Nick Kyrgios gërmoi edhe një herë në kthimin e tij në ATP Tour të Mërkurën për të rezervuar vendin e tij në raundin e tretë të Murray River Open.

Kyrgios, i cili nuk kishte luajtur një ngjarje të nivelit të turneut që nga shkurti i vitit të kaluar para se të garonte në Melburn, goditi 10 aset dhe fitoi 84 përqind të pikëve të tij të shërbimit të parë në një fitore 6-2, 7-6 (7) ndaj shokut Australian Harry Bourchier në 86 minuta.

25-vjeçari Kyrgios nuk mundi të shndërrojë dy pikë ndeshje në 6-5 në shërbim të Bourchier në setin e dytë, pastaj ruajti tre sete në 4/6 dhe 6/7 në barazimin. Kyrgios do të luajë më tej kroatin Borna Coric, i pasigurti i katërt, i cili ishte një fitues 7-5, 6-4 ndaj Emil Ruusuvuori të Finlandës.

“Unë jam shumë i lehtësuar për të përfunduar në grupe të drejta,” tha Kyrgios, i cili mundi Alexandre Muller në tre grupe të martën. “Mendova se niveli që ai solli në setin e dytë ishte shumë i lartë. Ai po shërbente vërtet, vërtet mirë. Dhe ai filloi të merrte pjesë në disa shërbime të mia dhe padyshim që kishte një çift të caktuar pikë në setin e dytë … Ai është një lojtar i mirë. Nuk u habita aspak nga disa të shtëna që ai po godiste ose nga mënyra se si po shërbente. ”

Dimitrov

Diku tjetër, pasardhësi i dytë Grigor Dimitrov dhe pasardhësi i tretë Felix Auger-Aliassime arritën fitore rutinore në Melbourne Park, vendi i turneut ATP 250, në hapjet e tyre të sezonit ATP Tour 2021.

Dimitrov humbi gjashtë pikët e tij të shërbimit të parë në një fitore 6-3, 6-3 ndaj Australian Andrew Harris në 68 minuta, ndërsa Auger-Aliassime lundroi para Yuichi Sugita të Japonisë 6-3, 6-1 në 66 minuta, duke goditur 12 acet dhe duke fituar 27 nga 31 pikët e shërbimit të parë. Dimitrov tani luan një tjetër vendas, Alexei Popyrin, ndërsa Auger-Aliassime përgatitet të takojë Egor Gerasimov të Bjellorusisë.

Çeki Jiri Vesely u kthye në betejë nga një set dhe 0-3 për të kapërcyer Norvegjezin, pasardhësin e pestë, Casper Ruud 7-5, 6-7 (4), 6-3 në dy orë dhe 44 minuta për një përplasje kundër Ricardas Berankis të Lituanisë.

[WATCH LIVE 3]

Mektic / Pavic Vazhdoni të Fitoni, Arrini Çerekfinalet e Dyfishtë

Zgjedhësit kryesorë Nikola Mektic dhe Mate Pavic zgjatën serinë e tyre të fitoreve në pesë ndeshje me një fitore 7-6 (5), 2-6, 10-7 ndaj Tomislav Brkic dhe Aisam-Ul-Haq Qureshi në raundin e dytë. Skuadra e re Mektic dhe Pavic ngritën kurorën e Antalya Open (vd. Dodig / Polasek) në javën e parë të sezonit.

Ata tani luajnë belgët e raundit të tetë Sander Gille dhe Joran Vliegen, të cilët gjithashtu fituan një fitore Match Tie-break ndaj amerikanëve Mackenzie McDonald dhe Tommy Paul 6-4, 6-7 (4), 10-8.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu