Nga Chris Oddo | @TheFanChild | E mërkurë 21 prill 2021

Tifozët e tenisit kanë tendencë të mendojnë Petra Kvitova si një demon në fushë me bar dhe një grua që preferon një gjykatë me ritëm më të shpejtë se çdo gjë tjetër. Dhe të dyja ato supozime janë të vërteta, por kjo nuk do të thotë që ne duhet të shmangim dhënien e duhur për super yllin çek kur bëhet fjalë për performancën e saj në argjilë.

Express Tenisi

Sot Kvitova rezervoi vendin e saj në çerekfinale në Porsche Tenis Grand Prix në Stuttgart, ku ajo është kampione në mbrojtje, Maria Sakkari, 6-3, 3-6, 6-3. Ishte një provë e mëtejshme se Kvitova është një armik i frikshëm në atë që shumë do ta konsideronin si sipërfaqen e saj më të keqe.

Kvitova tani ka fituar 95 ndeshje në balte kundër vetëm 44 humbjeve, dhe fitorja e sotme rrit rekordin e saj në argjilë në 31-7 që nga fillimi i 2018. Gjatë asaj kohe Kvitova ka tituj në Pragë, Madrid dhe Stuttgart, si dhe një Roland- Gjysmëfinale e Garros. Ajo është gjithashtu 10-3 kundrejt Top 20 në baltë në atë hapësirë.

Numrat shtohen. Kvitova është marrëveshja e vërtetë për argjilën.

“Në të vërtetë nuk po mendoj për këtë, kështu që të njohësh këta numra, në fakt është shumë mirë për mua për anën time mendore dhe për të ditur që mund të luaj mirë në baltë,” tha Kvitova të Mërkurën pas fitores së saj. “Sigurisht Mbaj mend gjysmëfinalen time nga viti i kaluar në Open French, por në përgjithësi është një arritje vërtet e madhe “.

Çekia, tani 31 dhe e renditur në 10 në botë, pëlqen të mendojë për aftësinë e saj prej balte si një vepër në progres.

“Unë nuk jam me të vërtetë një lojtar për argjilë, do të thosha, por po, mendoj se në dy vitet e fundit po përpiqem vërtet të gjej ritmin dhe të gjej lëvizjen dhe gjithçka”, tha ajo. “Kështu që unë jam me të vërtetë i lumtur që jemi duke punuar në të me ekipin tim dhe trajnerin tim dhe kështu me radhë, kështu që unë jam vërtet i kënaqur për këtë. Kam fituar tre tituj në të, kam qenë dy herë në gjysmëfinale në French Open, kështu që padyshim mund të luaj në të, por ka të bëjë vetëm me disa gjëra që ndonjëherë nuk janë duke klikuar. Kështu që vërtet duhet të punoj për të, por deri më tani është mirë “.

E pyetur nëse kishte një goditje që i pëlqente më shumë ta godiste në argjilë, Kvitova tha se ishte pjesa e sipërme, krosi.

“Wow, unë do të thosha se është kroskopi forehand, mendoj. Unë mund ta përdor me të vërtetë më shumë me pjesën e sipërme të cilën nuk po e luaj normalisht, kjo është ajo që më pëlqen. Në të vërtetë unë po rrëshqisja edhe sot, kështu që Më pëlqente edhe rrëshqitja “.

Shtimi i mistikës së Kvitova këtë javë është fakti që në Stuttgart sipërfaqja është e shpejtë dhe ka një çati mbi kokë. Çekja ka qenë gjithmonë vdekjeprurëse – në çdo sipërfaqe – me një çati mbi kokë, dhe ajo thotë se kjo i jep asaj njëfarë sigurie shtesë.

“Padyshim që është e mbyllur, më pëlqen të luaj në shtëpi me siguri dhe është edhe pak shpejt”, tha ajo. “Thjesht duket se nëse unë jam duke luajtur agresiv, kjo me të vërtetë po paguan dhe kështu mendoj se është shumë e shpejtë, gjithashtu sipërfaqja”.

Por mos mendoni se është vetëm çatia ose shpejtësia e argjilës – siç ka provuar Kvitova gjatë katër viteve të fundit, sipërfaqja punon për të dhe ajo bën punë të mira mbi të.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu