I mbështetur nga një turmë pasionante në John Cain Arena, Nick Kyrgios shpëtoi dy pikë ndeshjesh nën dritat për të regjistruar një fitore 5-7, 6-4, 3-6, 7-6 (2), 6-4 kundër Ugo Humbert.

Çerekfinalisti i vitit 2015 ishte në prag të eleminimit ndërsa Humbert shërbeu për ndeshjen në 5-4 në setin e katërt, por ai ndërhyri me avantazhin e tij dhe gjuajti një fitues të një goditje pas krahësh për të zgjatur ndeshjen dhe për të filluar rikthimin e tij.

“Sinqerisht, nuk e di se si e bëra atë. Unë nuk di as çfarë të them. Kam humbur për fjalët. Kjo është një nga ndeshjet më të çmendura që kam luajtur ndonjëherë, ”tha Kyrgios, në një intervistë brenda gjykatës.

Ky është viti i dytë radhazi që Kyrgios ka fituar një takim epik me pesë sete në John Cain Arena. Në raundin e tretë të vitit të kaluar, Kyrgios mposhti Karen Khachanov 6-2, 7-6 (5), 6-7 (6), 6-7 (7), 7-6 (8) për katër orë dhe 26 minuta.

“Unë nuk kam luajtur për një vit dhe ai ka luajtur një tenis të shkëlqyeshëm vitin e kaluar,” tha Kyrgios. “E vetmja gjë që ndoshta kam mbi të tani është përvoja. Sapo kam përfituar nga përvoja aq shumë në këtë fushë … Unë kam pasur kaq shumë përvoja dhe më është dashur të bazohem në këtë, të ul kokën dhe thjesht të përpiqem ta bëj atë të luajë. ”

Shpërblimi i Kyrgios me atë rast ishte një takim me kampionin e vitit 2009 Rafael Nadal. Këtë vit, ai do të përballet me nënkampionin e vitit 2020 Dominic Thiem në ndeshjen e tij të ardhshme.

Kyrgios po bënte vetëm paraqitjen e tij të dytë në turne që kur u tërhoq nga ndeshja e tij kundër Humbert në Abierto Mexicano Telcel presentado por HSBC shkurtin e kaluar. Pas pezullimit të ATP Tour, Aussie vendosi të humbas pjesën e mbetur të sezonit 2020.

Kyrgios u përmirësua në 4-1 këtë vit me fitoren e tij kundër Humbert. Në ngjarjen e tij të kthimit javën e kaluar, Kyrgios pretendoi fitore të prapambetura për të arritur çerekfinalet e Murray River Open.

Në një set të parë me mundësi të kufizuara pushimi, Humbert pretendoi filluesin me një pushim të vonë në 6-5. Dy ndeshje pasi kursyen pikën e caktuar me një shërbim të parë të fuqishëm, Kyrgios i dhuroi Humbert setin e parë me ekzekutim të dobët të goditjes. Aussie goditi tre goditje në ndeshjen e 12-të, e para u ul në rrjetë dhe Humbert akuzoi fushën dhe përfundoi pikët e mëposhtme me fituesit.

Humbert i dha Kyrgios një mundësi të hershme në setin e dytë, pasi ai humbi një seri goditjesh tokësore në 1-1. Aussie u fut brenda vijës fillestare në kthimin e tij dhe sulmoi dorën e pasme të Humbert për të shfrytëzuar rastin e tij dhe për të fituar pushimin e vetëm të setit të dytë. Kyrgios erdhi në rrjetë pas shërbimit të tij për të barazuar ndeshjen.

Seti i tretë ndoqi një model të ngjashëm me të parin, me asnjë lojtar në gjendje të gjente sukses në ndeshjet e tyre të kthimit. Në 3-4, Humbert rrëzoi dy fitues në linjë për të arritur 30/30 në shërbim të Kyrgios. Aussie bëri një gabim të dyfishtë dhe ra shërbimin kur Humbert përfitoi nga një goditje tjetër. Francezi mbylli setin me një mbajtje shërbimi dashurie për të lëvizur një set nga fitorja.

Ugo Humbert po synonte të arrinte për herë të parë në raundin e tretë Australian Open.

Humbert rriti avantazhin e tij në ndeshjen hapëse të setit të katërt. Titulli dy herë ATP Tour përfitoi nga gabime të dyfishta prapa-prapa nga kundërshtari i tij, i cili bëri dy gabime të tjera në 30/30 për të hequr shërbimin. Humbert shërbeu me ritëm dhe saktësi për t’i shpëtuar tre pikave të pushimit në 4-3, por nuk mundi të shndërronte pikët e ndeshjes në ndeshjen e tij të radhës të shërbimit. Kyrgios sulmoi me avantazhin e tij dhe zbarkoi me goditje pasuese për të qëndruar në ndeshje dhe për të dominuar barazimin në setin e katërt.

Me vrullin dhe turmën, në mënyrë të vendosur në favor të tij, Kyrgios hyri brenda vijës fillestare dhe sulmoi me dorën e tij të prapme për të kërkuar një thyerje vendimtare në 1-1 në vendimin. Në pikën e tij të parë të ndeshjes, Aussie gjuajti një shërbim të gjerë dhe u shemb në fushë në festë pasi kthimi i prapambetur i Humbert nuk arriti të gjente gjykatën.

Humbert ishte duke u përpjekur të arrinte në raundin e tretë të Australian Open për herë të parë. Francezi pretendoi një fitore me katër sete kundër Yasutaka Uchiyama të hënën për të regjistruar fitoren e tij të parë në kampionatin madhor të vitit.

“Ai është një dreq i një lojtari. Një nga lojtarët më të përmirësuar vitin e kaluar, ”tha Kyrgios. “Ju mund ta shihni pse. Ai luajti një tenis mahnitës. ”

Grigor Dimitrov i duhej një orë e 50 minuta për të kërkuar vendin e tij në raundin e tretë. Gjysmëfinalisti i vitit 2017 thyen shërbimin në katër raste për të kaluar kartën e egër të Aussie Alex Bolt 7-6 (1), 6-1, 6-2.

Dimitrov do të përballet me pasardhësin e 15-të Pablo Carreno Busta për një vend në Raundin e 16-të. Spanjolli i rezistoi 36 aseve gjatë rrugës për një triumf 6-3, 7-6 (3), 2-6, 6-4 kundër Jiri Vesely.

A e dini

Nick Kyrgios zotëron një rekord 8-2 në ndeshjet me pesë sete. Gjashtë nga ato takime janë kontestuar në Australian Open (4-2).Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu