E Premte kthim prapa: Li Na Surprizon si Kampion i Hapur i Francës 10 vjet më parë

Nga Erik Gudris | @ATNTennis | E Premte, 11 Qershor 2021

Kur Li Na ndezi një buzëqeshje të madhe kur fitoi Roland Garros në 2011, ajo mbylli një surprizë, por të kënaqshme dy javë për veteranin karizmatik kinez.

Shumë menduan se 29-vjeçarja mund të fitonte një titull të madh vonë në karrierën e saj. Por ka të ngjarë që pak do të kishin zgjedhur baltën e kuqe të Parisit për atë fitore.

“Madame Li”, siç iu referua zyrtarisht nga gjyqtarët kryesues në ndeshjet e saj, vendosi padyshim gjykatat në Paris atë vit. Por, drejtimi i titullit Li nuk ishte i lehtë. Në finale, ajo mundi një tjetër finaliste të befasishme në mbrojtjen e kampionit Francesca Schiavone me 6-4, 7-6 (0). 330 milion shikues televizivë panë ndeshjen në të gjithë botën.

“Në 6-0 në pushimin e barazimit, po mendoja mirë, mos bëj asgjë budallallëk,” tha Li pas ndeshjes. “Sepse shumë herë kam pasur pikë ndeshje dhe nuk e kam fituar ndeshjen. Kur isha një lojtar i ri, Doja të isha një kampion i Grand Slam dhe tani jam. Dikush tha ditë më parë se po plakem, kështu që ëndrra e plakës është realizuar. “

Li kishte qenë prej kohësh një pjesë e mirë e turneut WTA dhe filloi të shijonte më shumë sukses në beqarë në fund të karrierës së saj. Ajo shpërtheu në statusin e emrit të familjes në Australian Open 2011 kur arriti në finalen e saj të parë të madhe. Kim Clijsters mundi Li në ndeshjen e titullit. Megjithatë, ishin intervistat qesharake të Li-së pas ndeshjes, kryesisht kur ajo bënte shaka në kurriz të burrit dhe trajnerit të saj, që e bënë atë një tifoz të preferuar.

Me fushat e vështira që ishin sipërfaqja e saj e preferuar, vrapimi i Li në Roland-Garros sigurisht që rezultoi një befasi. Si me shumë herë të mëparshme më parë, shorti i grave përfshiu disa farëra të mëdhenj që dilnin herët, duke përfshirë farën e lartë Caroline Wozniacki dhe farën Nr.2 Clijsters.

Li e kategorisë së gjashtë mposhti pasardhësen e katërt Victoria Azarenka në çerekfinale dhe kjo krijoi një përballje gjysmëfinale me dy herë ish-fituesen Nr.7, fituesin e dyfishtë Maria Sharapova. Pavarësisht se kishte mundur vetëm dy herë shkëlqimin rus në shtatë ndeshjet e tyre të mëparshme, Li gjeti një mënyrë për të nënshtruar Sharapova 6-4, 7-5 dhe për të arritur në finale.

Në pritje të saj nuk ishte askush tjetër përveç kampionit në mbrojtje Schiavone. Megjithëse ajo po mbronte titullin e saj, shumë nuk prisnin që veteranja italiane të bënte një tjetër vrapim të thellë në Paris.

Schiavone u ndesh me Anastasia Pavlyuchenkova me 19- vjeçaren 1-6, 7-5, 7-5 për të arritur në gjysmëfinale. Ajo më pas e pa shpresën franceze dhe pasardhësin e 11-të Marion Bartoli me lehtësi 6-3, 6-3 për të arritur në finale.

Fituesi i pestë Schiavone hyri në ndeshje pasi kishte mposhtur Li në raundin e tretë të Roland Garros në vitin e kaluar.

Të dy gratë përputheshin me njëra-tjetrën me shkrepje të hollë dhe mbulim të yjeve. Megjithatë ishte Li që mori setin e parë 6-4.

Li siguroi një ndërprerje të hershme të shërbimit në setin e dytë dhe dukej drejt një fitore të shpejtë. Schiavone shpesh e gjente veten të mbështetur në vijën fillestare dhe nuk mund të dilte në rrjetë aq sa do të dëshironte – një taktikë që ajo e përdori në finalen e vitit të kaluar kundër Sam Stosur me shumë sukses.

Skiavone dinak e mbajti veten, falë disa ndihmave nga Li i cili filloi të bënte më shumë gabime paraprake. Schiavone u tërhoq prapa për 4-të.

Një Li e rifokusuar, duke u shfaqur më e sigurt se në finalen e saj të parë të madhe në Melburn, rivendosi lojën e saj në kohë. Të dy lojtarët hynë në një pushim të barabartë, dhe nga atje Li mori kontrollin e plotë të ndeshjes. Li nuk humbi një pikë dhe shpejt përfundoi fitoren 6-4, 7-6 (0).

Li bëri historinë pasi u bë lojtarja e parë kineze që fitoi një titull të madh në teke. Fitorja e Li u zhvendos në statusin e super yllit global menjëherë pasi ajo u bë një nga tenistet më të paguara falë marrëveshjeve të shumta të miratimit.

Li vazhdoi suksesin e saj të Grand Slam duke fituar përfundimisht Australian Open në 2014. Sezoni i Li megjithëse u prish nga një dëmtim në gju dhe ajo më vonë njoftoi tërheqjen e saj nga sporti atë shtator. Ajo përfundoi me nëntë tituj teke dhe një renditje në karrierë të Nr. 2 në botë.

Kredia e fotografisë: Roland Garros Facebook

.



Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu