit Nagal.

Pa ato nëntë fjalë, ai nuk do të ishte në mesin e 200 lojtarëve më të mirë në botë. Ai nuk do të ishte kualifikuar në US Open të Premten, duke u larguar nga një set dhe 0-3 poshtë në raundin e fundit. Dhe ai nuk do të bënte debutimin e tij në Grand Slam natën e hapjes kundër Roger Federer, para mijëra në Arthur Ashe Stadium dhe miliona të tjerë duke parë në të gjithë botën.

Ta themi thjesht, pa ato nëntë fjalë, Nagal thotë se ai nuk do të luante tenis.

***
Blic përpara 12 vjet. Ishte një re e premte pasdite në Flushing Meadows, me reshje shiu që vonuan fillimin e lojës me dy orë. Nagal kishte arritur në raundin e fundit të kualifikimit, por ëndrrat e tij për të grushtuar biletën e tij në një Grand Slam të parë po dilnin në prag. Duke qëndruar në një Gjykatë të mbushur me 4, me një vend në barazimin kryesor të US Open në linjë, 22-vjeçari ishte vetëm tre ndeshje nga dalja.

Duke ndjekur një set dhe një pushim për një Joao Menezes të nxehtë, ai do të bënte një rikthim mahnitës. Nagal e ktheu skenarin në një çast, duke rimarrë gjashtë nga shtatë ndeshjet e ardhshme për të detyruar një vendimmarrës. Atje, ai vazhdoi shpejtësinë në një avantazh të dyfishtë dhe kurrë nuk ktheu prapa.

Dhe vetëm disa orë më vonë, përvoja u bë edhe më e pabesueshme. Ndërsa ishte ulur në dhomën e zhveshjes, duke u përpjekur të përpunonte atë që sapo arriti, ai mori një tekst nga trajneri i tij: ‘Nagal Federer të hënën mbrëma’. Gjithçka po ndodhte për numrin botëror 190.

“Ndihet e mahnitshme”, tha Nagal për ATPTour.com. “Tre Grand Slams-et e fundit që luajta isha në kualifikime dhe nuk fitova një raund … Duke luajtur barazimin kryesor të një Slam ndihet shkëlqyeshëm. Whatshtë ajo që të gjithë ëndërrojnë. Dhe për të luajtur kundër Federer, unë e kam dashur këtë Unë u thosha miqve të mi këtë dje. Kur njerëzit më thanë se Federer luan një kualifikues, unë po mendoja se sa shumë e kam dashur këtë gjë “.

Sytë e Nagalit u rritën ndërsa ai me entuziazëm goditi tryezën para tij.

“Unë dua ta luaj atë. Nuk ka rëndësi. Nuk ka të bëjë me fitimin ose humbjen gjatë gjithë kohës. Justshtë thjesht përvoja. Playingshtë duke luajtur dikë që ka 20 Grand Slams.”

Bollëku në zërin e Nagal vazhdon të rritet. Pasioni i tij është i dukshëm.

“Ka vetëm kaq shumë entuziazëm. Unë e kam parë atë duke luajtur 50 ndeshje këtu. Dhe energjia duke luajtur natën në US Open është e çmendur. Unë jam shumë, shumë e ngazëllyer. Unë jam duke shkuar në shtrat i lumtur, me një buzëqeshje në fytyra ime.

“Nuk më intereson se çfarë do të thonë komentuesit për mua në TV. Unë do të jem duke shijuar turmën, duke luajtur tenistin më të mirë ndonjëherë. Unë jam vetëm një tip nga India. Unë jam mirë me këtë deri në Unë bëj emrin tim. Kjo është gjithçka “.

Nagal

Shumë lojtarë rriten duke e idhulluar Federer, por Nagal pranon se ai nuk është njëri prej tyre. Ndërsa ai admiron gjithçka që Zvicra ka arritur dhe e nderon atë për ndikimin e tij në lojë, ai ofron një arsye interesante pse ai kurrë nuk është përpjekur ta imitojë atë.

“Ai është thjesht shumë i mirë. Ju kurrë nuk doni ta kopjoni atë. Nëse shikoni Federer dhe atë që ai po bën me topin dhe pastaj përpiqeni të bëni të njëjtën gjë, thjesht do të thyeni racet tuaja. Nuk do të ndodhë kurrë. Kjo është pse ai nuk është idhulli im. Thjesht shumë i mirë. Kështu e shoh unë “.

***

Historia e Nagalit filloi shumë vite përpara se ai të shkelte në terrenin e Qendrës Kombëtare të Tenisit USTA Billie Jean King. Flash përsëri në 2005, kur vendasja nga Jhajjar ishte tetë vjeç.

Në Japoni, ata luajnë bejsboll. Në Brazil, futbolli është jetë. Por në Indi, kriket është fe. Nagal u rrit duke dashur të ndiqte sportin më të popullarizuar të kombit të tij, shpesh duke luajtur për tetë deri në 10 orë në ditë, por babai i tij e dekurajoi atë. Suresh Nagal do ta çonte djalin e tij në një klub sportiv lokal dhe pasi pa fushat e tenisit atje, ai kapi një raketë dhe filloi të godiste.

“Ditën e parë, unë luaja një anëtar të klubit dhe vendosa një top në fushë. Isha aq i lumtur. Pas 40 minutash, vendosa një top dhe isha si” po babi! “. Në gjashtë muaj, unë mora më mirë dhe më mirë pas kaq shumë orësh. Babai im besonte në orë mbi talentin. Kur të jesh tetë vjeç, është shumë vonë për të filluar tenisin. “

Nagal

“Kjo është linja që ndryshoi jetën time. Nëse nuk do t’i tregoja këtë, nuk do të rrija këtu tani. Familja ime nuk kishte para të mjaftueshme për të më mbështetur kur isha i ri. Nuk mund të kisha luajtur tenis. Nëse nuk do të tregoja guxim dhe të shkoja lart tek ai, unë ju them se nuk do të isha këtu në New York sot. Jam i sigurt 100 për qind. Jam shumë krenar që e bëra në atë moshë. “

Nagal ishte një nga disa mijëra njerëz atje, me vetëm tre që u zgjodhën nga Bhupathi. Tani, ai po kërkon ta vendosë Indinë përsëri në hartën e tenisit.

Kanë kaluar ditët e lavdisë së Vijay Amritraj, Leander Paes dhe Bhupathi. Por, për herë të parë në më shumë se dy dekada, do të ketë shumë lojtarë nga India që garojnë në teke në një Grand Slam. Në vitin 1998, ishin Bhupathi dhe Paes në Wimbledon. Tani, Nagal bashkohet me vendasin Prajnesh Gunneswaran në shortin kryesor në US Open.

Kombi ka pasur një mori fytyrash të reja që dalin në turne vitet e fundit, me Gunneswaran që thyen Top 100, Ramkumar Ramanathan arriti një finale të ATP Tour në Newport vitin e kaluar dhe Yuki Bhambri garon në gjashtë Slams. Por asnjë nuk është aq i ri sa Nagal.

“Unë luaj për familjen time. Ne nuk kemi një familje tenisi. Justshtë thjesht shumë, shumë e rastësishme. Kur fitova Wimbledon junior – në dyshe – ju duhet të kishit parë lotët në sytë e prindërve të mi. Unë luaj për ta dhe vend. Jam shumë krenar duke luajtur për Indinë. Qëllimi im në tenis është të bëj vërtet mirë. Jo vetëm të jesh 80 ose 90 në botë. Kështu që njerëzit nuk thonë që India është e mirë vetëm në kriket. Njerëzit nuk thonë është një vend i mahnitshëm tenisi dhe unë dua të jem ai që e udhëheq atë “.

Jashtë oborrit, pasionet e Nagal përfshijnë kulturën japoneze. Ai ka një mëngë të plotë tatuazhesh në krahun e tij të majtë, që përshkruan një tempull, një samurai dhe një lule zambak uji. Ai thotë se krenaria dhe qëndrimi i popujve japonezë ndaj jetës i jep energji.

Nagal

Drejtuesi i djathtë aktualisht stërvitet në Nensel Academy në Gjermani, pasi ishte transferuar atje pikërisht një vit më parë. Kryetari i tij është drejtori i klubit Sascha Nensel, me drejtorin e fitnesit Milos Galecic që udhëton me të në New York. Nensel punonte me ish-nr 4 të Botës Nicolas Kiefer dhe yllin e WTA Julia Goerges.

Rezultatet e Nagal flasin vetë. Deri në një numër të lartë të karrierës 190 në ATP Rankings, ai po komploton në mënyrë të qëndrueshme ngjitjen e tij. Gati dy vjet larguar nga titulli i tij i vetëm ATP Challenger Tour në Bangalore, 22-vjeçari po gjen hapin e tij edhe një herë.

Nagal

Clay është sipërfaqja e preferuar e Nagal dhe ai do të arrinte në gjysmëfinale në pesë nga shtatë Challengers që nga fillimi i majit. Ngjarja e tij më e fundit ishte në stacionin ATP 500 në Hamburg, ku ai u kualifikua për një turne të nivelit turne për herë të parë. Në fakt, ai nuk kishte luajtur një ndeshje të ashpër që nga marsi dhe pranon se plani fillestar ishte që të kapërcente US Open dhe të bluante pisllëqet për pjesën tjetër të vitit.

“It’sshtë thjesht të jesh i lumtur në gjykatë. Kurdo që të jesh i lumtur dhe të presësh me padurim të garosh, ndihmon për gjithçka. Janë ngjarje si këto që i bëjnë të gjitha vlera në Challenger Tour. Sa herë që mundni dikë të mirë, merrni besim Dhe kjo është një lojë ku besimi ka rëndësi “.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu